Během svátku 28.9. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Nakupování budoucnosti Badminton15
Zobrazit katalog

Elden Ring; wallpaper: cover

Elden Ring: datum vydání, gameplay, multiplayer a další info

(Update): článek aktualizován o gameplay dojmy z hands-off ukázky.

Elden Ring lze označit za jednu z nejtajemnějších her aktuálně ve vývoji. Může za to hned několik důvodů – spolupráce spisovatele George R. R. Martina s japonskými vývojáři z FromSoftware a samotné „herní ticho“, které titul obestřelo záhy po jeho oznámení. To už naštěstí nějakou dobu neplatí a o chystaném akčním RPG, které bude nyní otevřenější než předchozí tituly od „FromSoft“, již víme spoustu zajímavých informací, které naleznete v následujícím článku.

Autor: Jiří FaitSpeciál


Zdroj obrázku: FromSoftware

Elden Ring: Vše, co víme – OBSAH

Elden Ring: Recenze, dojmy z hraní


Jelikož hra ještě nevyšla, nejsou k dispozici žádné recenze.

Pár vybraných herních novinářů mělo možnost si při uzavřené konferenci prohlédnout několik minut z očekávaného open-world RPG Elden Ring. Tým z FromSoftware ukázal spoustu klíčových prvků, které prozatím neměly úplně jasné kontury, a i když si redaktoři nemohli hru vyzkoušet a měli zakázáno pořizovat si videozáznam, i přesto jsme se z těchto „hands-off“ dojmů dozvěděli řadu zajímavých informací, díky kterým se do „The Lands Between“ těšíme o to více:

Gameplay novinky a herní mechaniky v Elden Ring

 • Jak funguje „Overworld“: Elden Ring má obrovský otevřený svět nazvaný „The Lands Between“, který je posetý menšími dungeony, střetnutími a mini bossy. Z tohoto overworldu se odvíjí něco, co FromSoftware nazývá „Legacy Dungeons“, což zní jako v podstatě obří samostatné souls oblasti, kde číhají ti nejodpornější bossové a nejzářivější poklady. Jak upozorňuje IGN, tyto oblasti budou mít více cest a jsou ručně vymodelované.
 • Stealth ze Sekiro: Shadows Die Twice je zpět: Elden Ring si vypůjčil některé možnosti utajení ze hry Sekiro, například schopnost schovat se ve vysoké trávě. V ukázce bylo také zmíněno vyřazení trolla uspávacím šípem, takže to vypadá, že bude existovat alespoň jeden způsob, jak nepřátele zlikvidovat potichu a nesmrtícím způsobem (pokud je po uspání neprobodnete).
 • Elden Ring; screenshot: karavana

  zdroj: FromSoftware

  Propracovanější stealth systém byl poprvé představen v Sekiro: Shadows Die Twice, a pokud se vám dařilo, mohli jste vyřadit z boje klidně i většinu pomocníků, než jste se vrhli do otevřeného boje s bossem (a někdy i silně zranit bosse samotného).

 • Stejně tak i skoky: Věděli jsme, že v Elden Ringu se skáče, ale The Washington Post upozorňuje, že dungeony jsou zjevně navrženy s ohledem na skákání pro základní navigaci i skryté zkratky (skákání v ostatních „Souls“ hrách nebylo možné).
 • Hlavní příběh má být ucelenější: Podle marketingového zástupce z FromSoftware, Yasuhira Kitaa, bude hlavní příběh hry Elden Ring více podobný hře Sekiro než Dark Souls, která je proslulá tím, že toho hráči moc neřekne. To ovšem neznamená, že by kryptické rytiny z prstenu „o desátém vládci z čtvrtého věku ohně“ úplně zmizely.
 • Elden Ring; screenshot: lord

  zdroj: FromSoftware

  Nemáme nic proti detektivní práci, která byla většinou vyžadována při sestavování příběhů v předchozích Souls hrách – nebude chybět ani v Elden Ring. Ale tentokrát by měla jít ruku v ruce i s „polopatickým“ vyprávěním děje, takže si jej vychutná každý.

 • Je zde mapa, která se doplňuje pomocí nalezených útržků: Hra Elden Ring je vůbec první titul od FromSoftware, který obsahuje herní mapu (ta ze Sekira byla spíše na okrasu). Nejde však o ubisoftí plátno se záplavou ikonek. Jedná se o jednodušší záležitost s terénem a nákresy orientačních bodů, bez textových poznámek, jejíž útržky sbíráte na svých cestách. Na mapě si rovněž můžete připínat vlastní waypointy.
 • Stance break, parry a guard counter: Stále můžete parírovat útoky jako v klasických Dark Souls, zatímco rozbití nepřátelského postoje (stance break) opakovaným úderem zní podobně jako v Sekirovi (i když vám to zde nezaručí instantní smrtící ránu). Nový pohyb Guard Counter vám sežere část výdrže, ale umožní zaútočit ihned po zablokování úderu.
 • Elden Ring; screenshot: nepřítel

  zdroj: FromSoftware

  Zpravidla platilo, že můžete vykrýt úder i od toho největšího monstra, pokud jej dobře načasujete, a odměnou vám byl kritický zásah, který ukousnul i polovinu zdraví bosse. Uvidíme, jestli to bude platit i zde.

 • Ohniště jsou nyní „Site of Lost Grace“: Site of Lost Grace jsou místa, kde se uzdravujete, doplňujete léčivé ampulky, kde přepínáte mezi dovednostmi a kde se respawnují nepřátelé. Můžete se warpovat na kterékoli z míst, kde jste předtím odpočívali (ačkoli z dungeonů se warpovat nemůžete, jak upozorňuje web The Verge).
 • Elden Ring; screenshot: hala

  zdroj: FromSoftware

  Místa odpočinku jsou nedílnou součástí FromSoftware her a nebudou chybět ani zde.

 • Dovednosti nejsou vázány na zbraně: Elden Ring bude mít dovednosti, které se trochu podobají zbraňovým uměním z Dark Souls 3. Na rozdíl od něj však tyto speciální pohyby nebudou vázány na konkrétní zbraň. Kitao řekl serveru Eurogamer: „Máme systém dovedností, ale dovednosti nejsou vázány na konkrétní zbraň – můžete je libovolně měnit mezi řadou zbraní, a to při sezení na místě Site of Lost Grace“ (obdoba bonfire z Dark Souls).
 • „Správce ohně“ je dáma jménem Melina: Soulsborne hry mají vždy ženskou postavu, která v průběhu dobrodružství funguje jako společník a centrum pro zvyšování úrovně. V Elden Ring se jmenuje Melina a je zřejmě o něco více v popředí než v předchozích hrách. „Zatímco dříve byly tyto postavy většinou rezervované a tiché,“ řekl Yasuhiro Kitao serveru Eurogamer, „Melina má své vlastní ambice a své vlastní velké místo v příběhu, takže doufáme, že si tento aspekt užijete.“
 • Elden Ring; screenshot: správce ohně

  zdroj: FromSoftware

  Vždy téměř nemluvné správkyně ohně vystřídá v Elden Ringu o něco akčnější Melina.

 • Summon Spirits: Vyvolatelné NPC, které mohou hráči pomoci, se aktivují pomocí předmětu nazvaného Ashes of Deceased a lze je využít pouze v singleplayeru (v online režimu můžete přivolat své kamarády). Podle FromSoftware existuje celá řada těchto duchů s různými schopnostmi a příkladem ukázaným v demu je malý zástup přízračných banditů, kteří drží nepřítele na místě, zatímco je hráč zasypává šípy.
 • Elden Ring; screenshot: drak

  zdroj: FromSoftware

  Pokud si nebudete jistí v kramflecích, můžete si i na tohoto draka povolat pomoc.

 • Obří podzemní labyrint: Mapa herního světa prý odkazuje na „podzemní labyrint“, jak upozorňuje Eurogamer, a pozdější část ukázky zobrazuje dva hráče, jak prozkoumávají podzemní katakomby. Zatím není jasné, zda by se mohlo jednat o procedurálně generované oblasti jako Chalice Dungeons v Bloodborne.
 • Krvavé stopy jsou zpět: Prvním Legacy Dungeonem (viz první odrážka) je Stormveil Castle a v ukázce se objevila nezaměnitelná krvavá skvrna, jeden z charakteristických prvků asynchronního multiplayeru od FromSoftware – díky ní jste mohli v minulosti zahlednout poslední okamžiky některého z nešťastných hráčů před jeho skonem.
 • Elden Ring; screenshot: legacy dungeon

  zdroj: FromSoftware

  Stormveil Castle je Legacy Dungeon, kterých bude mít Elden Ring několik a každý z nich má představovat značnou výzvu.

Elden Ring – E3 2019

zdroj: FromSoftware

Od oznámení dalšího RPG od společnosti FromSoftware na E3 2019 už uplynuly téměř dva roky.

Elden Ring: Datum vydání, platformy


Podle posledních informací by měl Elden Ring dorazit 21. ledna roku 2022. Titul vychází na PC, PS4, PS5, Xbox One a Xbox Series X/S.

Elden Ring; screenshot: woman

zdroj: FromSoftware

Elden Ring vychází na začátku roku 2022, a pokud se situace ve světě ještě nezhorší, troufali bychom si tvrdit, že jde o datum konečné.

Elden Ring: Čeština, česká lokalizace


Oficiální počeštění Elden Ringu je vysoce nepravděpodobné. Pořád je zde ale možnost fanouškovské češtiny, kterou ostatně obdržely všechny tři díly série Dark Souls.

Elden Ring: Příběh


George R. R. Martin vytvořil pro vývojáře z FromSoftware hlavně příběhové pozadí a některé „historické“ události a tím vlastně jeho práce na Elden Ringu skončila. Od té chvíle převzali otěže tvůrci. Elden Ring se odehrává ve světě „Lands Between“, jenž drží pohromadě díky prastarému stromu, takzvanému Erdtree, který zároveň propůjčuje jistá požehnání některým vyvoleným. Těmi jsou potomci královny Mariky, vládkyně tohoto světa, požehnání mohou ale doputovat i k obyčejnějším tvorům – například k lidem.

Elden Ring; screenshot: Erdtree

zdroj: Bandai Namco

Svět Elden Ringu sdílí některá podobenství s tím z Dark Souls. V obou případech existují odpadlíci, kteří byli vyhnáni ze svých domovů, protože je božské síly označily za nehodné a v obou případech je ostatní označovali za „ani živé, ani mrtvé“.

Tato požehnání ovšem postupem času slábnou, což se má projevovat ztrátou „lesku“ v očích, které by v požehnaném případě zlatě zářily. Jedinci bez požehnání posléze nesou cejch vyvrženců a jsou ze země vyhnáni. Poté dochází (za nejasných okolností) k roztříštění Elden Ringu, jenž pohání prastarý strom Erdtree, a ti, kteří před chvíli putovali světem bez požehnání, v sobě najednou pociťují novou sílu. Jedním z nich jsme i my – tedy hráčův charakter – a tím najednou dostáváme právo učinit si nárok nad vládou světa Lands Between.

Elden Ring; screenshot: boss

zdroj: Bandai Namco

Že by jeden z vykutálených potomků královny Mariky?

Kousky Elden Ringu (známé také jako Great Runes) připadly šestici potomkům královny Mariky. Jde o polobohy, kteří díky fragmentům ještě zesílili, ale zaplatili za to vysokou cenu – každý z nich postupně zešílel a bude na hráči, aby je porazil a získal všechny části prstenu.

Elden Ring: Gameplay


Elden Ring bude obsahovat všechny známé bojové prvky, které jsme již mohli vidět v ostatních FromSoftware hrách. Očekávejte tedy rychlé a obtížné souboje, uskakování a blokování úderů, přesně načasované protiútoky, magii, souboje s bossy a tunu příběhového lore, který se bude nacházet i u zdánlivě nejobyčejnějších předmětů.

ELDEN RING - Official Gameplay Reveal

zdroj: Bandai Namco

První záběry z gameplaye se objevily během Bandai Namco prezentace na E3 2021.

Jelikož jde ale v podstatě o otevřený svět, můžeme se zde prohánět i na hřbetech rozličných tvorů. Ty půjde využít také v boji a tvůrci slibují, že se přidanou dávkou otevřenosti světa také rozšířily způsoby, jakými se můžete s protivníky vypořádat. Stále jde ale o FromSoftware titul, takže nemáme očekávat životem kypící vesnice, města a zámky. Elden Ring si udrží onu temnou a mírně depresivní atmosféru, na kterou jsme od japonských vývojářů zvyklí.

Elden Ring; screenshot: souboj na koni

zdroj: Bandai Namco

Elden Ring bude bohatší nejen co se průzkumu týče, ale nabídne také další možnosti, jak se zbavit nepřátel. Kromě soubojů na hřbetu koně by měl také obsahovat stealth systém, který jsme mohli vidět v posledním titulu od FromSoftware: Sekiro: Shadows Die Twice.

Vedoucí projektu, Hidetaka Miyazaki, také popsal způsob progresu (levelování) v Elden Ring: Miyazaki prohlásil, že možnosti postupu a customizace v Elden Ringu budou bohatší, protože hráči mohou objevovat různé dovednosti při průzkumu mapy, místo aby odemykali stromy dovedností jako v předchozích hrách od společnosti FromSoftware. Tyto dovednosti jsou zaměnitelné s velkým množstvím zbraní, které lze spolu s vybavením, magickými schopnostmi a předměty, jež si hráči mohou vyrobit z materiálů nalezených ve světě, použít k úpravě hráčské postavy.

Elden Ring: Multiplayer


Elden Ring má potvrzenou kooperaci až pro čtyři hráče. Podle toho, co jsme viděli, se zdá pravděpodobné, že pro kooperaci budete přivolávat své přátele a že se budou objevovat coby přízraky jako v předešlých Souls hrách.

Elden Ring; screenshot: multiplayer

zdroj: Bandai Namco

Sekiro: Shadows Die Twice sice prvek co-opu postrádal, ale v Elden Ringu se dočká comebacku.

Nevíme jistě, zda se vrátí invaze (PvP prvek předchozích her, kdy jste mohli napadnout ostatní hráče v jejich světech), ale vzhledem k tomu, jak moc se Elden Ring v jiných oblastech podobá Dark Souls, se zdá pravděpodobné, že se v nějaké formě objeví i zde.

Elden Ring: Videa, trailery, screenshoty


Trailery a další videa můžete nalézt na oficiálním YouTube kanále vydavatele a obrazové materiály na homepage stránkách hry Elden Ring.

Oficiální screenshoty a obrázky, galerie

Elden Ring: Hardwarové nároky na PC


Oficiální hardwarové požadavky pro Elden Ring prozatím nejsou známy.


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém bude oznámeno bude oznámeno
Procesor bude oznámeno bude oznámeno
Grafická karta bude oznámeno bude oznámeno
DirectX bude oznámeno bude oznámeno
Operační paměť bude oznámeno bude oznámeno
Pevný disk bude oznámeno bude oznámeno
i

• Zdroje: Gamespot, Microsoft, FromSoftware, Twitter, Bandai NamcoEurogamer, IGN, The Washington Post


Elden Ring
Hra na PC - krabicová verze, žánr: akční a RPG - Hra dává hráčům příležitost zmapovat svět vlastní cestou. Zvolte si strmý souboj v divokých bitvách proti skličujícím nepřátelům nebo využijte výhod tajných bojových systémů hry a získejte převahu. Je na hráči, aby se rozhodl, jak zvládne mnoho výzev, které před ním stojí.

Předp. cena
1 499,- bez DPH 1 239,-
Předobjednat
Datum vydání: 21. ledna 2022
Objednací kód: WG1154
Elden Ring - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a RPG - Hra dává hráčům příležitost zmapovat svět vlastní cestou. Zvolte si strmý souboj v divokých bitvách proti skličujícím nepřátelům nebo využijte výhod tajných bojových systémů hry a získejte převahu. Je na hráči, aby se rozhodl, jak zvládne mnoho výzev, které před ním stojí.

Předp. cena
1 799,- bez DPH 1 487,-
Předobjednat
Datum vydání: 21. ledna 2022
Objednací kód: MSX647
Elden Ring - Xbox
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a RPG - Hra dává hráčům příležitost zmapovat svět vlastní cestou. Zvolte si strmý souboj v divokých bitvách proti skličujícím nepřátelům nebo využijte výhod tajných bojových systémů hry a získejte převahu. Je na hráči, aby se rozhodl, jak zvládne mnoho výzev, které před ním stojí.

Předp. cena
1 799,- bez DPH 1 487,-
Předobjednat
Datum vydání: 21. ledna 2022
Objednací kód: MXO611
Elden Ring - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a RPG - Hra dává hráčům příležitost zmapovat svět vlastní cestou. Zvolte si strmý souboj v divokých bitvách proti skličujícím nepřátelům nebo využijte výhod tajných bojových systémů hry a získejte převahu. Je na hráči, aby se rozhodl, jak zvládne mnoho výzev, které před ním stojí.

Předp. cena
1 799,- bez DPH 1 487,-
Předobjednat
Datum vydání: 21. ledna 2022
Objednací kód: PSV0099
Demons Souls Remake - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a hororová - Kompletní remake dnes již legendární hry, která položila základy vlastnímu subžánru akčních RPG zvanému „soulslike” a bez které by pravděpodobně vůbec nevznikla série Dark Souls. Zažijte návykovou temnou atmosféru, nekompromisní obtížnost a fantasticky zpracované souboje s bossy.

+ ZDARMA Promo elektronický klíč Demons Souls Remake - Reaper Scythe Weapon

1 999,- bez DPH 1 652,-
Koupit
Můžete mít ihned na 12 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0015
Dark Souls III - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze s klíčem ke stažení, klíč pro PS Store, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus

599,- bez DPH 495,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX197
Xbox Series S
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Energetický nápoj Semtex

-4% 7 999,-
7 690,- bez DPH 6 355,-
Koupit
Můžete mít ihned na 26 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001s
Xbox Series S + 2x Xbox Wireless Controller
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 2× herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Energetický nápoj Semtex

-4% 9 290,-
8 890,- bez DPH 7 347,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 22 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001sb1
Xbox Series S + Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Energetický nápoj Semtex

-5% 8 690,-
8 290,- bez DPH 6 851,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 26 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001sb2
Xbox Series X
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

Předp. cena
13 490,- bez DPH 11 149,-
Předobjednat
Očekáváme listopad 2021
Objednací kód: MXO001a1
Xbox Series X + 2x Xbox Wireless Controller
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 2× herní ovladač, barva černá

-3% 15 099,- Předp. cena
14 699,- bez DPH 12 148,-
Předobjednat
Akční cena
Očekáváme listopad 2021
Objednací kód: MXO001ab1
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB27
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi