Kryptoměna Stealthcoin (XST) byla zpřístupněna veřejnosti 8. července 2014 jako první virtuální měna fungující přes síť ToR. Postupně se z PoW/PoS měny stala měna PoS. Vývojáři kladou od začátku důraz na anonymitu a po implementaci Stealth Address se dá říct, že Stealthcoin je naprosto anonymní, a to se všemi výhodami i nevýhodami. S pevně daným objemem skoro 28 milionů mincí v oběhu a zajímavou nabídkou funkcí se jedná o černého koně mezi kryptoměnami!
Stealthcoin je kompletně anonymní kryptoměna, která již od svého počátku funguje na rozsáhlé síti Tor. Právě tato otevřená síť sama o sobě poskytuje Stealthcoinu vysokou úroveň anonymity. Další důležitou funkcionalitou zajištující soukromí jsou Stealth adresy – ty generují novou unikátní veřejnou adresu pro každou zrealizovanou transakci, aby se vyhnuly možné transakční vazbě, a tedy stopování transakcí. Těžba Stealthcoinu neprobíhá tak, jak jsme zvyklí u většiny současných kryptoměn, ale je realizována pomocí Proof of Stake algoritmu X13, což mimo jiné znamená, že všechny mince jsou již od počátku „předtěženy“ a jejich celkový počet v oběhu je fixní (nikdy nepřesáhne 28 miliónů).
Vývoj a vývojový tým jsou do jisté míry zahaleny anonymitou. Neexistuje žádná roadmapa. Tým, který za měnou stojí, oznamuje až hotové věci a dodává, že nechce nic slibovat nebo vyvolávat Fomo (Fear of missing out) nebo zbytečné pumpy po oznámeních. Nejčastější odpovědí na Slack kanálu týmu je: „No promise.“ Hlavním vývojářem je James Stroud, Ph.D. (Hondo), o němž se můžete dočíst více v angličtině na stránce ověření vývojáře: http://proofofdev.com/xst-stealthcoin/. Další členové týmu jsou také z Německa (např. sadochismo).
S trochou šikovnosti se přesto dá o Stealthcoinu a týmu kolem něj zjistit mnoho zajímavých věcí, ale to už nechám na vás. S dotazy se určitě neváhejte obrátit na Slack kanál, kde do pár minut dostanete odpověď. Komunita funguje dobře a sami vývojáři se často zapojují do diskuze.
Blockchainové technologie a kryptoměny obzvlášť provází neustálý kolotoč změn, aktualizací a novinek. Pro běžného uživatele může být sledování takto velkého množství informací vysoce náročné a někdy dokonce až zcela nemožné. Přestože Stealthcoin (XTS) je menší kryptoměnou a k oznamování nových událostí u něj nedochází tak často jako například u bitcoinu či ethera, budeme pro vás pravidelně sledovat ty nejvýznamnější aktuality a dění kolem něj – stačí rozkliknout roletku pod odstavcem.
Tým pracující na vývoji kryptoměny Stealthcoin (XTS) prostřednictvím sociální sítě Twitter nedávno představil svůj plán, ve kterém se hovoří o novém způsobu fungování vzniku transakcí a bloků v síti. Tento inovativní způsob kombinuje dohromady prvky XTS účetní knihy a modifikovaného Quantum Proof of Stake algoritmu (qPoS) – stručně řečeno to znamená, že stealthcoin bude ještě o něco anonymnější než doposud, ale především bude vysoce efektivní kryptoměnou. Výhod by se měli dočkat také těžaři, pro které je připraven spravedlivější systém odměňování těžby. Zpráva dále obsahuje odkaz na takzvaný white paper, který slouží jako informační předloha tohoto nově vznikajícího systému. Jak už je ale pro vývojáře stealthcoinu typické, ihned v úvodu se dočtete, že se nejedná o směrodatný příslib a není jisté, zda k finální implementaci úprav vůbec někdy dojde. Celý dokument najdete zde (text v angličtině).
Stealthcoin využívá stále více populární algoritmus typu PoS. Uživatel je tak obecně odměňován nikoliv za vynaloženou výpočetní sílu jako například u Bitcoinu, ale za držení mincí prostřednictvím pseudonáhodného algoritmu. V případě Stealthcoinu je tento systém založen na pravděpodobnosti, jež je odvislá od množství vlastněných stealthcoinů a délce jejich držby (stáří). V jednoduchosti se dá říct, že největší pravděpodobnost dostat odměnu za další blok má ten, kdo má největší množství uložené nejdéle.
Staking (získávání odměn) je možné pouze v oficiální peněžence. Odhadovaný výnos z „těžení“ je přibližně 20 % ročně, ale je třeba vzít v úvahu, že mince musíte mít uložené v oficiální peněžence neustále online a jejich množství se nesmí měnit. Jakmile se v peněžence změní počet mincí, počítá se znovu doba zrání (maturity), která je minimálně 3 dny, než můžete dostat první odměnu. Z toho zároveň plyne zajímavá možnost, jak poškodit velké peněženky, které mají velkou pravděpodobnost získání odměny. Stačí jim jednou za 3 dny „darovat“ pár drobných. Návod a informace o „stakingu“ najdete v oficiálním dokumentu přímo od vývojářů.
Na staking potřebujete zařízení, které je neustále připojené k internetu. Vzhledem k ziskovosti je nejlepší zařízení, které nemá příliš velkou spotřebu, anebo je levné. Oba tyto předpoklady splňuje Raspberry Pi nebo podobná zařízení. Dávejte ale při výběru pozor na velikost RAM. Doporučené jsou alespoň 2 GB, ale i s 1 GB a trochou šikovnosti (swap a další vychytávky) může vše fungovat.
Nezapomenout na zálohu wallet.dat!
Většina všech obchodů (přes 90 %) se aktuálně podle serveru CoinMarketCap.com realizuje na burze Bittrex oproti Bitcoinu (BTC). Další burzy, kde se dá XST nakoupit, jsou Cryptopia (BTC) a LiteBit (EUR), kde ale objemy nejsou tak velké a cena se může dost měnit v závislosti na aktuální poptávce a nabídce.
Stealthcoin můžete uložit v oficiální peněžence, která je dostupná pro Windows, OS X i Linux, nebo využít hardwarovou peněženku Ledger, kde je kryptoměna jako jedna z mála implementována. Návod pro oficiální peněženku naleznete na stránkách martasdx.
Očekávanou událostí v roce 2018 je v celé komunitě kolem XST přidání měny na další burzy. Spekulací je mnoho, ale nejpravděpodobněji vypadá nová decentralizovaná burza Blocknet, kde by XST měla být jednou z prvních přidaných měn. Tuto možnost potvrzují i sami vývojáři.
Třebaže StealthCoin není zrovna nejmladší kryptoměnou, jedná se stále pouze o malého hráče, který se z hlediska celkové tržní kapitalizace nedrží ani mezi první dvoustovkou nejhodnotnějších kryptoměn. Aktuální kurz (CZK) naleznete v přehledné tabulce pod odstavcem.
Pro plnou informovanost ohledně vývoje Stealthcoinu doporučujeme navštěvovat následující komunikační kanály:
Jedná se o anonymní měnu, která funguje přes síť TOR a implementuje Stealth adresy. Počet mincí má omezený na necelých 28 miliónů a je implementována v hardwarové peněžence Ledger. Rychlost transakcí je vysoká a v porovnání například s LTC, které má počet mincí stanovený na téměř dvojnásobné množství, je výrazně levnější. S příchodem dalších burz a komunity by XST mohl překvapit. Aktuálně měně chybí výraznější marketing a dravost na stále se rozrůstajícím trhu.
Martin Polívka
Softwarový vývojář a architekt se zaměřením na datové sklady. Své zkušenosti z celosvětových korporací přenáším do vlastních projektů, které poslední dobou tvoří kryptoměny a to převážně BTC, LTC, VTC, XMR a ETH.