Stellar (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – Finanční služby pro všechny

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Stellar je velmi zajímavý a také často opomíjený platební systém, na kterém běží kryptoměna Lumen (XLM). Stellar rovněž poskytuje prostředí pro několik decentralizovaných burz, kde je možné vytvářet stále populárnější ICOs. Jak Stellar funguje a jak si vede v porovnání s Ripplem? Jaký účel má na Stellarové síti kryptoměna Lumen? Nejen to se dozvíte v našem článku!

Stellar (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – OBSAH
 1. Co je to Stellar a jaké jsou jeho cíle?
 2. Vznik a vývoj Stellaru
 3. IBM, SatoshiPay a Keybase: Stellar uzavírá nadějná partnerství
 4. Jak funguje platební systém Stellar?
 5. Stellar Consensus Protocol: Základní stavební kámen sítě Stellar
 6. Co je a k čemu slouží kryptoměna Lumen (XLM)?
 7. Rozdělení předtěžených Lumenů (XLM)
 8. Pokročilé funkcionality na platformě Stellar
 9. Srovnání: Stellar vs. Ripple
 10. Stellar a peněženky: Kde držet kryptoměnu Lumen (XLM)?
 11. Kde koupit kryptoměnu Lumen (XLM)?
 12. XLM a CZK: Jaký je aktuální kurz a cena kryptoměny XLM?
 13. Závěr: Jak vidíme budoucnost sítě Stellar a kryptoměny Lumen?
i Stellar: To nejdůležitější v bodech

Co je to Stellar a jaké jsou jeho cíle?

Stellar je open-source platební protokol fungující na podobné bázi jako známější platební systém Ripple. Hlavním cílem Stellaru je zpřístupnit finanční služby komukoliv, včetně lidí z méně rozvinutých oblastí, kteří nemají přístup k tradičním bankovním službám. Stellar se rovněž snaží vytvořit platební systém pro levné a rychlé mezinárodní i vnitrostátní platby.

i

Zajímavostí je, že Stellar je první kryptoměnou, která je šaría-kompatibilní, a tudíž se může používat i v muslimských finančních institucích.

Vznik a vývoj Stellaru

Stellar byl založen 31. července 2014 Jed McCalebem a jeho přítelkyní Joyce Kim.

Jed McCaleb
Jed McCaleb není ve světě kryptoměn žádným nováčkem – v minulosti založil nechvalně známou burzu Mt.Gox a byl jedním ze zakladatelů Ripple. A je to právě Ripple, který bývá považován za největšího konkurenta Stellaru.

Stellar je vyvíjen několika subjekty. Již od počátku se na vývoji podílela nezisková organizace Stellar Development Foundation (SDF). Postupem času se k vývoji přidaly také společnosti Interstellar a IBM.

Interstellar

Interstellar je zisková firma, která poskytuje služby firmám, jež chtějí operovat na Stellarové síti.

IBM, SatoshiPay a Keybase: Stellar uzavírá nadějná partnerství

Stellar uzavřel za dobu své existence již několik partnerství, avšak jednoznačně nejvýznamnějším je partnerství s firmou IBM, která Stellar aktivně využívá a propaguje.

IBM Stellar partnerství
IBM společně se Stellar Development Foundation pracuje na projektu Hyperledger Fabric, který by měl usnadnit přístup ke Stellarovému ledgeru velkým firmám, bankám a institucím.

Stellar uzavřel také partnerství s firmou SatoshiPay. Všechny mikrotransakce, které v SatoshiPay proběhnou, jsou zpracovány pomocí Stellaru.

i

Pokud používáte zabezpečenou komunikační platformu Keybase, máme pro vás dobrou novinku! Tato firma v roce 2018 podepsala se Stellarem spolupráci a nově je v každém klientovi Keybase zabudovaná Stellarová peněženka, pomocí níž můžete posílat a přijímat platby přímo z Keybase klienta!

Jak funguje platební systém Stellar?

Stellar je platební systém, jenž pro své fungování používá kryptoměnu Lumen (XLM) a tokeny, které zastupují nejčastěji reálná aktiva (například dolar). Mezi těmito tokeny existuje vnitřní trh, kde se jednotlivé tokeny mohou směňovat. Tokeny však ne vždy musí zastupovat reálná aktiva. Je možné si vytvořit také svůj vlastní Token a dát ho do oběhu. Lze vytvořit například token Alza a přes decentralizovanou burzu nastavit cenu a zveřejnit jej k obchodování.

V síti se také vyskytují tzv. anchors (česky kotvy), což jsou nejčastěji platební společnosti či banky, které se starají o vklad a výběr aktiv ze sítě. Jejich fungování si vysvětlíme na následujícím příkladu.

Průběh transakce na Stellaru

Vojta chce poslat částku v hodnotě 20 dolarů Adamovi, ten ji chce přijmout v librách. Průběh bude následující:

 • Nejprve si Vojta potřebuje nabít svoji peněženku. Vojta pošle 20 dolarů na Stellarovou síť. Ledger zaznamená tuto platbu jako formu úvěru, který je následně vydán jedním z důvěryhodných anchors (například platební společností). Poté, co je tento úvěr vydán, bude mít Vojta peníze ve formě tokenů na účtu.
 • Následně chce Vojta tyto peníze odeslat Adamovi.
 • Pokud je dostatečná likvidita na vnitřním trhu Stellaru, pak se konverze dolarů na libry provede přímo a automaticky.
 • Pokud neexistuje přímý způsob, jak směnit dolary za libry, i poté umí Stellar automaticky nalézt možnost, jak konvertovat měny pomocí mnohonásobné konverze. Finální konverze by tedy mohla vypadat například takto: Dolar > Koruna > Peso > Libra.
 • Pokud není možná ani mnohonásobná konverze, využije se kryptoměna Lumen jako prostředník. Dolar se nejprve vymění za Lumen, který se následně smění za libru.
 • Po provedení konverze se peníze přesunou k Adamovi. Ten si může tyto peníze vybrat opět pomocí anchors.

Stellar Consensus Protocol: Základní stavební kámen sítě Stellar

U Stellaru se neověřují transakce těžením, jako například u Bitcoinu. Namísto toho Stellar funguje na protokolu zvaném Stellar Consensus Protocol (SCP), což je lehce upravená forma Federated Byzantine Agreement systému. Ve Stellarové síti neexistují těžaři, jejich roli zde plní ověřovatelé, kteří hledají mezi potvrzovanými transakcemi konsensus. Nový blok je vytvořen vždy, když je konsensus nalezen (2–5 vteřin). Ověřovatelé si sami vybírají, komu chtějí v síti věřit. Ověřovatelé, kteří si věří, vytváří tímto způsobem jednotlivé skupiny, které se vzájemnou důvěrou propojují (viz barevné geometrické útvary na obrázku).

Stellar Consensus Protocol
Stellar Consensus Protocol funguje na principu ověřovatelů, kteří si vyrábí svou vlastní síť těch, komu důvěřují. Tato síť je na obrázku reprezentována vybarvenými plochami a v angličtině se těmto plochám říká quorum slices.

Pokud se v síti vyskytne útočník (na obrázku jsou to počítače s tmavě červenou tečkou), pak ho síť může vyhodit ze své skupiny, a tím mu znemožní neférově ovlivnit konsensus. I kdyby se však ověřovatelé nedokázali dohodnout, dokud se neurčí jeden správný blok, nevytvářejí se nové bloky. Bitcoin například funguje jinak – když se zde nedohodnou těžaři na správnosti bloku, může vzniknout fork – to u Stellaru není možné.

i

Mnoho ověřovatelů v síti provozuje firma IBM, která má se Stellarem partnerství, jak již bylo zmíněno výše.

SCP má vůči systému proof-of-work u Bitcoinu bezpečnostní výhodu v tom, že ani nejvýkonnější počítač na světě nedokáže převzít kontrolu nad sítí. U Stellaru totiž nehraje hlavní roli hashrate (výpočetní výkon) jako u Bitcoinu. Díky SCP dokáže Stellarová síť zpracovávat větší množství transakcí rychleji než ostatní kryptoměny, jako je například Ethereum či Bitcoin.

Co je a k čemu slouží kryptoměna Lumen (XLM)?

Lumen je kryptoměna, která funguje na Stellarové síti. Plní podobnou funkci jako XRP u Ripple. Lumen slouží jako prostředník transakcí, jako antispam či jako prostředek pro hlasování o změnách v síti. Celkový počet předtěžených Lumenů je 100 miliard a každý rok vzniká inflací 1 % nových Lumenů z celkové nabídky (tzn. něco málo přes 1 miliardu nových Lumenů každý rok).

Platidlo

Nejen pomocí tokenů, ale také pomocí Lumenu lze posílat a přijímat transakce na Stellarové síti. Výhoda používání Lumenů je hlavně ve snazší konverzi do jiné měny a větší rychlosti.

Antispam

Při každé poslané transakci se odesílateli odečte 0,00001 XLM jako poplatek za transakci. Tímto krokem chce Stellar předejít DDoS útokům, kdy by útočník posílal jednu transakci za druhou, aby zahltil síť.

!

Každá Stellarová peněženka potřebuje mít na účtu alespoň 0,5 XLM, aby byla aktivovaná.

Dodání likvidity

Pokud neexistuje možnost, jak konvertovat dva tokeny mezi sebou, použije se Lumen jako prostředník.

Prostředek hlasování

Na Stellarové síti lze hlasovat o možných změnách v protokolu nebo o distribuci volných Stellarů, které byly posbírány z poplatků a inflace. Zde platí, že čím více Lumenů, tím silnější hlas.

Rozdělení předtěžených Lumenů

Stellar Build Challenge

SDF odměňuje zajímavé projekty vybudované na Stellaru.

Stellar Community Fund

Komunita uživatelů rozhoduje, které projekty budou odměněny.

Stellar Partnership Grant Program

Vyhrazuje část Lumenů pro partnerství s firmami. Všech 100 miliard Lumenů bylo před spuštěním Stellarové sítě předtěženo. Postupně má být 95 % Lumenů rozděleno mezi uživatele / partnerské organizace. Zbývajících 5 % si ponechá Stellar Development Foundation na vývoj a fungování. V době psaní článku (leden 2019) je stále přes 70 % všech Lumenů uzamčených, což u mnohých lidí vyvolává značnou nedůvěru ke Stellaru.

i

Nakupte kryptoměny na Alza.cz! Na našich platebních terminálech můžete rychle a bezpečně nakoupit kryptoměny bitcoin (BTC) a litecoin (LTC).

Nicméně Stellar Development Foundation pomocí svého blogu již několikrát uvedla, že zbývající Lumeny bude postupně po částech pouštět na burzu nebo je bude dávat zadarmo v giveawayích či soutěžích, případně jsou vyhrazeny pro partnery a podporu vývoje projektů na Stellaru.

Rozdělení Lumenů vytvořených inflací

Co se týče rozdělování Lumenů vygenerovaných z inflace, jsou automaticky rozdělovány každému, kdo vlastní aspoň 0,05 % z celkové nabídky Lumenů ve své peněžence. Ti, kdo tolik Lumenů nemají, se mohou spojovat do inflačních poolů, které jsou však často zpoplatněné.

Stellar a decentralizované burzy

Stellar má v sobě zabudovanou funkcionalitu sdíleného order booku, s jehož pomocí může každý uživatel sítě vyměňovat jednotlivá aktiva běžící na Stellaru.

Decentralizovaná burza StellarX
Uživatelské prostředí burzy StellarX, která využila funkcionality sdíleného order booku. Na StellarX neexistuje prostředník a uživatelé směňují aktiva/tokeny přímo mezi sebou. StellarX má nulové poplatky.

Chytré kontrakty (Smart Contracts) na Stellaru

Stellar umožňuje běh smart contracts. Nicméně proto, že Stellar není Turingovsky kompletní, nelze na něm jako na platformě programovat tak komplexní smart contracts, jako například na Ethereu. Na druhou stranu pro běžné smart contracts je Stellar ideální platformou. Zvláště díky nízké ceně spouštění smart contracts v porovnání s Ethereem, kde je nutné platit Gasem.

Initial Coin Offerings (ICOs) na platformě Stellar

Vytvářet ICO na Stellarové platformě má hned několik výhod:

 • Za smart contracts se neplatí tolik jako na Ethereu.
 • Na Stellaru fungují decentralizované burzy, pomocí nichž je možno token ihned začít prodávat.
 • Díky tomu, že na Stellaru nelze psát příliš složité smart contracts, zde ani neexistuje tolik možností k hacknutí.
 • Stellarová síť umožňuje vydavateli ICO nastavit, aby se do prodeje tokenů zapojili pouze lidé, kteří mají svůj účet ověřený normami KYC/AML.

Stablecoiny na Stellaru

Na Stellaru již existuje první stablecoin. Jmenuje se USD Anchor a vydává jej společně s IBM a Stronghold firma Prime Trust, která zajišťuje i krytí tohoto stablecoinu v poměru 1 USD Anchor = 1 dolar v bance.

USD Anchor
Zatím se USD Anchor obchoduje pouze v páru s Lumenem (XLM).

Je otázkou, zda vytvoření stablecoinu na Stellaru nezmenšuje pole využití Lumenu. Je totiž vysoce pravděpodobné, že v případě širší adopce USD Anchor by banky namísto Lumenu používaly právě USD Anchor, aby se ochránily proti volatilitě.

Srovnání: Stellar vs. Ripple

Ačkoli Stellar a Ripple sdílejí podobný koncept, existuje mezi nimi mnoho rozdílů.


Stellar Ripple
Max. množství 100 miliard XRP
Algoritmus Stellar Consensus Algorithm Proof of Correctness
Spouštění ICO
Vývoj nezisková společnost zisková společnost

Velkou výhodou u Stellaru, jak je patrné z tabulky, je možnost spouštění ICO na Stellaru. Zajímavostí jsou i decentralizované směnárny, které mohou na Stellaru běžet díky distribuovanému order booku.

Dalším rozdílem je, že Stellar není, na rozdíl od Ripple, řízen ziskovou společností. Z toho plyne filozofie Stellaru, která se zaměřuje převážně na poskytnutí služeb pro chudé (tzv. „banking the unbanked“), zatímco Ripple se zaměřuje hlavně na rychlejší a levnější mezibankovní a zahraniční převody. Obecně by se dalo říci, že Ripple cílí hlavně na služby pro velké korporace a banky.

!

Podle nedávných průzkumů existuje více než 1,5 miliardy lidí, kteří nemají přístup k bankovnímu účtu. Potenciální prostor pro Stellar zde tedy opravdu existuje.

Tím, že Stellar není primárně řízen ziskovou společností, nedochází k takové centralizaci jako u Ripple. Právě přílišná centralizace bývá Ripplu velmi často vytýkána. Co se týče partnerství s velkými firmami, zde vede Ripple, který již stihl uzavřít partnerství s American Express, Australia Bank, Western Union a mnoha dalšími. Stellar se zatím může blýsknout pouze jedním velkým partnerstvím, a to s firmou IBM.

Stellar a peněženky: Kde držet kryptoměnu Lumen (XLM)?

Pro aktivaci peněženky je nutné mít na Stellarové peněžence alespoň 0,5 XLM. Většina směnáren podporuje posílání Lumenu na neaktivní peněženky, nicméně existují i výjimky, jako je například burza CEX.IO. Pokud se v tomto případě pokusíte poslat Lumeny na adresu, vypíše se vám chyba „Invalid address“.

Tuto chybu lze vyřešit dvěma způsoby:

 1. Požádat někoho (například na redditu), aby vám poslal 0,5 XLM na uvedenou adresu.
 2. Založit si peněženku na Stronghold.co, která má Stellarové peněženky již předaktivované. Poté si poslat Lumeny z burzy na Stronghold a následně je přeposlat na peněženku, na níž chcete Lumeny držet.

i

Na Redditu lze najít mnoho užitečných informací o kryptoměnách. Navíc, pokud vás něco zajímá, stačí si vytvořit účet a zeptat se. Je to takto jednoduché!

Mezi důvěryhodné peněženky patří hardwarová peněženka Ledger Nano S, desktopová peněženka Foxlet, multiplatformní peněženka Stargazer nebo webová peněženka Astral. Hodí se také propojení Acount Vieweru s hardwarovou peněženkou TREZOR.

Kde koupit kryptoměnu Lumen (XLM)?

Lumen je možné koupit za eura na burzách Kraken a Bitfinex. Za Bitcoiny lze koupit Lumen na burzách Bittrex nebo Binance. Kompletní nabídku obchodovacích párů můžete nalézt na tomto odkazu. V době psaní článku (leden 2019) je největší objem v páru Lumen/Tether na čínské burze ZB.COM.

XLM a CZK: Jaký je aktuální kurz a cena kryptoměny XLM?

Aktuální kurz najdete spolu s dalšími informacemi v přehledné tabulce převzaté ze serveru CoinMarketCap.

Stellar (XLM)
2,40 CZK (-2,44%)
0,00002910 BTC
RANK

6
MARKET CAP

45,84 B
VOLUME (24H)

1,85 B

Závěr: Jak vidíme budoucnost sítě Stellar a kryptoměny Lumen?

Stellar se zatím vyvíjí úctyhodným tempem. Docela rychle se dokázal z neznáma probojovat až na 5. příčku kryptoměn dle tržní kapitalizace podle webu Coinmarketcap.com.

Pro jeho budoucnost je nejdůležitější navázání nových partnerství a permanentní práce na vývoji protokolu. Co se týče vývoje, Stellar Development Foundation oznámila, že by ráda implementovala kompatibilitu s Lightning Network, čímž by se zároveň otevřela možnost přímé konverze Stellaru za jiné kryptoměny pomocí Atomic Swaps.

i Mohlo by vás zajímat
1. NEM (XEM). Blockchainová řešení pro každého.
2. DASH (DASH). Kryptoměna slibující rychlé transakce a anonymitu.
3. PIVX (PIVX). Rychlá, anonymní kryptoměna.
4. Cardano (ADA). Kryptoměna s velkým potenciálem, ale i riziky.
5. Dogecoin (DOGE). Kryptoměna s nádechem recese!
6. Basic Attention Token (BAT). Kryptoměna slibující revoluci na trhu reklamy.
7. Proč vůbec potřebujeme kryptoměny? Dává to smysl!
8. Kryptoměny (NOVINKY A ZPRÁVY). Co důležitého se v poslední době událo?
9. Kryptoměny (KURZY). TOP15 nejznámějších kryptoměn!

Co se týče budoucího vývoje kurzu Lumenu, nejdůležitější je to, jak moc se bude Lumen (XLM) v praxi používat. Existuje totiž možnost, že Stellarová síť se uchytí ve velkém, ale Lumen nenajde praktické využití a kurz bude stagnovat. Zajímavé bude sledovat konkurenční boj s Ripplem. Myslím si, že v současné době je velmi důležité, aby se SDF postupně začala zbavovat zmrazených Lumenů a zabránila tak přílišné centralizaci a rizikům. Rovněž je důležité navázat nová partnerství a vytvářet reálná využití Stellaru v každodenním životě.


Šimon Kozák

Šimon Kozák

Šimon Kozák je členem studentské organizace Students for Liberty. Je libertariánem a věří v budování paralelních společností po vzoru Paralelní Polis. S kryptoměnami se poprvé setkal v roce 2012, kdy chtěl nakoupit Bitcoin, ale rodiče mu to zatrhli. Kromě kryptoměn se věnuje IT, politické filosofii a kytaře.

4,8 487×
Trezor Model One - Black
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
Koupit s kódem ALZADNY30 1 049,-
1 499,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TREZBIT1
4,8 100×
Trezor Model T
Hardware peněženka šifrovací, podporuje více než 500 měn, USB-C, microSD, Password Manager
Koupit s kódem ALZADNY30 2 589,-
Zlevněno -15 %
3 699,- 4 399,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT1d
4,8 487×
Trezor Model One - White
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
Koupit s kódem ALZADNY30 1 049,-
1 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací