Cílem projektu PIVX je dosáhnout co nejrychlejších plateb, které mohou být anonymní, a zároveň vytvořit takové prostředí projektu, kde by neexistoval monopol a všichni účastníci by v určité míře benefitovali a měli motivaci být v něm zapojeni. Jakým způsobem toho chce PIVIX docílit? A jak PIVX dopadl v přímém srovnání s dalšími anonymními kryptoměnami? V našem článku se dozvíte vše, co chcete o projektu PIVX vědět!
Private Instant Verified Transaction (PIVX) je open source kryptoměna orientovaná primárně na anonymitu. Její počátek se datuje na 1. únor 2016, ovšem pod jménem Darknet (DNET). Až později se projekt přejmenoval na PIVX. Projekt začal fungovat na protokolu Proof of Work, až v srpnu 2016 se transformoval na současný protokol Proof of Stake. Kdybychom chtěli být konkrétní, PIVX je kryptoměna založená na Bitcoin core 0.10.x a DASH, přičemž v současnosti využívá Proof of Stake 3.0.
PIVX je kryptoměna založená na Bitcoin Core 0.10.x a DASH, přičemž v současnosti využívá Proof of Stake 3.0. Samotné stakování je založeno na principu, v jehož rámci musíte mít pro maximální odměnu peněženku otevřenou a samozřejmě online non-stop. Díky Proof of Stake se transakční poplatky pohybují na úrovni několik desetin korun. Z toho důvodu je PIVX vhodný i k mikrotransakcím.
PIVX později implementoval protokol Zerocoin. Ten v principu představuje něco, co zatím Bitcoin nesplňuje. Přesněji řečeno, se Zerocoin si mohou uživatelé PIVXu užívat anonymitu. Zerocoin přeměňuje PIV na anonymní PIV, tedy zPIV. V případě, že příjemce přijme zPIV, pak se v peněžence odesílatele zobrazí jako PIV, avšak bez místa, odkud transakce přišla. Zjednodušeně řečeno nabízí úplnou anonymitu i vaší odesílající adrese, neboť kryptoměny jako Bitcoin nebo Ethereum mají vlastního průzkumníka, kde se při hlubší analýze dokážete dopátrat proběhlých transakcí a stejně tak množství prostředků na té které peněžence. Zerocoin to neumožňuje.
SwiftTX transakce jsou potvrzeny okamžitě s tím, že můžete poslané prostředky hned i použít. To znamená, že nepotřebujete čekat další dobu na několik potvrzení transakcí ze strany masternodu.
V celé síti Proof of Stake 3.0, na níž funguje projekt PIVX, jsou nejdůležitější dvě strany. A to masternodes a staking nodes. První zmíněné dostávají odměnu za potvrzování a mixování transakcí podle jejich dostupnosti a poskytování služeb pro síť, protože jsou páteří projektu. Stejně zajišťují demokratický princip celého projektu, tedy hlasování o změnách v projektu, a to na základě příslušného množství držených PIV. Provozování masternodes vyžaduje zablokování záruky ve výši 10 000 PIV na tak dlouho, jak vlastník chce. V případě masternodes jsou nastaveny trochu vyšší odměny než v případě staking nodes. Systém odměn si vysvětlíme v následující části.
PIVX je nastaven tak, že každých 60 sekund je vytvořeno 5 PIV (proces nazývaný také minting). Tyto PIV (nebo i odměna za blok) jsou automaticky rozděleny na tři části. Fixních 10 % (0,5 PIV) jde do fondu, který slouží k financování růstu projektu PIVX. To znamená marketing, vývoj, zákaznickou podporu atd. Masternody hlasují, na které projekty by mělo být těchto 10 % použito.
Když se rozhodnete pro jednu z těchto dvou možností pasivního příjmu, pravděpodobně budete chtít znát svůj cash flow v průběhu času. Tento výpočet umožňuje kalkulačka PIVXu dostupná zde, avšak je třeba upozornit, že výpočet je jen přibližný. Důvodem je, že do vzorce je v rámci odměn zakomponován i prvek náhody. To znamená, že vypočítanou odměnu můžete dostat hned dva dny za sebou na začátku měsíce. Avšak může se stát, že danou odměnu budete dostávat 30 dní po malých kouscích. Při současně nastaveném systému je průměrný roční výnos nastaven na přibližně 4,8 % ročně.
V současnosti jsou dostupné peněženky pro Windows, Mac a Linux ve verzi 3.1.0.2. Stejně tak je peněženka dostupná i pro mobil (Android) a v současnosti si můžete ukládat i do peněženky, která pokrývá několik kryptoměn – Coinomi. V případě mobilní peněženky PIVX, a i v případě peněženek na počítači, si musíte počkat na 100% synchronizaci, která bude nějakou dobu trvat. Proto se v případě obnovy peněženky nelekejte, když hned neuvidíte obsah své peněženky. Důvodem je to, že historie transakcí se stahuje od nejstarší po nejaktuálnější, a to samozřejmě nějaký čas trvá. Peněženky na počítači vám umožní i staking nebo zřízení masternodů. V následujících kapitolách si ukážeme, jak na to.
Staking je z hlediska nastavení nejjednodušší možností. Níže jej popíšeme, avšak pro přehlednost přikládáme rovněž krátký video návod na serveru YouTube.
Nastavení masternodu vyžaduje více trpělivosti a též trochu programátorských dovedností, ovšem s pomocí YouTube a psaného návodu se to dá zvládnout. Důležité je upozornit, že budete potřebovat Virtual private server (VPS) k tomu, aby vám „udržoval“ peněženku online 24/7. My si celý proces ukážeme tak, jak funguje například prostřednictvím node-vps.com, avšak ostatní VPS by měly mít podobný systém konfigurace.
Celková tržní kapitalizace kryptoměny PIVX se v červenci 2018 pohybuje nad hranicí 120 milionů eur, což znamená, že na stránce coinmarketcap.com zaujímá místo v první stovce nejhodnotnějších kryptoměn. Nejčastěji se obchoduje na páru s BTC, ovšem i s ETH, Binance Coin nebo USDT. Z fiatu to je korejský won, britská libra, americký dolar, a dokonce polský zlotý. Nejvyšší objemy má samozřejmě právě na páru PIVX/BTC – přesněji na burzách fex, Bittrex, Binance a Trade By Trade.
V současnosti v rámci road map na rok 2018 je plánováno 15 klíčových vylepšení, přičemž vývoj některých již byl dokončen. V následujících roletce si je stručně popíšeme.
Na webu btemanager.com si můžete prohlédnout podrobnou analýzu, jak je na tom PIVX mezi anonymními kryptoměnami. Měří se zde několik parametrů jako kvalita anonymity, distribuce tokenů, škálovatelnost a inflace.
V rámci anonymity obstál PIVX docela dobře, přestože nevyužívá Ring CT/Signature, ale Zerocoin. Jeho výhodou je, že je quantum proof privacy a dokáže zpracovat transakce během sekund, s poměrně velkou kapacitou transakce. Je třeba upozornit, že balance visible je v případě PIVXu nevýhodou, neboť PIVX má vlastní průzkumník blockchainu, a tam pomocí adresy peněženky dokážete zjistit, kolik prostředků je v určité peněžence. Na straně druhé jedinými dvěma anonymními kryptoměnami, které toto neobsahují, jsou známější Monero a méně známý Sumokoin.
V případě distribuce tokenů obstál PIVX také poměrně dobře, protože top 100 adres (adresy s největším počtem tokenů) obsahuje skoro 27 % všech tokenů v oběhu. Srovnatelné je to například se ZCoinem, jehož distribuce je skoro 25 % na top 100 adresách. V případě Bitcoinu je to mírně přes 17 %. Velmi špatně z porovnání vyšel Groestlcoin, jehož distribuce je více než 80 % na top 100 adresách. Monero se takto porovnat nedá, protože celý jeho blockchain je anonymní.
V rámci škálovatelnosti PIVX obstál dobře v případě maximálního možného počtu transakcí za sekundu, kdy dokáže potvrdit více než 154 transakcí. V případě anonymních transakcí obstál špatně a dokáže zpracovat více než jednu anonymní transakci za sekundu, nicméně je třeba upozornit, že v době článku ještě nebyl pravděpodobně dokončen tzv. zPIV staking a v současnosti by již mělo být toto číslo vyšší.
Inflace je u kryptoměny PIVX velmi nízká, a to z toho důvodu, že PIVX je Proof of Stake. To způsobuje, že kryptoměna může být někdy i deflační, když je částka transakčních poplatků v bloku vyšší než odměna za blok. Důvodem je to, že transakční poplatky nejdou těžařům jako v případě Bitcoinu, ale jsou zničeny, v angličtině se používá pojem „burned“. Proto inflace / deflace záleží jen na poměru odměn a zničených PIVX v rámci transakcí.
Cílem PIVXu je stát se platebním prostředkem, který bude uživatelům umožňovat využití jeho okamžité transakce a stejně tak anonymitu v případě potřeby. V současnosti je PIVX akceptován jen na několika místech. Můžete si za něj koupit kosmetiku, oblečení, kávu, ale i počítačové komponenty či jídlo. PIVX je poměrně mladá kryptoměna, která své výhody stále buduje, proto ji není třeba odepisovat, ale počkat si na silnější implementaci.
Martin Lindák
O kryptoměnách píše pravidelně více než dva roky pro ekonomické deníky a weby. V současné době pracuje jako analytik IAD investments.