Stellar je velmi zajímavý a také často opomíjený platební systém, na kterém běží kryptoměna Lumen (XLM). Stellar rovněž poskytuje prostředí pro několik decentralizovaných burz, kde je možné vytvářet stále populárnější ICOs. Jak Stellar funguje a jak si vede v porovnání s Ripplem? Jaký účel má na Stellarové síti kryptoměna Lumen? Nejen to se dozvíte v našem článku!
Stellar je open-source platební protokol fungující na podobné bázi jako známější platební systém Ripple. Hlavním cílem Stellaru je zpřístupnit finanční služby komukoliv, včetně lidí z méně rozvinutých oblastí, kteří nemají přístup k tradičním bankovním službám. Stellar se rovněž snaží vytvořit platební systém pro levné a rychlé mezinárodní i vnitrostátní platby.
Zajímavostí je, že Stellar je první kryptoměnou, která je šaría-kompatibilní, a tudíž se může používat i v muslimských finančních institucích.
Stellar byl založen 31. července 2014 Jed McCalebem a jeho přítelkyní Joyce Kim.
Stellar je vyvíjen několika subjekty. Již od počátku se na vývoji podílela nezisková organizace Stellar Development Foundation (SDF). Postupem času se k vývoji přidaly také společnosti Interstellar a IBM.
Interstellar je zisková firma, která poskytuje služby firmám, jež chtějí operovat na Stellarové síti.
Stellar uzavřel za dobu své existence již několik partnerství, avšak jednoznačně nejvýznamnějším je partnerství s firmou IBM, která Stellar aktivně využívá a propaguje.
Stellar uzavřel také partnerství s firmou SatoshiPay. Všechny mikrotransakce, které v SatoshiPay proběhnou, jsou zpracovány pomocí Stellaru.
i
Pokud používáte zabezpečenou komunikační platformu Keybase, máme pro vás dobrou novinku! Tato firma v roce 2018 podepsala se Stellarem spolupráci a nově je v každém klientovi Keybase zabudovaná Stellarová peněženka, pomocí níž můžete posílat a přijímat platby přímo z Keybase klienta!
Stellar je platební systém, jenž pro své fungování používá kryptoměnu Lumen (XLM) a tokeny, které zastupují nejčastěji reálná aktiva (například dolar). Mezi těmito tokeny existuje vnitřní trh, kde se jednotlivé tokeny mohou směňovat. Tokeny však ne vždy musí zastupovat reálná aktiva. Je možné si vytvořit také svůj vlastní Token a dát ho do oběhu. Lze vytvořit například token Alza a přes decentralizovanou burzu nastavit cenu a zveřejnit jej k obchodování.
V síti se také vyskytují tzv. anchors (česky kotvy), což jsou nejčastěji platební společnosti či banky, které se starají o vklad a výběr aktiv ze sítě. Jejich fungování si vysvětlíme na následujícím příkladu.
Vojta chce poslat částku v hodnotě 20 dolarů Adamovi, ten ji chce přijmout v librách. Průběh bude následující:
U Stellaru se neověřují transakce těžením, jako například u Bitcoinu. Namísto toho Stellar funguje na protokolu zvaném Stellar Consensus Protocol (SCP), což je lehce upravená forma Federated Byzantine Agreement systému. Ve Stellarové síti neexistují těžaři, jejich roli zde plní ověřovatelé, kteří hledají mezi potvrzovanými transakcemi konsensus. Nový blok je vytvořen vždy, když je konsensus nalezen (2–5 vteřin). Ověřovatelé si sami vybírají, komu chtějí v síti věřit. Ověřovatelé, kteří si věří, vytváří tímto způsobem jednotlivé skupiny, které se vzájemnou důvěrou propojují (viz barevné geometrické útvary na obrázku).
Pokud se v síti vyskytne útočník (na obrázku jsou to počítače s tmavě červenou tečkou), pak ho síť může vyhodit ze své skupiny, a tím mu znemožní neférově ovlivnit konsensus. I kdyby se však ověřovatelé nedokázali dohodnout, dokud se neurčí jeden správný blok, nevytvářejí se nové bloky. Bitcoin například funguje jinak – když se zde nedohodnou těžaři na správnosti bloku, může vzniknout fork – to u Stellaru není možné.
Mnoho ověřovatelů v síti provozuje firma IBM, která má se Stellarem partnerství, jak již bylo zmíněno výše.
SCP má vůči systému proof-of-work u Bitcoinu bezpečnostní výhodu v tom, že ani nejvýkonnější počítač na světě nedokáže převzít kontrolu nad sítí. U Stellaru totiž nehraje hlavní roli hashrate (výpočetní výkon) jako u Bitcoinu. Díky SCP dokáže Stellarová síť zpracovávat větší množství transakcí rychleji než ostatní kryptoměny, jako je například Ethereum či Bitcoin.
Lumen je kryptoměna, která funguje na Stellarové síti. Plní podobnou funkci jako XRP u Ripple. Lumen slouží jako prostředník transakcí, jako antispam či jako prostředek pro hlasování o změnách v síti. Celkový počet předtěžených Lumenů je 100 miliard a každý rok vzniká inflací 1 % nových Lumenů z celkové nabídky (tzn. něco málo přes 1 miliardu nových Lumenů každý rok).
Nejen pomocí tokenů, ale také pomocí Lumenu lze posílat a přijímat transakce na Stellarové síti. Výhoda používání Lumenů je hlavně ve snazší konverzi do jiné měny a větší rychlosti.
Při každé poslané transakci se odesílateli odečte 0,00001 XLM jako poplatek za transakci. Tímto krokem chce Stellar předejít DDoS útokům, kdy by útočník posílal jednu transakci za druhou, aby zahltil síť.
Každá Stellarová peněženka potřebuje mít na účtu alespoň 0,5 XLM, aby byla aktivovaná.
Pokud neexistuje možnost, jak konvertovat dva tokeny mezi sebou, použije se Lumen jako prostředník.
Na Stellarové síti lze hlasovat o možných změnách v protokolu nebo o distribuci volných Stellarů, které byly posbírány z poplatků a inflace. Zde platí, že čím více Lumenů, tím silnější hlas.
SDF odměňuje zajímavé projekty vybudované na Stellaru.
Komunita uživatelů rozhoduje, které projekty budou odměněny.
Vyhrazuje část Lumenů pro partnerství s firmami. Všech 100 miliard Lumenů bylo před spuštěním Stellarové sítě předtěženo. Postupně má být 95 % Lumenů rozděleno mezi uživatele / partnerské organizace. Zbývajících 5 % si ponechá Stellar Development Foundation na vývoj a fungování. V době psaní článku (leden 2019) je stále přes 70 % všech Lumenů uzamčených, což u mnohých lidí vyvolává značnou nedůvěru ke Stellaru.
Nakupte kryptoměny na Alza.cz! Na našich platebních terminálech můžete rychle a bezpečně nakoupit kryptoměny bitcoin (BTC) a litecoin (LTC).
Nicméně Stellar Development Foundation pomocí svého blogu již několikrát uvedla, že zbývající Lumeny bude postupně po částech pouštět na burzu nebo je bude dávat zadarmo v giveawayích či soutěžích, případně jsou vyhrazeny pro partnery a podporu vývoje projektů na Stellaru.
Co se týče rozdělování Lumenů vygenerovaných z inflace, jsou automaticky rozdělovány každému, kdo vlastní aspoň 0,05 % z celkové nabídky Lumenů ve své peněžence. Ti, kdo tolik Lumenů nemají, se mohou spojovat do inflačních poolů, které jsou však často zpoplatněné.
Stellar má v sobě zabudovanou funkcionalitu sdíleného order booku, s jehož pomocí může každý uživatel sítě vyměňovat jednotlivá aktiva běžící na Stellaru.
Stellar umožňuje běh smart contracts. Nicméně proto, že Stellar není Turingovsky kompletní, nelze na něm jako na platformě programovat tak komplexní smart contracts, jako například na Ethereu. Na druhou stranu pro běžné smart contracts je Stellar ideální platformou. Zvláště díky nízké ceně spouštění smart contracts v porovnání s Ethereem, kde je nutné platit Gasem.
Vytvářet ICO na Stellarové platformě má hned několik výhod:
Na Stellaru již existuje první stablecoin. Jmenuje se USD Anchor a vydává jej společně s IBM a Stronghold firma Prime Trust, která zajišťuje i krytí tohoto stablecoinu v poměru 1 USD Anchor = 1 dolar v bance.
Je otázkou, zda vytvoření stablecoinu na Stellaru nezmenšuje pole využití Lumenu. Je totiž vysoce pravděpodobné, že v případě širší adopce USD Anchor by banky namísto Lumenu používaly právě USD Anchor, aby se ochránily proti volatilitě.
Ačkoli Stellar a Ripple sdílejí podobný koncept, existuje mezi nimi mnoho rozdílů.
|
Stellar | Ripple |
---|---|---|
Max. množství | ✕ | 100 miliard XRP |
Algoritmus | Stellar Consensus Algorithm | Proof of Correctness |
Spouštění ICO | ✓ | ✕ |
Vývoj | nezisková společnost | zisková společnost |
Velkou výhodou u Stellaru, jak je patrné z tabulky, je možnost spouštění ICO na Stellaru. Zajímavostí jsou i decentralizované směnárny, které mohou na Stellaru běžet díky distribuovanému order booku.
Dalším rozdílem je, že Stellar není, na rozdíl od Ripple, řízen ziskovou společností. Z toho plyne filozofie Stellaru, která se zaměřuje převážně na poskytnutí služeb pro chudé (tzv. „banking the unbanked“), zatímco Ripple se zaměřuje hlavně na rychlejší a levnější mezibankovní a zahraniční převody. Obecně by se dalo říci, že Ripple cílí hlavně na služby pro velké korporace a banky.
!
Podle nedávných průzkumů existuje více než 1,5 miliardy lidí, kteří nemají přístup k bankovnímu účtu. Potenciální prostor pro Stellar zde tedy opravdu existuje.
Tím, že Stellar není primárně řízen ziskovou společností, nedochází k takové centralizaci jako u Ripple. Právě přílišná centralizace bývá Ripplu velmi často vytýkána. Co se týče partnerství s velkými firmami, zde vede Ripple, který již stihl uzavřít partnerství s American Express, Australia Bank, Western Union a mnoha dalšími. Stellar se zatím může blýsknout pouze jedním velkým partnerstvím, a to s firmou IBM.
Pro aktivaci peněženky je nutné mít na Stellarové peněžence alespoň 0,5 XLM. Většina směnáren podporuje posílání Lumenu na neaktivní peněženky, nicméně existují i výjimky, jako je například burza CEX.IO. Pokud se v tomto případě pokusíte poslat Lumeny na adresu, vypíše se vám chyba „Invalid address“.
Tuto chybu lze vyřešit dvěma způsoby:
i
Na Redditu lze najít mnoho užitečných informací o kryptoměnách. Navíc, pokud vás něco zajímá, stačí si vytvořit účet a zeptat se. Je to takto jednoduché!
Mezi důvěryhodné peněženky patří hardwarová peněženka Ledger Nano S, desktopová peněženka Foxlet, multiplatformní peněženka Stargazer nebo webová peněženka Astral. Hodí se také propojení Acount Vieweru s hardwarovou peněženkou TREZOR.
Lumen je možné koupit za eura na burzách Kraken a Bitfinex. Za Bitcoiny lze koupit Lumen na burzách Bittrex nebo Binance. Kompletní nabídku obchodovacích párů můžete nalézt na tomto odkazu. V době psaní článku (leden 2019) je největší objem v páru Lumen/Tether na čínské burze ZB.COM.
Aktuální kurz najdete spolu s dalšími informacemi v přehledné tabulce převzaté ze serveru CoinMarketCap.
Stellar se zatím vyvíjí úctyhodným tempem. Docela rychle se dokázal z neznáma probojovat až na 5. příčku kryptoměn dle tržní kapitalizace podle webu Coinmarketcap.com.
Pro jeho budoucnost je nejdůležitější navázání nových partnerství a permanentní práce na vývoji protokolu. Co se týče vývoje, Stellar Development Foundation oznámila, že by ráda implementovala kompatibilitu s Lightning Network, čímž by se zároveň otevřela možnost přímé konverze Stellaru za jiné kryptoměny pomocí Atomic Swaps.
Co se týče budoucího vývoje kurzu Lumenu, nejdůležitější je to, jak moc se bude Lumen (XLM) v praxi používat. Existuje totiž možnost, že Stellarová síť se uchytí ve velkém, ale Lumen nenajde praktické využití a kurz bude stagnovat. Zajímavé bude sledovat konkurenční boj s Ripplem. Myslím si, že v současné době je velmi důležité, aby se SDF postupně začala zbavovat zmrazených Lumenů a zabránila tak přílišné centralizaci a rizikům. Rovněž je důležité navázat nová partnerství a vytvářet reálná využití Stellaru v každodenním životě.
Šimon Kozák
Šimon Kozák je členem studentské organizace Students for Liberty. Je libertariánem a věří v budování paralelních společností po vzoru Paralelní Polis. S kryptoměnami se poprvé setkal v roce 2012, kdy chtěl nakoupit Bitcoin, ale rodiče mu to zatrhli. Kromě kryptoměn se věnuje IT, politické filosofii a kytaře.