VIP LENOVO boost VIP LENOVO boost

Dogecoin (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – Kryptoměna s nádechem recese!

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Dogecoin je notoricky známá kryptoměna, kterou nikdo, ani její autoři, nebere vážně. Vznikla jako parodie na Bitcoin a dobře míněný vtip. Vtip, který ale nepřestává být vtipem ani 5 let od svého vzniku a stále je jednou z nejpoužívanějších kryptoměn. Více o těžbě, kurzu a budoucnosti Dogecoinu v článku.

„To the Moon!“ – Dogecoin letí na měsíc

Dogecoin (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – OBSAH

  1. Dogecoin – jak se zrodila legenda?
  2. Vývoj Dogecoinu poněkud stagnuje
  3. Co je Dogethereum?
  4. Jak se těží Dogecoin?
  5. Počet mincí Dogecoin? Neomezená zásoba
  6. Překvapivě silná adopce Dogecoinu
  7. Cena a vývoj kurzu Dogecoin: Jak si Doge vede na trhu?
  8. Kde Dogecoin koupit?
  9. Dogecoin: Jakou peněženku vybrat?
  10. Jaká je budoucnost Dogecoinu?
  11. Proč bychom se měli o Dogecoin (DOGE) zajímat?
i Dogecoin – to nejdůležitější v bodech
  • Měna: Dogecoin
  • Ticker: Doge
  • Průměrný čas pro vytvoření bloku: 1 minuta
  • Odměna za vytěžený blok: 10 000 DOGE
  • Vznik: 06.12.2013
  • Mining protokol: Scrypt (AuPoW - společná těžba s LTC)
  • Max. množství: neomezené
  • Současné množství: kolem 116 miliard (DOGE)
  • Komunita: www.reddit.com/r/dogecoin/
  • Oficiální web: dogecoin.com
  • Github: https://github.com/dogecoin/dogecoin

Dogecoin – jak se zrodila legenda?

Dogecoin vznikl jako fork Luckycoinu (a přeneseně Litecoinu) 6. prosince 2013. Zakladateli jsou Jackson Palmer a Billy Markus, jimž celý setup trval jen pár hodin. Je to jedna z mála kryptoměn té doby, která vznikla férově, tzn. bez ICO či preminu (předtěžených coinů). Nebyla však za ním žádná velká myšlenka, ale čistá recese.

dogecoin, kryptoměny, vznik
Dogecoin si internetová komunita okamžitě oblíbila a začala vytvářet i vlastní Dogecoin memy.

Na Dogecoinu je nejzajímavější jeho brand. Ten je převzatý z populárního internetového memu psa rasy Shiba Inu jménem Doge (čti doudž). Tento pes se vyskytuje v mnohých situacích a vede sám se sebou interní monology v nespisovné angličtině s ikonickým COMIC SANS fontem. Ano, to je celé. Vtipné obrázky psa, které kolují po internetu.

i Kdo je Jackson Palmer?
Jackson Palmer je programátor a youtuber. Svůj ikonický projekt Dogecoin před třemi lety opustil. Nelíbilo se mu, že projekt začíná být seriózní a okolo kryptoměn panuje iracionální hype. Fanouškem kryptoměn Jackson zůstává i nadále, je však známý svým střízlivým až skeptickým pohledem na mnohé projekty a technologie v krypto a jejich přemrštěnou valuaci. V současnosti se věnuje tvorbě vzdělávacích videí o kryptoměnách, blockchainu a dalších technologiích na Youtube. Aktivní je také na twitteru pod nickem @ummjackson.

Adopci Dogecoinu pomohlo, že v té době nebyl vnímán jako Bitcoin či ostatní kryptoměny – temný, používaný na drogy a složitý. Dogecoin byl přátelský, hravý a nebral se příliš vážně. Taková byla i jeho komunita, která rychle rostla a lákala do kryptosvěta mnoho nováčků. Hlavním use case Dogecoinu byly mikrotransakce (neboli dýška), jejichž posílání bylo tak jednoduché jako dát like. Například na redditu bylo možné poslat dýško i uživatelům, kteří neměli Dogecoin adresu. To motivovalo obdarované uživatele zařídit si Dogecoin adresu a kryptoměně to pomohlo k virálnímu rozšíření.

Pomocí Dogecoinu vybírali Shibes (jak se členové Doge komunity nazývají) prostředky na mnohé charitativní účely. Kromě jiného sponzorovali na ZOH bobový team z Jamajky (po vzoru filmu Kokosy na sněhu), závodníka v sérii NASCAR. Třetí zajímavá sbírka se uskutečnila v kampani Doge4Water, v níž se vybralo až 30 tisíc dolarů na stavbu studny na pitnou vodu v Keni.

dogecoin, kryptoměny, NASCAR   dogecoin, kryptoměny, ZOH
Skutečně se nejedná o fotomontáže – Dogecoin se objevil na závodním autě v sérii NASCAR a na ZOH v Soči. Komunita závodníkům na oba eventy vybírala po jednotkách dolarů. Díky použití kryptoměny s minimálními feečky bylo možné poslat i 1 dolar a méně.

Bohužel ani Dogecoin se nevyhnul několika hackům a jiným skandálům, které hlavně v letech 2013 a 2014 dost poškodily jeho pověst. Skalní část komunity však ideu přátelské kryptoměny neopustila a Dogecoin přežívá úspěšněji než mnohé grandióznější projekty.

Vývoj? Dogecoin poněkud stagnuje

Jackson Palmer se od projektu už 3 roky distancuje a všechny své Dogecoiny rozdal na charitu. Je to tak (krom Bitcoinu a Monera) jedna z mála kryptoměn, která nemá aktivního zakladatele – leadera. Můžeme ji tedy z tohoto hlediska považovat za relativně decentralizovanou. Dlouhou dobu však zůstal Dogecoin bez aktivního vývojáře. Komunita postupně upadala a skalní fanoušci jen vzpomínali na zašlou slávu. Od minulého roku se ale do oživení projektu pustila malá skupinka nových vývojářů.

dogecoin, kryptoměny, vývoj, meme
Vývojáře Dogecoinu můžete sledovat například na twitteru pod přezdívkou @dogecoin_devs.

Nečekejte však žádné velké změny. Až na Dogethereum (o kterém si ještě povíme více) nemá Dogecoin žádnou sci-fi roadmapu, neslibuje blockchainovou revoluci ani „moon“ (alespoň tedy ne bez nadsázky). Doge komunita se drží filozofie „nehas, co tě nepálí“. Dogecoin zvládá svou současnou práci dobře. Role vývojářů je spíše udržovací – aktualizují peněženky a infrastrukturu, aby byla použitelná i pro nové verze, a sledují vývoj BTC, z něhož si berou jen to nejlepší.

Ani github projektu neukazuje na valnou aktivitu vývoje. Komunita se k tomu vyjadřuje s nadsázkou: Dogecoin je prý již dokonalý a nepotřebuje další vývoj. Kompatibilita s bitcoinovým (a taktéž litecoinovým či vertcoinovým) kódem v kombinaci se svěžím brandem a odlišnou cílovou skupinou je tak pro Dogecoin velmi výhodná. Je poměrně jednoduché implementovat všechna vylepšení, která mají ostatní sítě. Plánuje se například podpora Lightning Networku a Atomic Swapů.

Co je Dogethereum?

Dogethereum je pokusný Smart Contract, který má umožnit komunikaci mezi Dogecoin a Ethereum blockchainem. Vznikl na základě finanční odměny, která byla slíbena tomu, komu se prvnímu podaří tohoto přemostění docílit. Nejedná se o Atomic Swap, ale funkce je velmi podobná. O propojení se pokouší několik nezávislých týmů a 5. září proběhl úspěšný test, který byl oceněn i prudkým nárůstem ceny DOGE na trhu.

dogecoin, kryptoměny, dogethereum
Co jsou to chytré kontrakty a jak je lze reálně využít? Nejen to se dozvíte v našem článku Ethereum (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT).

Toto přemostění je vnímáno jako velký posun vpřed, který přišel z nečekaného směru – od podceňované kryptoměny Dogecoin. Ozývají se ale i skeptické hlasy – samotný Jackson Palmer se k projektu vyjádřil dost skepticky.

Jak Dogethereum okomentoval jeden ze zakladatelů Dogecoinu Jackson Palmer?

Jak se těží Dogecoin?

Historie těžby Dogecoinu je taktéž zajímavá. DOGE byl původně forkem Luckycoinu. Luckycoin měl náhodnou, variabilní odměnu za vytěžený blok. Pro minery tak jeho těžba byla něco jako loterie (ještě více než těžba běžných kryptoměn). Dogecoin tuto vlastnost převzal, ale následně přešel na klasický Scrypt mining algoritmus, jakým se těží Litecoin.

dogecoin, kryptoměny, mining
Dogecoin je závislý na mining infrastruktuře Litecoinu a LTC mineři se teoreticky mohou rozhodnout na Dogecoin zaútočit 51% útokem, aniž by ohrozili svůj hlavní zdroj příjmů – Litecoin.

Po propadu cen v roce 2014 se však těžba Dogecoinu stala pro těžaře neatraktivní a hrozilo výrazné oslabení hashratu sítě. Komunita se na návrh Charlieho Lee (zakladatele LTC) po vášnivých debatách rozhodla přeorientovat algoritmus Dogecoinu na takzvaný Auxiliary Proof Of Work (AuPoW) nebo také merge mining. To znamená, že těžaři Litecoinu budou zároveň s verifikováním LTC transakcí plnit tuto stejnou roli i na Dogecoin síti. Mohou tak spolu s LTC těžit i DOGE, aniž by to mělo vliv na jejich hashrate.

Počet mincí Dogecoin? Neomezená zásoba

Přechod na merge mining nebyl jedinou kontroverzní změnou. Původně mělo být, podobně jako u Bitcoinu, množství Dogecoinů shora omezené (na 100 miliard mincí). V únoru 2014 ale Jackson Palmer oznámil, že toto omezení ruší a nové Dogecoiny budou těženy donekonečna, podobně jako je to například u Monera nebo Etherea.

! Od roku 2015 se uvolňuje v každém bloku 10 000 nových mincí.

Současný počet DOGE (září 2018) je cca 116 miliard a do roku 2050 toto číslo vzroste na 280 miliard (což značí průměrný roční přírůstek, resp. „inflaci“ do roku 2050 2,8 % p.a.). To činí z Dogecoinu trochu více „inflační“ kryptoměnu, než na jaké jsme zvyklí. To možná trochu snižuje vzácnost kryptoměny, ale není to nutně nevýhoda.

Nové coiny:

  1. Pokrývají coiny, které jsou navždy ztracené.
  2. Motivují těžaře i v případě nízkých fees či dalších vrstev (jako LN).
  3. V případě rozšiřující se adopce mohou teoreticky posloužit jako stabilizační prvek při zvýšené poptávce.

Překvapivě silná adopce Dogecoinu

Díky nízkým poplatkům a rychlým transakcím je stále oblíbenou kryptoměnou na malé převody. Své rychlosti dosahuje i tím, že nový blok se vytěží jednou za 1 minutu. Naproti tomu Bitcoin má 10minutové bloky a Litecoin 2,5minutové bloky.

dogecoin, kryptoměny, graf
Průměrná hodnota transakcí v USD, za den byla během léta u DOGE (žlutá) srovnatelná s LTC (červená) či BCH (modrá). Anomálie na konci je zřejmě vyvolaná očekávanými spekulacemi nad testem Dogethereum.

Tato vlastnost Dogecoinu má za následek vyšší rychlost potvrzení, ale zároveň nižší jistotu, že prvních pár potvrzení je validních. Pro malé platby je to podle mého názoru dobré řešení, při velkých převodech ale doporučuji čekat na cca 30–60 potvrzení.

dogecoin, kryptoměny, graf
Průměrný počet transakcí za den je od listopadu 2017 u DOGE (žlutá) víceméně srovnatelná s LTC (červená) či BCH (modrá). Obrovský nárůst u BCH v srpnu je způsoben cíleným „zátěžovým testem“ BCH sítě. Zdroj: bitinfocharts.

Další metrika, v níž je DOGE překvapivě vysoko v žebříčku, je počet aktivních adres. Více aktivních adres za posledních 24 hodin má už jen ETH a BTC. Nakonec bych rád upozornil na metriku NVT – poměr tržní kapitalizace a počtu transakcí on–chain. Čím je tento poměr nižší, tím by měla být kryptoměna oproti ostatním relativně více podhodnocená. Se svým NVT 0.91 je tak DOGE asi nejvíce podhodnocenou kryptoměnou podle tohoto kritéria. Je ale nutné dodat, že toto kritérium je jen teoretické. Také je třeba zohlednit, že za poslední období se tato kryptoměna díky Dogethereu těší abnormálně zvýšené pozornosti.

dogecoin, kryptoměny, graf
Co do počtu aktivních adres se DOGE stabilně drží mezí první pětkou nejaktivnějších kryptoměn (září 2018). Zdroj: onchainfx.

Jak vidíme, Dogecoin je kryptoměna s reálnou adopcí, která v každodenním využití hravě porazí drtivou většinu kryptoměn a v adopci může konkurovat i takovým měnám, jako je Bitcoin Cash, Litecoin, Dash či Monero.

Cena a vývoj kurzu Dogecoin: Jak si Doge vede na trhu?

Dlouhodobě je Dogecoin umístěn v TOP 40 kryptoměn podle kapitalizace. K dnešku (září 2018) je na 20. pozici s kapitalizací nad 760 milionů USD. Domnívám se, že u altcoinů, jakým je i DOGE, má smysl primárně řešit cenu vůči Bitcoinu. Dogecoin se po celou dobu své existence vůči BTC chová relativně předvídatelně.

dogecoin, kryptoměny, graf, BTC, srovnání
Až na pár anomálií (bublina na začátku 2014 a ve středu 2017) se DOGE vůči BTC drží stabilně v pásmu mezi 20–100 satoshi. Nejčastěji je cena ještě níže, okolo a pod 60 satoshi. Zdroj: coinmarketcap.

Oproti USD se Dogecoinu za poslední rok v porovnání s konkurenty z řad „klasických“ kryptoměn dost daří.

dogecoin, kryptoměny, graf
USD cena DOGE (žlutá) výrazně koreluje s dalšími tradičními kryptoměnami. Díky nedávnému nárůstu ale svým výkonem za poslední rok překonal BTC, LTC, XMR, ETH a BCH. Což je na kryptoměnu, kterou nikdo nebere vážně, velký úspěch.

Doge je v praxi využívaná kryptoměna se zajímavým brandem, nízkými poplatky. Je však třeba připomenout, že spekulanti si ho všimli až v poslední době, zřejmě kvůli hypu vyvolanému Dogethereum testem.

dogecoin, kryptoměny, graf
Samozřejmě, DOGE (žlutá) není největším vítězem za poslední rok. Pokud do grafu přidáme další krypto-aktiva (např. BNB, EOS, XLM), která korelují s Bitcoinem a tradičními kryptoměnami trochu méně, DOGE si už tak skvěle nevede. Zdroj: Crypkit Analytics.

Kde Dogecoin koupit?

Dogecoin je možné koupit na mnohých větších i menších krypto burzách. Nelze jej však koupit na burze Coinbase, Bitfinex či Binance. Za EUR se dá nakoupit na burze Kraken. Za Bitcoin nebo jiné kryptoměny je možné Dogecoin získat například na burzách Bittrex, Poloniex, HitBTC či Cryptopia. V době psaní článku (září 2018) je největší objem překvapivě na méně známé burze Gate.io na páru Doge/Tether.

i Věděli jste, že?
Úspěch Dogecoinu inspiroval i další kryptoměny, které se snaží postavit svůj brand na nějakém memu či internetovém vtipu. Stručně je nazývám Memecoiny. Mezi ty známější patří Monacoin – japonská kryptoměna, která vznikla podle kočičí postavičky vytvořené v ASCII. Monacoin je využíván na webu věnovaném anime. Populárním memecoinem je i PepeCash – který umožňuje obchodování s obrázky internetového meme žabáka Pepeho. Takzvané Rare Pepes jsou jako digitální sběratelské kartičky – navázané na Bitcoinový blockchain.

Dogecoin: Jakou peněženku vybrat?

Dogecoin je možné držet v několika peněženkách. Vhodnými a bezpečnými jsou hlavně HW peněženky Trezor nebo Ledger. Pro mobilní platby je tu multicoin peněženka Coinomi nebo starší specializovaná walletka Dough (ale tato walletka má trochu pomalejší synchronizaci). Pro veterány je tu i desktopová Electrum–doge verze.

Jaká je budoucnost Dogecoinu?

Dogecoin v roce 2018 čekají, alespoň podle internetových memů, velké věci. Rok 2018 je totiž čínským rokem psa. Na toto téma tedy vzniká hodně vtipů – year of the DOGE. A zdá se, že alespoň dočasně se Dogecoinu daří držet vepředu. Co se týče dlouhodobější budoucnosti, dovolím si předestřít dva protichůdné scénáře.

dogecoin, kryptoměny, budoucnost
Budoucnoct kryptoměny Dogecoin je bohužel velice těžké predikovat. Rozhodující bude zejména to, zda Dogecoin zachytí vysoké tempo vývoje, které nastavili jeho konkurenti.  

Pesimistický scénář

Dogecoin sice jen tak neumře, ale nedostatek vývoje a konkurence v mikroplatbách v podobě BTC Lightning networku odláká i většinu geeků. Samotný brand nebude dlouhodobě stačit a s časem vybledne, komunita postupně zanikne (až na pár skalních veteránů). Cena bude pozvolna klesat a DOGE se zařadí ke stovkám zombie coinů.

Optimistický scénář

Dogecoin, jako první a skutečně decentralizovaný meme-coin, bude nadále populární mezi velkou částí internetové komunity. Rozšíří se jako jednoduché platidlo pro malé platby, bude se používat jako první kryptoměna pro vzdělávací účely. Dogecoin také přiláká více vývojářů, kteří na něj budou implementovat veškerá vylepšení z BTC sítě. Kompatibilita s BTC pomůže Dogecoinu držet krok a unikátní brand mu umožní najít si trvalé publikum. Dogecoin taktéž začne podporovat LN, čímž se stane plnohodnotnou alternativou k Bitcoinu, ale bez přehnaného patosu Bitcoinových maximalistů.

i Mohlo by vás zajímat
1. NEM (XEM). Blockchainová řešení pro každého.
2. DASH (DASH). Kryptoměna slibující rychlé transakce a anonymitu.
3. PIVX (PIVX). Rychlá, anonymní kryptoměna.
4. STORJ. Sázka na decentralizaci.
5. NEO (NEO). Platforma zaměřená na chytré kontrakty.
6. Jak zdanit příjmy z kryptoměn? Poradíme vám!
7. Stable coins. Svatý grál kryptoměn? 
8. Kryptoměny (KURZY). Seznam nejdůležitějších kryptoměn.

Proč bychom se měli o Dogecoin (DOGE) zajímat?

Dogecoin sice není nejinovativnější kryptoměnou a nemá za sebou silný tým ani technologii či specifický use case. Co ale má, to mu 99 % jiných krypto-projektů může jen závidět – reálné uživatele, komunitu, které nejde o zbohatnutí. Osobně Dogecoinu velmi fandím. Nepovažuji ho sice za skvělou investici, ale za velmi dobrý decentralizovaný prostředek pro malé platby. Doufám, že Dogecoin tu s námi bude ještě dlouho, jako funkční, jednoduchá a nepříliš seriózní alternativa k Bitcoinu. Dnes, i po 5 letech, je úspěšnější než mnohé business a high-tech projekty, je součástí celé internetové „rebel“ kultury, která chce zůstat bizarní a osobitou… Such crypto, WOW!


Matěj Galvánek

Matej Galvánek

Matej Galvánek je investiční ředitel kryptoměnového fondu Sigil, zakladatel vývojové společnosti Devmons a fanoušek moderních technologií a decentralizace. Ke kryptoměnám jej dostal online poker, kterým se v minulosti živil. Krom investic a podnikatelských projektů v této oblasti je jeho cílem šířit osvětu a pomoci lidem lépe pochopit kryptoměny a jejich možnosti. K tomuto účelu založil weby coinexplorer.sk a getmonero.cz a píše články pro alza.cz či btctip.cz.

4,9 81×
TREZOR Model T
Hardware peněženka šifrovací, podporuje více než 500 měn, USB-C, microSD, Password Manager
5 219,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT1d
4,8 422×
TREZOR One White
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
1 689,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT
4,8 422×
TREZOR One Black
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
1 639,-
Na objednávku – termín upřesníme > 5 ks
Očekáváme 18.12.2023
Objednací kód: TREZBIT1
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací