Dvouletá záruka pro firmy AlzaBoxy CZ, SK

Dash (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – Kryptoměna slibující rychlé transakce a anonymitu.

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Z populárnějších kryptoměn jsme tu již měli Bitcoin a Litecoin. Dnes tu máme další z nich. Tentokrát s názvem Dash. Jedná se o kryptoměnu zaměřující se na rychlé potvrzování transakcí a anonymitu. Jak Dash funguje a jakým způsobem si zachovává anonymitu?

i DASH expanduje. Tým vývojářů hledá nové kolegy do svých řad. – 9.6.2018 Jelikož vývojový tým stojící za kryptoměnou Dash (DASH) má velký zájem o další rozvoj celé platformy, hledá nové spolupracovníky. Dohromady nabízí tým okolo kryptoměny Dash třináct pracovních pozic, přičemž většina z nich je realizována formou home office. Uplatnění ve vývojářském týmu naleznou specialisté z oblasti vývoje softwaru, financí, marketingu, ale například také z oblasti rozvoje podnikání. Zájem můžete ostatně projevit také vy – kompletní přehled nabízených pozic je k nahlédnutí zde.Další DASH aktuality naleznete v kapitole Dash aktuality – co se událo ve světě nejrychlejší kryptoměny.

Co se v článku o kryptoměně Dash dozvíte?

  1. Co je to Dash?
  2. V čem se Dash liší od své konkurence?
  3. Co je to masternode?
  4. Dash mining – jak těžit Dash?
  5. Dash aktuality – co se událo ve světě populární kryptoměny?
  6. Kde koupit Dash?
  7. Kde nejlépe uchovat Dash?
  8. DASH a CZK – jaký je aktuální kurz a cena?
  9. Než investujete, měli byste vědět

Co je to Dash?

Dash je kryptoměna využívající technologii blockchain jako velkou nemanipulovatelnou účetní knihu. Název Dash představuje zkratku pro „digital cash“ neboli digitální peníze. Jedná se o již třetí název této kryptoměny. Při svém vzniku v lednu 2014 se představila jako XCoin, ještě ten měsíc ale byla přejmenována na „Darkcoin“ a v březnu roku 2015 proběhla další a zatím poslední změna na Dash.

V čem se Dash liší od své konkurence?

Jako konkurenční kryptoměnu je nejvhodnější uvést Litecoin. Obě tyto kryptoměny se zaměřují na krátkou dobu potvrzování transakcí. Zatímco doba potvrzování transakcí u Litecoinu kolísá mezi dvěma až třemi minutami, Dash to stabilně zvládá během 2,5 minuty. Je však důležité, že v síti Litecoin probíhá o mnoho více transakcí. Litecoin v minulosti během jednoho dne dosáhl až 200 000 transakcí, zatímco Dash přesáhl hranici pouze 20 000 transakcí.

i Rádi byste se něco dozvěděli i o dalších populárních kryptoměnách? Pak mrkněte na naše články, kde jsme se zaměřili na Bitcoin, Litecoin a Ethereum.

Dalším faktorem, ve kterém se tyto kryptoměny liší, je anonymita. Dash nabízí možnost využít funkci „PrivateSend“. Funkce umožňuje zcela zachovat anonymitu odesílatele, a to za pomoci ostatních uživatelů. Není to však tak jednoduché. Uživatelé, kteří se chtějí účastnit na zajištění anonymity, si musí vytvořit tzv. masternode.

Co je to masternode?

Masternode je jednoduše řečeno prostředek pro zachování anonymity transakcí v rámci sítě. Jedná se o speciální peněženku, na které musí uživatel držet alespoň 1000 jednotek Dash. Tyto jednotky nesmí z peněženky vybrat, odeslat a ani převést do jiné digitální měny – pokud zůstatek klesne pod hranici 1000 DASH, je masternode s okamžitou platností zablokován. Zároveň musí být zařízení, které obsahuje masternode, neustále připojené k síti, čímž umožňuje přístup kdykoliv je potřeba jej využít.

Dash; masternody; graf
Vývoj počtu aktivních Dash masternodů za poslední 3 roky.

Masternode jednoduše funguje tak, že mixuje odesílané jednotky se zapnutou funkcí PrivateSend s těmi, které jsou v peněžence provozovatele masternode. Odesílané jednotky se namíchají s jednotkami se zcela jinou transakční historií, a tím dojde k zachování anonymity odesílatele. Provozovatelé těchto masternodů za odměnu získávají 45 % z poplatků za vytěžený blok. Aktuální počet aktivních masternodů přesahuje hranici 4600.

Dash aktuality – co se událo ve světě populární kryptoměny?

Svět kryptoměn bývá často chaotický a pro běžné uživatele značně nepřehledný. Dash, který disponuje skutečně obrovským potenciálem, není pochopitelně žádnou výjimkou – podobně jako další populární krypotměny se i Dash neustále vyvíjí, roste a mění. My vám proto přinášíme přehled těch nejzajímavějších a nejpodstatnějších novinek týkajících se této populární kryptoměny.

Dash novinky a aktuality

Leon White představuje zcela nový systém dokumentace kryptoměny Dash – 28.05.2018

Nedávno nám Leon White, člen užšího vývojářského týmu kryptoměny Dash, ve svému videu umožnil nahlédnout do inovovaného systému dokumentace Dash platformy. Jedná se prakticky o zcela nové prostředí s moderním designem a přidanými sekcemi (např. kategorie pro obchodníky), kde se o projektu Dash dozvíte vše, co jen chcete vědět. Z důvodu rozšíření základny nezávislých developerů byla spuštěna také verze dokumentace umožňující efektivnější práci při vývoji – k dispozici je na adrese www.dash-docs.github.io. Veškerý obsah dokumentace (mimo webu pro developery) je z angličtiny přeložen do dalších jedenácti světových jazyků a podle nástroje Google Analytics se návštěvnost stránek drží na hranici 2 500 uživatelů za týden. Celé prezentační video najdete ke zhlédnutí zde.

i Užitečné odkazy
1.
Bitperia. Svět kryptoměn ukrytý v přehledné aplikaci pro vaše Android či iOS zařízení.
2. Dash (kryptoměna). Článek na Wikipedia.org o kryptoměně Dash.
3. Dash.org – oficiální webové stránky kryptoměny Dash.

Dash mining – jak těžit Dash?

Jako další populárnější kryptoměny, i Dash potkal stejný osud a pro těžbu bylo vytvořeno speciální těžební zařízení. Těžba se tedy vyplatí pouze s využitím ASIC čipu, zatímco těžba prostřednictvím grafických karet a procesoru již není efektivní. Pokud máte zájem o těžbu této kryptoměny, bude zapotřebí vyhledat ASIC těžební zařízení počítající algoritmus X11. Vhodnou volbou je těžební zařízení ASIC s názvem Antminer D3 a šifrovacím výkonem 15 GH/s. Těžaři, mimo vytváření nových jednotek, získávají za jeden vytěžený blok 45 % poplatku za transakce v něm obsáhnutých.

Dash; ASIC; těžební zařízení

Dash mining je dnes realizován výhradně pomocí ASIC těžebních zařízení, která dokáží vyprodukovat několikanásobně větší výpočetní (šifrovací) výkon než grafické karty.

Kde koupit Dash?

Burzy a směnárny – Dash, stejně jako jiné digitální tokeny a kryptoměny, je možné zakoupit na řadě burz a směnáren. Nejznámější z nich jsou Bitfinex, Poloniex, Bittrex, Binance, Huobi či WEX. Přehled veškerých obchodních platforem obsahující ceny a páry naleznete na portálu Coinmarketcap, přičemž s orientací na těchto stránkách vám může pomoci náš článek Coinmarketcap (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT).

Dojednat nákup osobně – na diskusních fórech a sociálních sítích je mnoho komunit, kde se lze domluvit na osobním setkání.

i Ondřej Krško o Dash

Hlavní inovací, kterou tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto přinesl, je trustless systém. Jedná se o systém, kdy nemusíte důvěřovat své bance, dokonce ani té národní, či státu. Stačí dobře chránit privátní klíč. Bohužel, právě vlastnost „trustless“ neplatí pro Dash, jenž je kompletně v rukou Evana Duffielda, tudíž musíte věřit jemu. Duffield definuje pravidla pro fungování sítě: snížil počet mincí z 89 miliónů na 18,9 miliónu jen proto, že chtěl. Projekt dvakrát přejmenoval, protože se mu název marketingově nepozdával. Má pod kontrolou programátory a velký rozpočet na marketing. Navíc se odhaduje, že okolo 40 % existujících mincí má právě Duffield. Jelikož ne každý držitel si může dovolit vytvořit masternode (vyžaduje držení 1000 dash), asi 60 % masternodů je jeho. Proto míchání mincí, které má zajistit privátní transakce, jde s velkou pravděpodobností přes Duffieldovy uzly – díky čemuž má i přehled o vašich privátních transakcích. Tím se ztrácí jakákoli technická výhoda oproti Bitcoinu nebo Litecoinu.

Evan Duffield byl v minulosti na internetových fórech několikrát přistižen při lži a podvodech. Otázkou tedy je, zda držet své úspory v měně, kterou ovládá Evan Duffield. Já si raději vyberu měnu, kterou řídí Evropská centrální banka. A pokud nevěřím nikomu, sáhnu po originálu od Satoshiho Nekamota.

Ondrej Krško

Ondrej Krško

Ondrej Krško vystudoval informatiku na FMFI-UK a management na City University. Po skončení školy stál u zrodu projektu Obedovat.sk, který byl po 6 letech prodán za 2,44 miliónu EUR indicko-americké společnosti Zomato. V roce 2010 byl u vzniku projektu ZlavaDna.sk. Ten po 2 letech fungování získal ocenění Deloitte Technology Fast 50 a dodnes je jedničkou na slovenském trhu. Poslední čtyři roky se věnuje systému ReFIS, softwaru k tvorbě rozpočtu firmy, řízení cashflow, controllingu a elektronickému schvalování dokladů. Momentálně ho používá více než 200 firem a má ambice stát se nejinovativnějším ERP na světě, který umožní pracovat s finančními daty komukoli ve firmě. ReFIS je první ERP na světě s plnou podporou Bitcoinu a dalších kryptoměn. 

Kde nejlépe uchovat dash?

Dash je možné uchovat na veškerých typech peněženek, čímž je myšleno, že jej lze uložit na papírové, desktopové, mobilní i hardwarové peněžence. Celkový přehled peněženek podporujících tuto kryptoměnu naleznete na oficiálních webových stránkách. Hardwarové peněženky jsou nejbezpečnějším způsobem pro uložení kryptoměn. Dash má podporu u všech tří existujících výrobců hardwarových peněženek.

Dash, peněženky
Hardwarové peněženky a trezory nabízejí ten vůbec nejbezpečnější způsob, jak ukládat kryptoměny.

DASH a CZK – jaký je aktuální kurz a cena?

Stejně jako spousty jiných kryptoměn, i Dash postihl v roce 2017 výrazný růst. Do tohoto roku vstoupil s jednotkou za 11 USD (240 Kč), přičemž v prosinci 2017 cena dosahovala téměř 1 600 USD (35 000 Kč). Konkurenční kryptoměny ale Dash následoval i koncem roku 2017, kdy výrazně ztratil na hodnotě. V prvním čtvrtletí 2018 se pak jeho cena pohybovala nad 600 USD (13 200 Kč).

i Na webu BTCtip.cz najdete pravidelné analýzy bitcoinového trhu a mnoho dalších zajímavých článků z prostředí kryptoměn.

Jak vidno z vývoje ceny, i Dash je podobně jako ostatní kryptoměny vysoce volatilní, a tím i rizikovou investicí. Pokud se rozhodnete investovat, tak pouze takovou částku, kterou si můžete dovolit ztratit.

i Vývoj platformy Dash v dlouhodobém měřítku. Hovoří Ryan Taylor.

Koncem května 2018 se na internetu objevil výkonný ředitel projektu DASH Ryan Taylor, který v rozhovoru pro YouTube kanál Dash People odhalil nové informace týkající se budoucího vývoje a marketingové strategie celé platformy. Co přesně jsme se tedy dozvěděli?

Hned v úvodu rozhovoru Ryan sdělil, že při vzniku celého projektu Dash si všichni v týmu nastavili opravdu vysoké cíle, které se však později ukázaly jako nesplnitelné. Původně měl být totiž rok 2017 rokem dokončení celé platformy, a to i se všemi doplňujícími aplikacemi. To se bohužel nestalo a Ryan tak za celý vývojářský tým uznal chyby v původním plánu, které jen poukázaly na tehdejší nedostatek zkušeností. Aktuálně se tak vývojáři budou soustředit na postupný (ač pomalejší) vývoj kvalitního systémového řešení se schopností uchovávat různá transakční data, které bude pokrývat co možná největší počet uživatelů. Testování mnoha vyvíjených aplikací samotnými uživateli již dnes poukazuje na pokročilou fázi jejich vývoje a brzy by tak mělo dojít na oficiální spuštění celého balíčku nových funkcí platformy Dash.

Ryan dále potvrdil, že ještě nedávno využívaný marketingový plán projektu DASH se ukázal jako strategicky velmi nevhodný. V minulosti se reklamy snažily přilákat investory na krátkodobé zvýšení cen mincí DASH, což ale zaujalo pouze investory, kteří při téměř každém dalším zanedbatelném poklesu ceny mince ihned začali prodával. Z hlediska dlouhodobější perspektivy si však nikdo z týmu ani koncových uživatelů tuto tržní fluktuaci nepřeje, a právě proto se Dash nyní snaží zaměřit na zcela odlišnou skupinu zájemců. Dash už nadále nechce lákat potencionální investory na náhlý růst hodnoty, ale spíše na dlouhodobé přednosti a trumfy, kterými oproti jiným kryptoměnám disponuje – přesně tímto může kryptoměna získat stabilní cenovou oporu ve formě stálých investorů, ale také finanční rozpočet na budoucí vývoj.

Když už padla řeč o cenách, predikce budoucí hodnoty kryptoměny DASH se mění v závislosti na analytickém subjektu. Analytici z walletinvestor.com vidí hodnotu jedné mince DASH za 5 let ve výši 2.958 USD, online magazín smartereum.com na 5.200 USD a analytici z coinlinker.com dokonce na 12.420 USD. Obecně se drtivá většina analytických serverů shoduje na tom, že hodnota DASH by měla i nadále růst, avšak tyto informace nebyly předmětem rozhovoru.

Než do Dash investujete, měli byste vědět

V rámci objektivity článku rozhodně stojí za zmínku panující nejistota ohledně střetu zájmů tvůrce kryptoměny Dash. Když Evan Duffield spustil platební síť, kvůli chybě ve zdrojovém kódu se mu podařilo vytěžit 2 000 000 jednotek během pouhých 24 hodin. Tato chyba se ještě před spuštěním do používání sítě opravila, avšak Evan si vytěžené jednotky ponechal. Později se rozhodl snížit celkový počet mincí z 82 milionů na 18,9 milionu, čímž se jeho podíl vlastněných jednotek vůči celkovému počtu zvýšil. 

i Mohlo by vás zajímat
1. Ripple (XRP). Ztělesněná kontroverze kryptosvěta.
2. ZenCash (ZEN). Privátní platforma postavená na blockchainu.
3. Vertcoin (VTC). Kryptoměna jde vstříc malým těžařům.
4. STORJ. Blockchain tak trochu jinak.
5. Asus B250 Mining Expert. Splněný sen těžaře.
6. Jak na těžbu kryptoměn?. Odpovědí je služba Simplemining.net.
7. Kryptoměny (KURZY). Ty nejznámější a nejdůležitější kryptoměny!

Následně přišla implementace výše zmíněné funkce PrivateSend, kdy si uživatelé mají možnost za každých tisíc „zastavených“ jednotek vytvořit masternode. Za odměnu uživatel dostává část poplatku za potvrzování transakce. Hrozí tedy skutečnost, že Evan vlastní většinu těchto masternodů, čímž si neustále zvyšuje počet vlastněných jednotek. Obecně se považuje za znepokojující okolnost, když tvůrce vlastní majoritní či velký počet jednotek dané kryptoměny nebo digitálního tokenu, jelikož může docházet k manipulaci trhu nebo střetu zájmů dané osoby.

Dash je zajímavá kryptoměna slibující rychlé transakce a anonymitu. Má však i svou stinnou stránku v podobě střetu zájmů jejího tvůrce Evana Duffielda.

Václav Křivan

Václav Křivan

Považuji se za nadšence do kryptoměn. Zajímám se o obory, jako je IT a ekonomie. Rád bych tyto dva obory ve svém životě propojil a kryptoměny mi přijdou jako ideální příležitost. Zároveň je považuji za skutečnou inovaci a veřím v brzkou masovou adaptaci.

4,8 407×
TREZOR One Black
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
1 639,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT1
4,8 407×
TREZOR One White
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
1 689,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací