LEGO Dny AlzaPlus+

Stealthcoin (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – Černý kůň mezi kryptoměnami?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Kryptoměna Stealthcoin (XST) byla zpřístupněna veřejnosti 8. července 2014 jako první virtuální měna fungující přes síť ToR. Postupně se z PoW/PoS měny stala měna PoS. Vývojáři kladou od začátku důraz na anonymitu a po implementaci Stealth Address se dá říct, že Stealthcoin je naprosto anonymní, a to se všemi výhodami i nevýhodami. S pevně daným objemem skoro 28 milionů mincí v oběhu a zajímavou nabídkou funkcí se jedná o černého koně mezi kryptoměnami!

iNázev Stealthcoin končí. Kryptoměna se přejmenoval a na scénu přichází Stealth! – 15.05.2018Nedávno informovali vývojáři Stealthcoinu prostřednictvím oficiálního twitterového účtu širokou veřejnou o tom, že došlo k takzvaném rebrandingu celé značky. Co vše se tedy ale vlastně změnilo? Krom prvoplánového přejmenování Stealthcoinu (XTS) na Stealth (XTS) došlo také ke spuštění zbrusu nového webu, vytvoření nového loga a mírnému vylepšení oficiální Stealth peněženky. Rebranding je v řadách uživatelů vnímán převážně pozitivně a mnozí si od něj slibují větší přehlednost dění kolem kryptoměny. Výrazný krátkodobý růst hodnoty XTS ve spojení s inovacemi však zaznamenán nebyl.Další stealth aktuality najdete v kapitole Stealth aktuality – co se událo ve světě populární kryptoměny.

Stealthcoin

Co se v článku o Stealthcoinu dozvíte?

  1. Co je Stealthcoin?
  2. Vývoj Stealthcoinu
  3. Stealthcoin aktuality – co se událo ve světě anonymní kryptoměny?
  4. Těžba Stealthcoinu – jak získat ještě více?
  5. Jak na Staking pomocí Raspberry Pi?
  6. Martin Polívka pro Alza.cz
  7. Kde nakoupit a kam uložit Stealthcoin?
  8. XTS a CZK – jaký je kurz a cena StealthCoinu?
  9. Komunita Stealthcoinu
  10. Proč by se na XST nemělo zapomínat?

Co je Stealthcoin?

Stealthcoin je kompletně anonymní kryptoměna, která již od svého počátku funguje na rozsáhlé síti Tor. Právě tato otevřená síť sama o sobě poskytuje Stealthcoinu vysokou úroveň anonymity. Další důležitou funkcionalitou zajištující soukromí jsou Stealth adresy – ty generují novou unikátní veřejnou adresu pro každou zrealizovanou transakci, aby se vyhnuly možné transakční vazbě, a tedy stopování transakcí. Těžba Stealthcoinu neprobíhá tak, jak jsme zvyklí u většiny současných kryptoměn, ale je realizována pomocí Proof of Stake algoritmu X13, což mimo jiné znamená, že všechny mince jsou již od počátku „předtěženy“ a jejich celkový počet v oběhu je fixní (nikdy nepřesáhne 28 miliónů).

i Tor (The Onion Router) je volně přístupná síť, jejíž provoz obstarávají dobrovolníci z celého světa. Zásluhou složitého šifrování IP adres a několikanásobně přesměrovaného spojení umožnuje Tor svým uživatelům anonymně a svobodně procházet internet či komunikovat.

Vývoj Stealthcoinu

Vývoj a vývojový tým jsou do jisté míry zahaleny anonymitou. Neexistuje žádná roadmapa. Tým, který za měnou stojí, oznamuje až hotové věci a dodává, že nechce nic slibovat nebo vyvolávat Fomo (Fear of missing out) nebo zbytečné pumpy po oznámeních. Nejčastější odpovědí na Slack kanálu týmu je: „No promise.“ Hlavním vývojářem je James Stroud, Ph.D. (Hondo), o němž se můžete dočíst více v angličtině na stránce ověření vývojáře: http://proofofdev.com/xst-stealthcoin/. Další členové týmu jsou také z Německa (např. sadochismo).

Stealthcoin
Stealthcoin funguje na anonymní síti TOR Network, která zabírá velký prostor na těch nejodlehlejších částech internetu.

S trochou šikovnosti se přesto dá o Stealthcoinu a týmu kolem něj zjistit mnoho zajímavých věcí, ale to už nechám na vás. S dotazy se určitě neváhejte obrátit na Slack kanál, kde do pár minut dostanete odpověď. Komunita funguje dobře a sami vývojáři se často zapojují do diskuze.

i Stealthcoin představil aplikaci StealthText. Jedná se o způsob, jak ovládat Stealthcoin peněženku pomocí SMS zpráv. Podle whitepaperu je komunikace zabezpečena pomocí šifrování na bankovní úrovni. Pro někoho může být zajímavé, že k převodu svých XST nemusí využít internetovou síť. Více informací o tom, jak XST a StealthText funguje, najdete ve whitepaperu.

Stealthcoin aktuality – co se událo ve světě anonymní kryptoměny?

Blockchainové technologie a kryptoměny obzvlášť provází neustálý kolotoč změn, aktualizací a novinek. Pro běžného uživatele může být sledování takto velkého množství informací vysoce náročné a někdy dokonce až zcela nemožné. Přestože Stealthcoin (XTS) je menší kryptoměnou a k oznamování nových událostí u něj nedochází tak často jako například u bitcoinu či ethera, budeme pro vás pravidelně sledovat ty nejvýznamnější aktuality a dění kolem něj – stačí rozkliknout roletku pod odstavcem.

Stealthcoin novinky a aktuality

Stealthcoin připravuje nový XTS Quantum Proof-of-Stake (qPoS) systém – 04.05.2018

Tým pracující na vývoji kryptoměny Stealthcoin (XTS) prostřednictvím sociální sítě Twitter nedávno představil svůj plán, ve kterém se hovoří o novém způsobu fungování vzniku transakcí a bloků v síti. Tento inovativní způsob kombinuje dohromady prvky XTS účetní knihy a modifikovaného Quantum Proof of Stake algoritmu (qPoS) – stručně řečeno to znamená, že stealthcoin bude ještě o něco anonymnější než doposud, ale především bude vysoce efektivní kryptoměnou. Výhod by se měli dočkat také těžaři, pro které je připraven spravedlivější systém odměňování těžby. Zpráva dále obsahuje odkaz na takzvaný white paper, který slouží jako informační předloha tohoto nově vznikajícího systému. Jak už je ale pro vývojáře stealthcoinu typické, ihned v úvodu se dočtete, že se nejedná o směrodatný příslib a není jisté, zda k finální implementaci úprav vůbec někdy dojde. Celý dokument najdete zde (text v angličtině).

Těžba Stealthcoinu – jak získat ještě více?

Stealthcoin využívá stále více populární algoritmus typu PoS. Uživatel je tak obecně odměňován nikoliv za vynaloženou výpočetní sílu jako například u Bitcoinu, ale za držení mincí prostřednictvím pseudonáhodného algoritmu. V případě Stealthcoinu je tento systém založen na pravděpodobnosti, jež je odvislá od množství vlastněných stealthcoinů a délce jejich držby (stáří). V jednoduchosti se dá říct, že největší pravděpodobnost dostat odměnu za další blok má ten, kdo má největší množství uložené nejdéle.

i Martin Polívka pro Alza.cz „XST považuji za jednu z nejzajímavějších investic pro rok 2018. Vzhledem k příchodu velkého množství kryptoměn na trh je potřeba dobře vybírat i s ohledem na budoucí využití. Zatím nejlepší budoucnost mají decentralizované a anonymní měny, které definují celou podstatu toho, proč kryptosvět vznikl. Stealthcoin funguje od roku 2014 a od té doby je méně doceněný než některé jiné měny, jež vznikly později a mají jiný princip fungování. Stealthcoinu chybí marketing a ostré lokty k prosazení, což by se mohlo změnit právě burzou Blocknet a celkovou decentralizací. Objevují se (a já se jim nedivím) lidé, kteří Stealthcoin projekt považují za podvod. Je to názor každého, ale můj osobní je, že vývojáři vše jen „špatně“ komunikují. Kdyby to byl podvod, nebylo by výhodnější to po roce zabalit? Místo toho jsme se dočkali podpory hardwarové peněženky Ledger. Zároveň vývojáři odmítají jakékoli veřejné dary a jejich vypisování (například na zalistování na další burzu). Názor ať si udělá každý sám, ale nejdříve si o XST zkuste něco zjistit. Je to jednoduché a možná budete překvapeni.“

Staking (získávání odměn) je možné pouze v oficiální peněžence. Odhadovaný výnos z „těžení“ je přibližně 20 % ročně, ale je třeba vzít v úvahu, že mince musíte mít uložené v oficiální peněžence neustále online a jejich množství se nesmí měnit. Jakmile se v peněžence změní počet mincí, počítá se znovu doba zrání (maturity), která je minimálně 3 dny, než můžete dostat první odměnu. Z toho zároveň plyne zajímavá možnost, jak poškodit velké peněženky, které mají velkou pravděpodobnost získání odměny. Stačí jim jednou za 3 dny „darovat“ pár drobných. Návod a informace o „stakingu“ najdete v oficiálním dokumentu přímo od vývojářů.

Jak na Staking pomocí Raspberry Pi?

Na staking potřebujete zařízení, které je neustále připojené k internetu. Vzhledem k ziskovosti je nejlepší zařízení, které nemá příliš velkou spotřebu, anebo je levné. Oba tyto předpoklady splňuje Raspberry Pi nebo podobná zařízení. Dávejte ale při výběru pozor na velikost RAM. Doporučené jsou alespoň 2 GB, ale i s 1 GB a trochou šikovnosti (swap a další vychytávky) může vše fungovat.

Budete potřebovat:

Doporučené:

Příprava Raspberry Pi – NÁVOD

Připojení k Raspberry

  • Z Windows použijte Putty, jinak konzoli
  • Na Raspberry zadejte příkaz `ifconfig`. Pod eth0 (rozhraní) za inet máte zobrazenou IP adresu zařízení
  • Připojte se na Raspberry z počítače ve stejné síti nebo vše klikejte na Raspberry

Aktualizace systému

  • sudo apt-get update
  • sudo apt-get upgrade

Instalace MC (commander)

  • sudo apt-get install mc

Nastavení Pi (volitelně)

  • sudo raspi-config

Spuštění SSH při spuštění systému

  • sudo update-rc.d ssh defaults
  • sudo update-rc.d ssh enable

Příprava adresářů

  • cd /home
  • mkdir usb
  • mkdir install
  • sudo mkdir ~/.StealthCoin
  • cd usb

Namapování USB

  • sudo mcedit /etc/fstab

Přidání řádky

  • UUID=USB_NAME /home/usb auto nosuid,nodev,nofail 0 0
  • USB_NAME zjistíte jako LABEL z
  • sudo blkid

Swap (volitelně)

  • sudo mkdir swap
  • sudo mcedit /etc/dphys-swapfile
  • CONF_SWAPSIZE=4000
  • CONF_SWAPFILE=/home/usb/swap/swapfile
  • /etc/init.d/dphys-swapfile stop
  • /etc/init.d/dphys-swapfile start
  • update-rc.d dphys-swapfile defaults
  • update-rc.d dphys-swapfile enable

Instalace balíčků pro XST – NÁVOD

  • sudo apt-get install build-essential
  • sudo apt-get install libssl-dev
  • sudo apt-get install libqrencode-dev
  • cd /home/data/install
  • wget http://download.oracle.com/berkeley-db/db-4.8.30.tar.gz
  • tar xvf db-4.8.30.tar.gz
  • cd db-4.8.30/build_unix
  • sudo ../dist/configure --enable-cxx
  • sudo make
  • sudo make install
  • sudo export BDB_INCLUDE_PATH="/usr/local/BerkeleyDB.4.8/include"
  • sudo export BDB_LIB_PATH="/usr/local/BerkeleyDB.4.8/lib"
  • sudo ln -s /usr/local/BerkeleyDB.4.8/lib/libdb-4.8.so /usr/lib/libdb-4.8.so
  • sudo ln -s /usr/local/BerkeleyDB.4.8/lib/libdb_cxx-4.8.so /usr/lib/libdb_cxx-4.8.so

Instalace StealthCoin peněženky – NÁVOD

Spuštění SCd na pozadí – chvíli trvá, než se připojí k serveru

  • sudo ~/.StealthCoin/StealthCoind &

Nezapomenout na zálohu wallet.dat!

Získání adresy peněženky – poté na ni můžete poslat testovací vzorek svých XST

  • sudo ~/.StealthCoin/StealthCoind getaddressesbyaccount ""

Získání stavu účtů

  • sudo ~/.StealthCoin/StealthCoind listaccounts

Získání více informací

  • sudo ~/.StealthCoin/StealthCoind getinfo

Spuštění stakování a zašifrování peněženky

  • sudo ~/.StealthCoin/StealthCoind walletlock
  • sudo ~/.StealthCoin/StealthCoind walletpassphrase "HESLO" 777777777777777 true

Počkat 3-4 dny a ověřit

  • sudo ~/.StealthCoin/StealthCoind getinfo
  • "balance" zmizí a přesune se do "stake", “unlocked_until” je větší než 0

Ověření, že máte aktuální blok

Kde nakoupit a kam uložit Stealthcoin?

Většina všech obchodů (přes 90 %) se aktuálně podle serveru CoinMarketCap.com realizuje na burze Bittrex oproti Bitcoinu (BTC). Další burzy, kde se dá XST nakoupit, jsou Cryptopia (BTC) a LiteBit (EUR), kde ale objemy nejsou tak velké a cena se může dost měnit v závislosti na aktuální poptávce a nabídce.

i Chcete se dozvědět více o kryptoměnách, které se dlouhodobě drží v takzvané TOP 10? Pak mrkněte na naše články, kde jsme si posvítili na Bitcoin, Ethereum a Litecoin.

Stealthcoin můžete uložit v oficiální peněžence, která je dostupná pro Windows, OS X i Linux, nebo využít hardwarovou peněženku Ledger, kde je kryptoměna jako jedna z mála implementována. Návod pro oficiální peněženku naleznete na stránkách martasdx.

Stealthcoin Stealthcoin
Pohled na peněženku Stealthcoin

Očekávanou událostí v roce 2018 je v celé komunitě kolem XST přidání měny na další burzy. Spekulací je mnoho, ale nejpravděpodobněji vypadá nová decentralizovaná burza Blocknet, kde by XST měla být jednou z prvních přidaných měn. Tuto možnost potvrzují i sami vývojáři.

XTS a CZK – jaký je kurz a cena StealthCoinu?

Třebaže StealthCoin není zrovna nejmladší kryptoměnou, jedná se stále pouze o malého hráče, který se z hlediska celkové tržní kapitalizace nedrží ani mezi první dvoustovkou nejhodnotnějších kryptoměn. Aktuální kurz (CZK) naleznete v přehledné tabulce pod odstavcem.

i Užitečné odkazy
1. BTCtip.cz – nejen pravidelné analýzy trhu bitcoinu.
2. Bitperia. Objevte svět kryptoměn s jednoduchou aplikací pro vaše Android či iOS zařízení.
3. Stealth.org – oficiální web kryptoměny Stealth.

Komunita Stealthcoinu

Pro plnou informovanost ohledně vývoje Stealthcoinu doporučujeme navštěvovat následující komunikační kanály:

i Mohlo by vás zajímat
1. ZenCash (ZEN) – platforma zaměřující se na soukromí
2. Vertcoin (VTC) – kryptoměna pro lidi (a drobné těžaře)
3. Ripple (XRP) – proč se nejedná o kryptoměnu?
4. STORJ – cloudové úložiště běžící na blockchainu
5. Deep Web – co je to a jak jej ovlivnily krypoměny?
6. Co je to vlastně ten blockchain? My to víme!
7. Kryptoměny (KURZY). Seznam nejdůležitějších kryptoměn.

Proč by se na XST nemělo zapomínat?

Jedná se o anonymní měnu, která funguje přes síť TOR a implementuje Stealth adresy. Počet mincí má omezený na necelých 28 miliónů a je implementována v hardwarové peněžence Ledger. Rychlost transakcí je vysoká a v porovnání například s LTC, které má počet mincí stanovený na téměř dvojnásobné množství, je výrazně levnější. S příchodem dalších burz a komunity by XST mohl překvapit. Aktuálně měně chybí výraznější marketing a dravost na stále se rozrůstajícím trhu.

Martin Polívka

Martin Polívka

Softwarový vývojář a architekt se zaměřením na datové sklady. Své zkušenosti z celosvětových korporací přenáším do vlastních projektů, které poslední dobou tvoří kryptoměny a to převážně BTC, LTC, VTC, XMR a ETH.

Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací