Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

Výměna nevhodného dárku Huawei Watch GT 3

PIVX (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – Rychlá, anonymní kryptoměna.

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Cílem projektu PIVX je dosáhnout co nejrychlejších plateb, které mohou být anonymní, a zároveň vytvořit takové prostředí projektu, kde by neexistoval monopol a všichni účastníci by v určité míře benefitovali a měli motivaci být v něm zapojeni. Jakým způsobem toho chce PIVIX docílit? A jak PIVX dopadl v přímém srovnání s dalšími anonymními kryptoměnami? V našem článku se dozvíte vše, co chcete o projektu PIVX vědět!

PIVX (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – OBSAH

 1. Co je to PIVX?
 2. Klíčové vlastnosti kryptoměny PIVX
 3. Technická stránka věci – jak projekt PIVX funguje?
 4. Odměňovací systém kryptoměny PIVX
 5. Peněženky podporující PIVX
 6. PIVX návod – jak nastavit staking?
 7. PIVX návod – jak nastavit masternode?
 8. PIVX a CZK – jaký je aktuální kurz a cena PIVX?
 9. PIVX road map – jaké jsou plány na rok 2018?
 10. Celkový obraz PIVXu ve světě anonymních kryptoměn

Co je to PIVX?

Private Instant Verified Transaction (PIVX) je open source kryptoměna orientovaná primárně na anonymitu. Její počátek se datuje na 1. únor 2016, ovšem pod jménem Darknet (DNET). Až později se projekt přejmenoval na PIVX. Projekt začal fungovat na protokolu Proof of Work, až v srpnu 2016 se transformoval na současný protokol Proof of Stake. Kdybychom chtěli být konkrétní, PIVX je kryptoměna založená na Bitcoin core 0.10.x a DASH, přičemž v současnosti využívá Proof of Stake 3.0.

Klíčové vlastnosti kryptoměny PIVX

Kombinace Proof of Stake 3.0 a Bitcoin Core 0.10.x

PIVX je kryptoměna založená na Bitcoin Core 0.10.x a DASH, přičemž v současnosti využívá Proof of Stake 3.0. Samotné stakování je založeno na principu, v jehož rámci musíte mít pro maximální odměnu peněženku otevřenou a samozřejmě online non-stop. Díky Proof of Stake se transakční poplatky pohybují na úrovni několik desetin korun. Z toho důvodu je PIVX vhodný i k mikrotransakcím.

PIVX, proof of stake, algoritmus
PIVX je další zástupce moderních kryptoměn využívající systém potvrzování transakcí Proof of Stake (PoS).

Zerocoin protokol

PIVX později implementoval protokol Zerocoin. Ten v principu představuje něco, co zatím Bitcoin nesplňuje. Přesněji řečeno, se Zerocoin si mohou uživatelé PIVXu užívat anonymitu. Zerocoin přeměňuje PIV na anonymní PIV, tedy zPIV. V případě, že příjemce přijme zPIV, pak se v peněžence odesílatele zobrazí jako PIV, avšak bez místa, odkud transakce přišla. Zjednodušeně řečeno nabízí úplnou anonymitu i vaší odesílající adrese, neboť kryptoměny jako Bitcoin nebo Ethereum mají vlastního průzkumníka, kde se při hlubší analýze dokážete dopátrat proběhlých transakcí a stejně tak množství prostředků na té které peněžence. Zerocoin to neumožňuje.

SwiftTX

SwiftTX transakce jsou potvrzeny okamžitě s tím, že můžete poslané prostředky hned i použít. To znamená, že nepotřebujete čekat další dobu na několik potvrzení transakcí ze strany masternodu.

i Nakupujte Bitcoin (BTC) a Litecoin (LTC) na všech pobočkách Alza.cz! Jedná se o největší nákupní síť v České republice.

Další vlastnosti kryptoměny PIVX

 • PIVX neměl žádné ICO. Předtěžené mince, sloužící pro start chainu, byly veřejně vymazány z oběhu.
 • PIVX má velmi rozsáhlou a rostoucí aktivní komunitu na více sociálních sítích, jako je BCT, Slack, Reddit, Twitter, Gitter, Facebook atd.
 • PIVX komunita také využívá Teamwork.com pro veřejně přístupné plánování úloh a management.
 • PIVX má vysoce aktivní, dostupný a reagující vývojářský tým.
 • PIVX má schránku průvodců s mnoha plánovanými videoprůvodci a materiály.
 • PIVX má od založení až do současnosti soustavně vyšší procento ziskovosti v porovnání s jinými digitálními jmény využívajícími masternodes, jako např. DASH.

Technická stránka věci – jak projekt PIVX funguje?

V celé síti Proof of Stake 3.0, na níž funguje projekt PIVX, jsou nejdůležitější dvě strany. A to masternodes a staking nodes. První zmíněné dostávají odměnu za potvrzování a mixování transakcí podle jejich dostupnosti a poskytování služeb pro síť, protože jsou páteří projektu. Stejně zajišťují demokratický princip celého projektu, tedy hlasování o změnách v projektu, a to na základě příslušného množství držených PIV. Provozování masternodes vyžaduje zablokování záruky ve výši 10 000 PIV na tak dlouho, jak vlastník chce. V případě masternodes jsou nastaveny trochu vyšší odměny než v případě staking nodes. Systém odměn si vysvětlíme v následující části.

Odměňovací systém kryptoměny PIVX

PIVX je nastaven tak, že každých 60 sekund je vytvořeno 5 PIV (proces nazývaný také minting). Tyto PIV (nebo i odměna za blok) jsou automaticky rozděleny na tři části. Fixních 10 % (0,5 PIV) jde do fondu, který slouží k financování růstu projektu PIVX. To znamená marketing, vývoj, zákaznickou podporu atd. Masternody hlasují, na které projekty by mělo být těchto 10 % použito.

PIVX, graf, odměňovací systém
Nastavení odměňovacího systému kryptoměny PIVX.
Zbývajících 90 % (4,5 PIV) by mělo být rozděleno mezi masternody a staking nodes, a to na základě tzv. houpačkového algoritmu (Seesaw Reward Balance System). Zjednodušeně – systém je nastaven tak, aby přinášel odměnu na základě toho, jak velký je v daném čase podíl aktivních masternodes a staking nodes v síti. V současnosti je systém nastaven tak, aby připadalo vyšší procento odměny na masternody, právě kvůli vyšším nákladům na jejich provoz. V případě, že by zamčených PIV bylo v síti více než 41,5 % (v případě masternodů), více než 50 % odměny půjde ve prospěch staking nodes.
i Mohlo by vás zajímat
1. NEM (XEM). Blockchainová řešení pro každého.
2. Cardano (ADA). Velký potenciál, ale také rizika.
3. Stable coins. Minimální volatilita v prostředí kryptoměn.
4. Ethereum Classic. Matka i otec slavného Etherea.
5. Kdo je Satoshi Nakamoto? Pátráme po tvůrci Bitcoinu.
6. Kryptoměnový fork. Odhalíme i ty nejmenší detaily!
7. Kryptoměny (NOVINKY A ZPRÁVY) Ty nejvýznamnější kryptonovinky!
8. Kryptoměny (KURZY). Seznam nejdůležitějších kryptoměn.

Když se rozhodnete pro jednu z těchto dvou možností pasivního příjmu, pravděpodobně budete chtít znát svůj cash flow v průběhu času. Tento výpočet umožňuje kalkulačka PIVXu dostupná zde, avšak je třeba upozornit, že výpočet je jen přibližný. Důvodem je, že do vzorce je v rámci odměn zakomponován i prvek náhody. To znamená, že vypočítanou odměnu můžete dostat hned dva dny za sebou na začátku měsíce. Avšak může se stát, že danou odměnu budete dostávat 30 dní po malých kouscích. Při současně nastaveném systému je průměrný roční výnos nastaven na přibližně 4,8 % ročně.

Peněženky podporující PIVX

V současnosti jsou dostupné peněženky pro Windows, Mac a Linux ve verzi 3.1.0.2. Stejně tak je peněženka dostupná i pro mobil (Android) a v současnosti si můžete ukládat i do peněženky, která pokrývá několik kryptoměn – Coinomi. V případě mobilní peněženky PIVX, a i v případě peněženek na počítači, si musíte počkat na 100% synchronizaci, která bude nějakou dobu trvat. Proto se v případě obnovy peněženky nelekejte, když hned neuvidíte obsah své peněženky. Důvodem je to, že historie transakcí se stahuje od nejstarší po nejaktuálnější, a to samozřejmě nějaký čas trvá. Peněženky na počítači vám umožní i staking nebo zřízení masternodů. V následujících kapitolách si ukážeme, jak na to.

PIVX Wallet, peněženka
Oficiální softwarová peněženka PIVX Wallet je dostupná pro platformy Windows, Linux, MacOS a Android.

Staking je z hlediska nastavení nejjednodušší možností. Níže jej popíšeme, avšak pro přehlednost přikládáme rovněž krátký video návod na serveru YouTube.

NÁVOD – jak na staking?

 1. V první řadě si musíte nastavit peněženku poté, co si ji stáhnete. To znamená zakryptovat ji, udělat si backup, a to vždy, když si vytvoříte novou přijímací adresu.
 2. Ujistěte se, že máte alespoň 101 konfirmací na platbě, přes niž jste obdrželi PIV, které se chystáte použít na staking.
 3. Běžte v peněžence na Settings > Unlock Wallet

  PIVX, návod, staking
 4. Klikněte na „Unlock Wallet“.
 5. Potom zaškrtněte nastavení „For anonymization and staking only“.
 6. Použijte svoji passphrase, kterou jste si předtím nastavili.

   PIVX, návod, staking
 7. Klikněte na „OK“.

Nastavení masternodu vyžaduje více trpělivosti a též trochu programátorských dovedností, ovšem s pomocí YouTube a psaného návodu se to dá zvládnout. Důležité je upozornit, že budete potřebovat Virtual private server (VPS) k tomu, aby vám „udržoval“ peněženku online 24/7. My si celý proces ukážeme tak, jak funguje například prostřednictvím node-vps.com, avšak ostatní VPS by měly mít podobný systém konfigurace.

Jak nastavit masternode – počáteční požadavky

 1. 10 000 PIV.
 2. Hlavní počítač, kde máte potřebných 10 000 PIV na rozběhnutí masternodu. Toto PC nemusíte mít online, jelikož k tomu vám bude sloužit VPS.
 3. Zmiňované VPS.
 4. Jedinečnou IP adresu pro VPS / vzdálenou peněženku.

Jak nastavit masternode – konfigurace

i Automatický zPIV minter by se měl vypnout jako prevence, aby se s prostředky nehýbalo. Před odemknutím peněženky můžete autominting vypnout v option menu.
 1. V rámci peněženky si otevřete konzoli (Tools > Debug console) a napište následující příkaz.
 2. Používajíce stále svou peněženku byste měli pokračovat vytvořením své adresy. Samozřejmě adresu, budoucí masternode, si můžete nazvat jakkoliv.
 3. Následně si musíte na svou adresu poslat 10 000 PIV, to znamená, že z peněženky, kterou máte nainstalovanou, pošlete 10 000 PIV na svou veřejnou adresu, kterou jste si vygenerovali. Dejte si pozor, abyste ji dobře zkopírovali.
 4. Následně si v nastavení musíte aktivovat „Coin control feature“. Pak se vám v rámci karty „Sent“ objeví možnost „Coin control features“ a vy si následně zablokujete svou přijatou transakci, která bude sloužit k masternodu.
 5. Pomocí příkazu, který je uveden na VPS (například: „masternode outputs“), si vygenerujete z konzole řádek, jenž zkopírujete do požadavků na VPS (v rámci menu Services/Nodes). VPS vám následně vygeneruje řádky, jež zkopírujete opačně do masternode.conf (důležité je nejdříve zavřít peněženku), který najdete v rámci umístění AppData/PIVX v počítači.
 6. Posledním krokem je aktivace masternodu, a to rovněž prostřednictvím konzole v peněžence, přesná fráze je uvedena na VPS. V případě PIVX je to „masternode start-many [PASSWORD]“.
 7. Zda vám masternode funguje, zjistíte po pár hodinách i na samotném node-vps.com, kde by se vám u nodu mělo zobrazovat „running“.

PIVX a CZK – jaký je aktuální kurz a cena PIVX?

Celková tržní kapitalizace kryptoměny PIVX se v červenci 2018 pohybuje nad hranicí 120 milionů eur, což znamená, že na stránce coinmarketcap.com zaujímá místo v první stovce nejhodnotnějších kryptoměn. Nejčastěji se obchoduje na páru s BTC, ovšem i s ETH, Binance Coin nebo USDT. Z fiatu to je korejský won, britská libra, americký dolar, a dokonce polský zlotý. Nejvyšší objemy má samozřejmě právě na páru PIVX/BTC – přesněji na burzách fex, Bittrex, Binance a Trade By Trade.

PIVX road map – jaké jsou plány na rok 2018?

V současnosti v rámci road map na rok 2018 je plánováno 15 klíčových vylepšení, přičemž vývoj některých již byl dokončen. V následujících roletce si je stručně popíšeme.

PIVX road map 2018 – 15 klíčových vylepšení

 1. Deterministická zPIV peněženka (dokončeno) – uživatelé nebudou muset peněženku po mintingu vždy zálohovat, zavede se tzv. seed, díky němuž ji mohou kdykoli obnovit.
 2. zPIV staking (zPoS; dokončeno) – uživatelé budou moci dělat staking i se zPIV, přičemž za to obdrží ještě vyšší odměnu než při PIV stakingu.
 3. iOS mobilní peněženka – po posunutí peněženky ke schválení od Apple byla peněženka odmítnuta. Na základě feedbacku pracují na dokončení. Zatím je pro iOS použitelná Coinomi.
 4. Nový design peněženky QT (dokončeno) – celkové vylepšení vzhledu peněženky, vylepšení přehlednosti.
 5. „Proposal tab“ v peněžence – zlepšení uživatelského rozhraní, všechny funkce už budou dostupné přes peněženku, a ne přes konzoli nebo webovou stránku.
 6. Hlasování v rámci peněženky – hlasování prostřednictvím rozhraní peněženky. Nebude třeba používat konzoli.
 7. Automatický back-up na externích úložných zařízeních (dokončeno) – uživatelé si budou moci udělat automatický back-up i na externí úložiště.
 8. Ledger podpora pro masternode – umožní mít uloženou potřebnou částku na masternode na hardwarové peněžence Ledger. Také umožní i ostatní funkce, např. hlasování.
 9. Nová webová stránka PIVX – redesign webstránky.
 10. zPIV decentralizovaná burza – PIVX plánuje vyvinout decentralizovanou burzu, kde se bude obchodovat PIVX/BTC, avšak bez třetí strany, přímo a s co nejvyšší anonymitou. To znamená bez přihlašování/registrace.
 11. Komunitně orientované společenství (governance) – pracuje se na změnách, které se týkají hlasování v síti, v současnosti tak mohou činit jen masternody. V současnosti je změna ve fázi předkládání návrhů.
 12. Flexibilní velikost bloku – velikost bloku se bude přizpůsobovat na základě poptávky po transakcích.
 13. I2P síťová integrace – podpora invisible internet project (I2P). Anonymizace celé sítě.
 14. U2F integrace – universal second factor (U2F) bude další možností, jak zajistit peněženku (kromě hesla).
 15. Dandelion protokolová integrace – zajistí anonymizaci IP adresy odesílatele.  Analytické týmy, které pracují s blockchainem, jej pak nedokáží odhalit.

Celkový obraz PIVXu ve světě anonymních kryptoměn

Na webu btemanager.com si můžete prohlédnout podrobnou analýzu, jak je na tom PIVX mezi anonymními kryptoměnami. Měří se zde několik parametrů jako kvalita anonymity, distribuce tokenů, škálovatelnost a inflace.

PIVX, hodnocení anonymity, graf
Kvalita anonymity jednotlivých kryptoměn – PIVX si vede poměrně dobře

V rámci anonymity obstál PIVX docela dobře, přestože nevyužívá Ring CT/Signature, ale Zerocoin. Jeho výhodou je, že je quantum proof privacy a dokáže zpracovat transakce během sekund, s poměrně velkou kapacitou transakce. Je třeba upozornit, že balance visible je v případě PIVXu nevýhodou, neboť PIVX má vlastní průzkumník blockchainu, a tam pomocí adresy peněženky dokážete zjistit, kolik prostředků je v určité peněžence. Na straně druhé jedinými dvěma anonymními kryptoměnami, které toto neobsahují, jsou známější Monero a méně známý Sumokoin.

PIVX, distribuce tokenů, graf
Jak je na tom kryptoměna PIVX z hlediska distribuce tokenů?

V případě distribuce tokenů obstál PIVX také poměrně dobře, protože top 100 adres (adresy s největším počtem tokenů) obsahuje skoro 27 % všech tokenů v oběhu. Srovnatelné je to například se ZCoinem, jehož distribuce je skoro 25 % na top 100 adresách. V případě Bitcoinu je to mírně přes 17 %. Velmi špatně z porovnání vyšel Groestlcoin, jehož distribuce je více než 80 % na top 100 adresách. Monero se takto porovnat nedá, protože celý jeho blockchain je anonymní.

PIVX, škálovatelnost, graf
Kryptoměna PIVX – srovnání úrovně škálovatelnosti

V rámci škálovatelnosti PIVX obstál dobře v případě maximálního možného počtu transakcí za sekundu, kdy dokáže potvrdit více než 154 transakcí. V případě anonymních transakcí obstál špatně a dokáže zpracovat více než jednu anonymní transakci za sekundu, nicméně je třeba upozornit, že v době článku ještě nebyl pravděpodobně dokončen tzv. zPIV staking a v současnosti by již mělo být toto číslo vyšší.

PIVX, inflace, graf
Zásluhou systému Proof of Work je inflace u kryptoměny PIVX velice nízká.

Inflace je u kryptoměny PIVX velmi nízká, a to z toho důvodu, že PIVX je Proof of Stake. To způsobuje, že kryptoměna může být někdy i deflační, když je částka transakčních poplatků v bloku vyšší než odměna za blok. Důvodem je to, že transakční poplatky nejdou těžařům jako v případě Bitcoinu, ale jsou zničeny, v angličtině se používá pojem „burned“. Proto inflace / deflace záleží jen na poměru odměn a zničených PIVX v rámci transakcí.

Cílem PIVXu je stát se platebním prostředkem, který bude uživatelům umožňovat využití jeho okamžité transakce a stejně tak anonymitu v případě potřeby. V současnosti je PIVX akceptován jen na několika místech. Můžete si za něj koupit kosmetiku, oblečení, kávu, ale i počítačové komponenty či jídlo. PIVX je poměrně mladá kryptoměna, která své výhody stále buduje, proto ji není třeba odepisovat, ale počkat si na silnější implementaci.

Martin Lindák

Martin Lindák

O kryptoměnách píše pravidelně více než dva roky pro ekonomické deníky a weby. V současné době pracuje jako analytik IAD investments.

Corsair RM750x (2018)
Počítačový zdroj 750W, ATX, 80 PLUS Gold, 4 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 9 × SATA, odpojitelné kabely, aktivní PFC, tepelná regulace otáček, síťový vypínač a zero RPM mode, 135 mm ventilátor, plně modulární, hloubka 160 mm

3 249,- bez DPH 2 685,-
Koupit
Můžete mít ihned na 12 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: UY006u1c2
Ledger Nano S
Hardware peněženka šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, micro USB

1 590,- bez DPH 1 314,-
Koupit
Můžete mít ihned na 24 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TREZBIT6
EVGA 750 BQ
Počítačový zdroj 750W, ATX, 80 PLUS Bronze, účinnost 85%, 3 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 9 × SATA, odpojitelné kabely, tepelná regulace otáček a síťový vypínač, 140 mm ventilátor, semi modulární, hloubka 165 mm

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 14 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: EV300k4g
EVGA 650 GQ Power Supply
Počítačový zdroj 650W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnost 92%, 4 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 9 × SATA, odpojitelné kabely, aktivní PFC, tepelná regulace otáček a síťový vypínač, 135 mm ventilátor, semi modulární, hloubka 165 mm

2 099,- bez DPH 1 735,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 5 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: EV300ba
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Alza pro Firmy Jak nakoupit
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi