Alza days prosinec VIP LENOVO boost

Ohlédnutí za E3 2017 (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT)

Zobrazit katalog
Ohlédnutí za E3 2017 (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT)

Každoroční svátek všech gamerů, veletrh Electronics Entertainment Expo neboli E3 2017, je za námi (aktuálně probíhá E3 2018), a stejně jako posledních 19 let i tentokrát byl tím místem, které se stalo na pár červnových dní středobodem herního světa, Convetion Center v Los Angeles. Ačkoliv v pořadí už 23. E3 probíhala oficiálně od 13. do 15. června, ještě před samotným začátkem uspořádalo několik nejvýznamnějších herních vydavatelů, jak už jsme si zvykli, své vlastní konference, na nichž oznámili či potvrdili vývoj celé řady předních titulů.

Na následujících řádcích si můžete přečíst reportáže ze všech těchto hlavních prezentací (EA, Microsoft, Bethesda, Ubisoft, Sony, Nintendo a PC Gaming Show), ve kterých jsme pro vás shrnuli ty nejzajímavější hry a největší překvapení. Kromě toho jsme na konec článku zařadili stručný přehled titulů, jež se sice objevily mimo záři reflektorů největších společností. Pokud se chcete podívat na ty nejlepší hry a největší zklamání z E3 2017, mrkněte na náš další článek.

i E3 2018 Speciál

E3 2017 skončila už před rokem. Pokud byste rádi věděli, jak bude největší herní výstava a svátek všech hráčů vypadat letos, mrkněte na náš E3 2018 speciál, kde se dozvíte vše potřebné: novinky, reportáže, trailery...

Herní veletrh E3 2017

Obsah aneb hlavní prezentace E3 2017

E3 2017 zahájila Electronic Arts

Máme za sebou první konferenci letošní E3, EA tak jako v roce 2016 svoje novinky odhalila mimo areál losangeleského Convetion Centra na vlastní akci jménem EA Play. Ta sice bude ještě pár dní probíhat, nicméně to hlavní, na co jsme čekali, tedy prezentace nových her a detailů o těch již dříve oznámených, je u konce. Zanechala v nás smíšené pocity, o které bychom se s vámi rádi podělili.

i Mrkněte na náš nový Herní magazín!

Možná EA křivdíme, ale nemůžeme si pomoct, jakkoli je chvályhodné, že svoje sportovní nádobíčko oprašuje s železnou pravidelností každý rok, není to podle nás dost na to, aby tyto hry způsobily skutečné nadšení a zvedly ze židle někoho jiného než pravověrné fotbalové, basketbalové či „americkofotbalové“ fanoušky (příznivci holí, hokejových i golfových, měli na této prezentaci smůlu). Madden NFL 18, NBA Live 18 a vlastně i FIFA 18 si tak naše srdce příliš nezískaly, ačkoli snahu oživit je rozvíjením jejich příběhového singleplayerového prvku, jak předvádí FIFA a Madden, vítáme.

První skutečné probuzení přišlo až ve chvíli, kdy se na scéně objevilo nové dílko od kanadských hitmakerů ve službách EA, BioWare. Pracovní název „Dylan“ byl díky bohu změněn na Anthem a jak se můžete sami z úvodního teaser traileru přesvědčit, vypadá velmi lákavě – a to nejen po grafické stránce. Už v neděli, na konferenci Microsoftu-Xboxu, by měla dorazit první gameplay ukázka a již teď se nemůžeme dočkat. I přes drobné zaškobrtnutí s názvem Mass Effect: Andromeda je pro nás BioWare stále zárukou nejvyšší kvality.

Žně na E3 2017 měli všichni ti, kdo holdují multiplayerovým online FPS. Studio EA DICE vyrukovalo hned se dvěma kousky a vůbec nevadilo, že oba jsme čekali. Nové DLC pro Battlefield 1 In the Name of Tsar se soustředí na východní frontu první světové války, a pokud vám ve hře scházely noční bitvy, můžete slavit, tento nedostatek bude napraven. 

Nicméně ta hlavní nálož explodovala v podobě Star Wars Battlefront II: výborná ukázka gameplaye formou živě streamovaného zápasu přítomných hráčů na mapě bitva o Theed (hlavní město Naboo) a skvělá zpráva ohledně budoucích DLC – žádný season pass a hlavně: bude to zadarmo. Zdá se, že i EA dokáže svým fanouškům naslouchat. Ostatně oprávněnou kritiku prvního dílu přímo na pódiu přiznal i její zástupce.

Na E3 2017 jsme viděli rovněž nové ukázky z Need for Speed: Payback. Mnozí tento už 23. díl nesmrtelné automobilové série přirovnávali k filmům Rychle a zběsile, a prezentované demo plné vskutku zběsilé silniční akce, v níž hráč plynule přechází mezi třemi hratelnými postavami během jediné mise, jim dalo za pravdu. Avšak žádná překvapivá odhalení či nějaké dosud tajené detaily nezazněly.

Což bohužel platí i pro dva další tituly, o nichž jsme se domnívali, že se na letošní E3 už prostě musí objevit. Oba zatím bezejmenné projekty ze světa Star Wars (od Visceral Games a Respawn Entertainment) zůstaly na konferenci EA u ledu. A zřejmě i to přispělo k tomu, že náš celkový dojem z prezentace zní: zůstala za očekáváním.

Microsoft na E3 2017 představila Xbox One X

Na rozdíl od minulých veletrhů E3, kdy se konference Microsoftu konala vždy až v pondělí, jsme se letos na novinky z této díky Xboxu tradičně silné stáje podívali už nyní, v neděli. Důvodem tohoto posunu byla bezesporu snaha vyhnout se časové kolizi s prezentacemi největších konkurentů (zejména Sony). Jestli se Microsoftu tento tah vyplatil, zjistíme nejspíš až s odstupem dní a poté, co svoje karty na stůl vyloží i Sony. Nicméně máme-li hodnotit pouze na základě naší dnešní zkušenosti, musíme konstatovat, že u nás Microsoft zabodoval.

Je to pravděpodobně trošku neférové srovnávat prezentaci EA a Microsoftu vzhledem k tomu, že prvně jmenovaný nedisponuje vlastní konzolí a nebude tak na svém pódiu předvádět tituly vývojářů nepatřících do jeho vydavatelského království. Přesto se neubráníme poznámce, že Microsoft se svou nabídkou celkem 42 her působil na E3 2017 po „pouhých“ osmi v podání EA jako bohatý strýček vedle chudého synovce.

Líbil se nám i zvolený přístup: tady je náš nový super duper hardware Xbox One X (mimochodem, není těch „x“ už poněkud přespříliš? Škoda, že nezůstali u Project Scorpio), takhle parádně to ve frameratu 60 fps vypadá (předvedeno na Forza Motorsport 7)… no a tady máte, lidičky, kanonádu her všech možných žánrů: od těch největších AAA kousků jako nedávno oznámené open-worldové akce ve stylu Destiny 2 Anthem, survivalového DayZ-like State of Decay 2 nebo akčního RPG Middle-earth: Shadow of War přes japonskou produkci (bojovka Dragon Ball Fighter Z či MMO RPG Black Desert Online) po indie hry (např. Cuphead, The Last Night a hlavně pokračování jednoho z nejúspěšnějších nezávislých titulů Ori and the Blind Forest – Ori and the Will of the Wisps).

Pro Microsoft a budoucí úspěch jeho nového železa je velmi důležitá skutečnost, že spousta prezentovaných her na E3 2017 nese nálepku Xbox (and Win 10) exclusive. Vzít Sony vítr z plachet však nebude vůbec snadné, protože ačkoliv nás microsoftí exkluzivky jako (stále) velmi zajímavě vypadající open-worldové RPG plné pirátského dobrodružství Sea of Thieves či destruktivně vtipný Crackdown 3 vážně zaujaly, přeci jen se nejedná o ty nejpopulárnější (a tedy i nejvýdělečnější) značky.

Třebaže drsňácké prohlášení „exclusive“ padalo na konferenci E3 2017 každou chvíli, u těch nejtěžších vah nic takového nezaznělo. Platí to i pro možná trochu nečekané představení Assassin’s Creed: Origins, které jsme si v kalendáři pošetile zapsali až na seznam akce Ubisoftu, kde se však určitě taky „mihne“. Viděli jsme gameplay ukázku ze hry, jež už působí skutečně jako pravé a nefalšované open-world (co dneska není open-world, jako by nebylo, zdá se) RPG s prvky akční stealth adventury. Rovněž příjemné překvapení konference, pokračování série Metro (Metro: Exodus), sice ukázalo možnosti nové konzole v celé své 4K kráse, ale i zde se bude muset Xbox zřejmě o krajíc hráčského chleba podělit s konkurencí.

Neuvádíme zde kompletní výčet her, poměrně velké množství z nich se na prezentaci zdrželo jen pár vteřin v rychlém přehledu (mezi nimi například Strange Brigade od tvůrců série Sniper Elite či pro Xbox chystané vydání diablovky Path of Exile). Obrázek jste si ale snad udělali – jestliže v nás konference EA zanechala spíše rozporuplné pocity, tak Microsoftu se naopak podařilo rozproudit to správné étrojkové nadšení.

Bethesda

Konference Bethesdy je u konce a my pro vás máme shrnutí toho nejdůležitějšího, co na pódiu tohoto stále ještě nováčka mezi hlavními hvězdami E3 2017 dnes večer/ráno zaznělo. I když, pokud jste si přečetli náš odhad ještě před samotným začátkem veletrhu, budete v podstatě doma. Téměř každý náš předpoklad se vyplnil, a ačkoliv by nás to mělo naplňovat svým způsobem pýchou, nemůžeme si odpustit krátký povzdech (krátký jako celá akce) – to je vše? Bethesda už dříve poměrně jasně naznačila, že nemáme počítat s tím, v co asi mnozí tajně doufali do poslední minuty. Vlajkové lodi mistrů otevřených RPG zůstaly skutečně v přístavech, resp. v suchých docích, kde se na nich (doufejme) intenzivně pracuje. Fallout 5 ani šestý díl série The Elder Scrolls se nekoná, pánové a dámy.

Avšak že by se na tyto přední bethesďácké značky na E3 2017 vůbec nedostalo, to tvrdit nemůžeme. MMO RPG The Elder Scrolls Online se už dříve v tomto měsíci dočkalo rozšíření o severovýchodní provincii Morrowind (The Elder Scrolls Online: Morrowind). Nyní Bethesda oznámila, že pracuje na dvou nových DLC balíčcích s názvy Called The Horns of the Reach a Clockwork City a nový obsah se chystá i pro karetní The Elder Scrolls: Legends – Heroes of Skyrim (vyjde 29. 6.). Ode dneška jsou Legends navíc k dostání i na mobilech s operačním systémem Android a iPhonech. Dodatečný obsah dorazí podle očekávání i do akční adventury Dishonored 2, konkrétně 15. 9. a ponese název Death of the Outsider.

Velkou zprávou na E3 2017 pak byla tušená konverze stále populární RPG The Elder Scrolls V: Skyrim na konzoli Nintendo Switch. A co Fallout? Ten se vydá do světa pořád ještě neprobádaných možností – letos v říjnu si budete moci vyzkoušet, jaké to je zakusit post-apokalyptický svět skrze virtuální realitu. K Fallout 4 VR se později v tomto roce připojí i DOOM VFR a oba dva tituly si zahrajeme na HTC Vive, Doom in na PSVR.

Bethesda na E3 2017 také zabrnkala na strunu elektronického sportu, respektive zahrála spíše pořádný koncert. Quake Champions představuje návrat série, která si získala jméno coby jeden z prvních esportových pionýrů – a návrat to bude jaksepatří. 26. srpna během QuakeConu v Texasu proběhne Světové mistrovství v Quaku a celkový prize pool bude činit velmi solidních jeden milion amerických dolarů. Bethesda se tak rázně přihlásila o své místo v závratnou rychlostí rostoucím odvětví moderní zábavy.

I když byla konference opravdu krátká, viděli jsme naštěstí i nové hry. Mysleli jsme si, že by Tango Gameworks mohli přijít s pokračováním svého poměrně pozitivně přijímaného survival hororu, a stalo se: The Evil Within 2 vyjde příznačně v pátek třináctého v říjnu. Avšak pravděpodobně největším tahákem se stal očekávaný nástup do služby Williama „B.J.“ Blazkowicze. Wolfenstein 2: The New Colossus vyjde už 27. října, pravděpodobně na platformy Xbox One, PS4 a PC.

A jak hodnotíme E3 2017 v podání Bethesdy? Upřímně, když si zpětně pročítáme jednotlivé položky na dnešním konferenčním menu, není toho vlastně zas tak málo. Vlastně se na scéně objevilo vše, o čem jsme před pár dny spekulovali, ale… snad za to může i časová blízkost prezentace herního kolosu jménem Microsoft (Xbox), avšak pokud bychom měli hodnotit podobně, jako hodnotíme hry, pak bychom i přes veškerá dílčí pozitiva udělili známku někde okolo šedesáti procent. Něco nám ale říká, že příští rok bude situace diametrálně odlišná. Tak doufejme!

Ubisoft se na E3 2017 předvedl

Jedněmi milovaný, jinými nenáviděný – takový je evropský herní moloch Ubisoft. A zůstane takový pravděpodobně i nadále, avšak troufáme si tvrdit, že dveře náborového střediska prvně jmenovaných se po dnešní noci opravdu netrhnou. Kluci a holky (nejen) z Francie vědí, jak se dělá působivá prezentace na herním veletrhu. Jednotlivé společnosti spolu nesoutěží pouze na poli celkové prodejnosti jejich titulů, ale také se přímo i nepřímo utkávají o pomyslný titul nejlepší konference E3. Do klání jistě nejdůrazněji promluví Sony, avšak Ubisoft se rozhodně zahanbit nenechal, naopak – svoje přímé konkurenty EA a Bethesdu podle našeho názoru s přehledem porazil.

Vysokou laťku nastavilo hned na začátku odhalení cross-overu mezi sérií Mario a Raving Rabbids – Mario + Rabbids Kingdom Battle. Na scéně se navíc objevila jedna z nejrespektovanějších postav herní branže, tvůrce značek Mario, The Legend of Zelda a dalších, Shigeru Miyamato. Spolupráce mezi Ubisoftem a Nintendem probíhala už od roku 2014 a její výsledek byl nyní konečně představen. Jak nakonec svérázná mixáž taktické adventury a tahové strategie ve stylu XCOM v kulisách mariovského Mushroom Kingdom zamořeného ztřeštěnými králíky dopadne, to zjistí (pouze) uživatelé Switche už 29. srpna.

Pochopitelně na E3 2017 nemohl chybět Assassin’s Creed Origins. Viděli jsme nový trailer a po skončení konference i několik desítek minut gameplaye. Podle očekávání byla také prezentována The Crew 2 – od svého rozporuplně přijímaného předchůdce druhý díl doznal značných vylepšených a netýká se to samozřejmě pouze grafiky, která, jak je zvykem na těchto akcích, vypadala naprosto fantasticky. Někdy na začátku roku 2018 si na Xboxu One, PS4 a PC nově zazávodíme i v rychlostních člunech a letadlech.

Pak přišlo jedno naprosté překvapení. Ubisoft Singapore v tichosti pracoval na multiplayerové parádě plné námořních bitev zjevně inspirovaných čtvrtým dílem Assassin’s Creedu (Black Flag) jménem Skull and Bones. Vlajka s lebkou a zkříženými hnáty je evidentně v kurzu, ačkoli žánrově je nové dílo Ubisoftu přece jen jinde než Sea of Thieves od Rare. V gameplay ukázce jsme mohli spatřit dramatický střet dvou týmů po pěti hráčích (každý, zdá se, ovládá jedenz různých typů korábů). Ubisoft evidentně cílí na kompetitivní část hráčského spektra. Skull and Bones je naplánován na listopad 2018, do bety se však můžete přihlásit už nyní.

Nebyla by to konference Ubisoftu, aby se pódium na chvíli nezměnilo v taneční parket. Ale na žádný valčík či tango nedošlo, to jen Just Dance 2018 ohlašoval své datum vydání. Virtuálně si budeme moci zatrsat už 24. října, a to na všech platformách (včetně Nintenda Switch, tam dokonce až v 6 hráčích). Objevila se také zajímavá novinka s názvem Starlink: Battle for Atlas. Co na první pohled vypadá jako klasický simulátor vesmírných stíhaček, uvidíte v jiném světle po zjištění, že pro plnohodnotnou hru budete používat hračky (modely stíhaček), které si připojíte ke svému Xbox One, PS4 nebo Nintendo Switch ovladači. Amiibo inspirace?

South Park měl na E3 2017 prezentaci dvojí zastoupení. RPG South Park: The Fractured But Whole ukázalo trailer se dvěma novými postavami (vynálezce Toll Shed a „superhrdinka“ Call Girl) a parodií na poslední X-Meny. Na mobily míří South Park: Phone Destroyer. Mohli jsme si též prohlédnout gameplay ukázku z chystaného Far Cry 5, která nabídla poměrně intenzivní přestřelku a potvrdila datum vydání na 27. února příštího roku.

Pro spoustu fanoušků, zejména těch, co už něco pamatují, byl však zlatým hřebem samotný závěr konference. Beyond Good & Evil 2 byl původně ohlášen už v roce 2008, jenže od té doby se po něm slehla zem. Tento rok neměl být jiný, k velké radosti nejen všech přítomných ale pokračování kultovní akční adventury z roku 2003 (!) na tuto E3 dorazilo v podobě nového traileru. Myslíme si, že si Ubisoft snad ani nemohl přichystat lepší rozloučení a i díky němu se stane jeho letošní E3 konference akcí, o níž se bude mluvit ještě dlouho.

Sony a PlayStation

Pro všechny Playstation-pozitivní jistě nejsledovanější událost celé E3 2017, Sony Interactive Entertainment zahájila svoji tiskovou konferenci 13. 6. v pro našince opět nekřesťanský čas, 03:00. 

Konferenci zahájil přírůstek do série UNCHARTED s podtitulem The Lost Legacy. Má to však dvě ale. V prvé řadě se nejedná o plnohodnotné pokračování, nýbrž o datadisk. A dále, což nás mrzí více, se neobjeví charismatický Nathan Drake. Jeho místo zastane Chloe Frazer, která v předešlých dílech měla vedlejší roli. Hratelnost by měla zůstat obdobná, byť se hovoří o větším důrazu na plížení. Datum vydání zatím Sony tají. Hra bude dostupná výhradně pro konzole PlayStation 4.

Dodatečného obsahu se dočká i jedna z nejlepších her letošního roku, Horizon Zero Dawn. Společnost Sony zatím z přídavku nesoucí jméno Frozen Wild ukázala pouze trailer, který je přes své nepopiratelné kvality informačně skoupý. Zatím víme pouze, že hlavní hrdinka Aloy se vrátí, aby se postavila monstru střežící dávné tajemství, a to vše v prostředí plném ledu a sněhu. DLC vyjde během letošního roku. Samozřejmě exkluzivně pro konzole PS4.

Pokud máte rádi postapokalyptické prostředí a zombie, mohla by vás zaujmout Days Gone. Zde se můžete těšit na otevřený svět plný lidských vyvrhelů a nemrtvých. Sony na E3 2017 předvedlo gameplay, který zaujal prvotřídní grafikou a mírně hororovou atmosférou. Koneckonců posuďte sami ve videu výše.

Sázkou na jistotu je Call of Duty WWII. Oblíbená série stříleček se po letech a hromadě dílů vrací tam, kde začala, na bojiště druhé světové války. Zběsilý trailer z bitevní vřavy vypadá fakt parádně. Nejenom nostalgičtí příznivci prvních dílů se můžou začít těšit na podzimní večery. Datum vydání je 3. listopadu tohoto roku.

Stejně jako předchozí verze, i konzole PS4 se příští rok dočká předělávky legendární hry Shadow of the Colossus. Ve chválou ověnčené akční adventuře s pohlcující atmosférou se coby hlavní hrdina Wander vydáváte na dlouhou cestu lemovanou nelítostnými souboji s obry. Co kromě nové grafiky předělávka přinese?

Příběh z budoucnosti přinese na konzole PS4 poutavá hra Detroit: Become Human. Dalo by se říct konečně. Léta slibovaný titul ale přesné datum nedostal ani na E3 2017. Fanoušci adventur, kteří se nemůžou dočkat, až stanou v čele vzpoury androidů, se ale můžou pokochat výtečným zpracováním a některými herními mechanismy.

Jeden z trailerů v prezentaci Sony nalákal na Destiny 2 a exkluzivní herní obsah pro verzi na konzoli PS4. Ve videu se mihly exkluzivní zbraně, zbroj i vesmírné lodě. Vůdcem odboje na bojištích blízkých planet se s touhle sci-fi střílečkou stanete na začátku letošního září.

Zlatým hřebem prezentace Sony byl divoký gameplay titulu Spider-Man. Akčního hrdinu a jeho pavučiny není třeba představovat, představení šílené honičky s vrtulníkem mezi mrakodrapy je ale rozhodně působivé. Chystaný titul ocení jak příznivci komiksových hrdinů, tak fanoušci skutečně rychlých akcí.

Nintendo

Popáté za sebou si šlo Nintendo vlastní cestou a na E3 2017 místo tradiční tiskové konference uspořádalo svou osobitou prezentaci plnou trailerů s názvem Nintendo Spotlight. Vše bylo hotovo poměrně rychle, i tak jsme si za oněch 30 min mohli udělat poměrně komplexní obrázek o tom, co pro nás, resp. pro uživatele své nové hybridní konzole Nintendo Switch, tento japonský videoherní kolos chystá.

První se představilo pokračování RPG od Monolith Soft Xenoblade Chronicles 2. Je jasné, že grafické zpracování japonských her čerpajících svou uměleckou inspiraci z komiksů manga nikdy nebude vonět každému, zejména je-li doplněno o anglický, čili pro dané prostředí ne zcela přirozený voice acting. Nicméně pro všechny ty z vás, kteří holdujete obřím kukadlům, obřím mečům a obřím… ženským přednostem, je určeno toto prohlášení: Xenoblade 2 (pod tímto názvem se bude prodávat v zemi vycházejícího slunce) vypadá výtečně a čekat na něj nebudete muset dlouho. Release date bylo stanoveno na konec tohoto roku.

V arzenálu Nintenda se nachází jedny z nejpopulárnějších a nejvýdělečnějších značek herní historie. Není proto divu, že tyto zřejmě nikdy nekončící série dostanou své Switch verze. Roztomilá (a stále hladová) růžová koule Kirby dorazí na Switch s podporou až 4 hráčů někdy v příštím roce. Totéž platí pro Yoshiho. Naopak pevně stanovené datum vydání má Super Mario Odyssey: na tuto svéráznou kombinaci, jež by se dala charakterizovat jako akčně adventurní open-endová plošinovka kombinující herní prvky stařičkého Super Mario 64 (1996) a také už dosti vousatého Super Mario Sunshine (2002), se můžeme těšit už letos 27. října.

Velké plány má Nintendo v oblasti překotně se vyvíjejícího esportu. Během následujících hodin a dní v rámci E3 2017 uspořádá celkem 3 turnaje ve svých nových kompetitivních hrách. Nejprve přijde na řadu thrid-person „inkoustová“ střílečka Splatoon 2, poté bude mít svou premiéru Pokken Tournament DX (resp. jeho verze pro Switch, tento titul vyšel původně pro Wii U) a nakonec si to profíci i amatéři rozdají v originální bojovce Arms, v níž se do sebe může v jednu chvíli pustit až čtveřice hráčů.

Mlátičkový spin-off dalšího „rodinného stříbra“ Nintenda, Fire Emblem Warriors, konečně představil svůj trailer. V kůži jednoho z dvojčat budeme zachraňovat svět před zlým drakem, a to někdy na podzim tohoto roku. Pokud raději zachraňujete princezny, potěší vás jistě zpráva, že se bezesporu jedna z nejlepších her všech dob The Legend of Zelda: Breath of the Wild rozšíří o dva DLC balíčky. První, Master of Trials, o němž jsme vás již informovali v rámci recenze, bude k dostání 30. června. Nyní byl oznámen i druhý DLC balíček, The Champion’s Ballad, v němž se v nových rolích představí hrdinové základní hry: Daruk, Mipha, Revali a Urbosa. Konkrétní datum vydání zveřejněno nebylo.

Během zhuštěné prezentace se objevily i další zajímavé informace. Vývojáři z Game Freak pracují na novém pokémoním RPG pro Nintendo Switch, ale žádné detaily padly (tedy kromě faktu, že ho příští rok pravděpodobně ještě neuvidíme). Taktéž ohledně Metroid Prime 4 jsme se dozvěděli pouze fakt, že je „ve vývoji“. Na upřesnění jednotlivých release datů si tak holt budeme muset počkat.

i AtariBox: Legenda hlásí návrat
Nejednomu pamětníkovi při zmínce o herní konzoli Atari (nebo videohrách, jak jsme je v té době nazývali) ukápne nostalgická slzička. Pro takové pamětníky teď na letošní E3 přinesl Ježíšek předčasný dárek v podobě oznámení nové konzole AtariBox. Zatím se jedná o pracovní název, který se může, ale také nemusí propsat do finálního jména této mysteriózní mašinky. Všechny informace, které o konzoli zatím máme, zmiňujeme v článku: Atari je zpět! Stane se konzole AtariBox novou legendou?

PC Gaming Show

E3 je však svátkem všech herních tvůrců, nikoli pouze těch, co nad sebou mají šéfa v podobě gigantické nadnárodní korporace. Pro tyto „ostatní“ je určen už třetí ročník PC Gaming Show. Pořádá ji PC Gamer ve spolupráci s Intelem, moderuje známá osobnost nejen profesionálního StarCraftu Sean „Day[9]“ Plott a jejím primárním obsahem jsou PC hry od vývojářů a vydavatelů, kteří neplánují vlastní samostatnou konferenci (ačkoliv třeba Microsoft se objeví i zde). Jaké kousky nás na letošní PC Gaming Show zaujaly nejvíce?

Možná největší pozornost se soustředila hned na první oznámení. Z Firaxisu se na scénu dostavil Jake Solomon s oznámením plnohodnotného datadisku pro XCOM 2 jménem War of the Chosen, jehož největším přínosem bude kromě nového obsahu (prý jde o více než dvakrát větší rozšíření, než jaké kdy pro hry XCOM vytvořili) i prvek trošku připomínající Nemesis systém z Middle-earth: Shadow of Mordor (mimochodem, jeho pokračování Shadow of War se na pódiu objevilo také). Chosen, šampióni vašich nepřátel, budou nabývat na síle a schopnostech pokaždé, když se s nimi (opětovně) střetnete. Kromě toho War of the Chosen přinese několik nových frakcí, které slibují podstatně variabilnější průběh kampaně. Datadisk vychází 29. srpna na PC, Xbox One a PS4.

Dále určitě stojí za to zmínit se o Total War: Warhammer II, který na stránkách Alzy sledujeme už od jeho oznámení před pár měsíci. Konečně jsme se totiž na E3 2017 dočkali toho možná nejpodstatnější, co chtějí všichni při zmínce o nové hře slyšet: datum vydání! Od 28. září si na další dva tři týdny nic neplánujte, protože jak už bylo potvrzeno dříve, kromě nové kampaně s konečně fungujícím end-gamem (doufejme) nás pár dní po vydání čeká drobný update, který umožní spojit mapu jedničky i dvojky a rozjet tak masivní tažení za světovládou nebývalého rozsahu.

Spousta prostoru na E3 2017 byla také věnována titulům prezentovaných už na předchozích konferencích. Forza Motorsport 7 bude vůbec první instalací série, která se objeví na PC (a vývojáři z Turn 10 Studios si prý dávají extra záležet) – kromě myši a klávesnice si novou Forzu zahrajete pomocí čehokoli, co bude pasovat do USB portu. Také bylo potvrzeno, že hra bude na PC disponovat rozlišením 4k a neomezeným frameratem. To samé platí i pro Sea of Thieves – tvůrci ho prý vyvíjí na PC i Xbox paralelně, nebude se portovat z jedné platformy do druhé.

Playerunknown’s Battlegrounds jsme měli možnost zahlédnout už na prezentaci Microsoftu, kde byla ohlášena verze pro Xbox. Nyní se Brendan Greene z Bluehole přišel pochlubit, jaké že novinky se pro hráče jedné z momentálně nejstreamovanějších her současnosti chystají. Předně jde o schopnost plynule přeskakovat přes menší překážky typu plotů, velkých šutrů či kapot od aut. Dále se můžeme těšit na větší množství map, efektů počasí a samozřejmě i zbraní.

To pochopitelně nebylo všechno. Představit se nebo prozradit o sobě další podrobnosti přišly třeba i arénová střílečka LawBreakers a la Overwatch, v níž si hráč kvůli ne zcela pozemské gravitaci musí dávat bacha nejen na záda, ale i na paty a temeno hlavy, nebo originálně vyhlížející sandboxový projekt Ylands od českých Bohemia Interactive. Kolem a kolem šlo o velmi pěknou akci, která po všech těch obřích show plných korporátních keců působila příjemně komorně a pohodově.

E3 2017 a Kingdom Come: Deliverance

Jak slíbili, tak učinili! Pár dní před zahájením veletrhu E3 2017 přišla z českých luhů a hájů radostná zvěst, a sice potvrzení oficiálního data vydání pro netrpělivě očekávané středověké RPG Kingdom Come: Deliverance od pražských Warhorse Studios spolu s novým trailerem. Uvidíme, jestli vývojáři pod vedením veterána naší herní scény Dana Vávry (Hidden & Dangerous, Mafia: The City of Lost Heaven, Mafia II) odhalí v době konání výstavy nějaké nové detaily, na kompletním listu zúčastněných společností totiž jsou. V každém případě, všichni hráči PC, Xbox One a PS4 si v kalendáři zaškrtněte 13. únor 2018. Doufejme, že to bude datum konečné!

Další zajímavé tituly na E3 2017

S výčtem zajímavých titulů rozhodně nekončíme. E3 2017 je stejně jako minulé léta událostí obřího rozsahu, a tak je více než jisté, že některé interesantní kousky spatříme mimo prezentace velkých vydavatelů i akci PC Gameru. V žádném případě však nebudou do počtu! S těmi nejlákavějšími vás seznámíme v této kapitole.

Z menších vydavatelů nás pravděpodobně jako celek nejvíce zaujala nabídka francouzské společnosti Focus Home Interactive. Všechny 4 představené tituly mají podle našeho názoru potenciál oslovitleg velké množství hráčů: stealth adventura v kulisách morem sužované středověké Evropy A Plague Tale: Innocence, taktická multiplayerová střílečka Insurgency: Sandstorm, temné upírské RPG Vampyr i survival horor ze světa mistra pera H. P. Lovercrafta Call of Cthulhu. Od dvou posledně jmenovaných čekáme nejvíce.

Vampyr je akční RPG odehrávající se v Londýně na konci první světové války. Do té doby nejkrvavější konflikt v dějinách sice už skončil, avšak krev poteče proudem i nadále. V hlavní roli je totiž doktor Jonathan Reid, kterýžto, co čert nechtěl, je náhodou také upírem – dodržet Hippokratovu přísahu bude tak v jeho případě pravděpodobně těžší než zkouška z anatomie. Toto a mnoho dalších podobně zapeklitých morálních dilemat bude tvořit hlavní náplň pochmurného příběhu, jehož mají na starosti v tomto ohledu vskutku mistři svého řemesla, autoři veleúspěšné epizodické adventury Life is Strange, Dontnod Entertainment. Vampyr je plánován na listopad tohoto roku pro PC, Xbox One a PS4.

Call of Cthulu: The Offical Video Game, jak zní celý název chystaného survival hororu s RPG prvky, potěší všechny ty, co se rádi bojí, ale svoji dávku strachu vyžadují servírovanou delikátně a sofistikovanou obsluhou. Šílený svět geniálního spisovatele H. P. Lovercrafta a monstrum Cthulhu ožijí v nové hře od francouzského studia Cyanide snad už tento rok na platformách PC, Xbox One a PS4, přičemž se autoři dušují, že o žádnou přehlídku laciných lekaček nepůjde. Kvalitní horor stojí na pochybnostech, strachu z neznámého a konstantním napětí, a pokud můžeme věřit traileru uveřejněném na letošní E3, právě takový by měl být i Call of Cthulhu.

V dobrém světle se předvedl i japonský publisher Bandai Namco. Už na microsoftí prezentaci si své okamžiky slávy prožily akční RPG ve stylu Bloodborne Code Vein či očekávaná bojovka Dragon Ball FigherZ. Anime-inspiraci nezapřelo ani pokračování populárního leteckého simulátoru Ace Combat 7: Skies Unknown, což je v současné době jedna z vůbec nejstarších arkád tematizujících klasické vzdušné souboje stíhaček. Slibně vypadá i Project CARS 2, když ještě před samotným začátkem E3 vývojáři ze Slightly Mad Studios oznámili, že druhý díl plánují pustit na trať už 22. září.

Z jiného soudku je pak budovatelská strategie Tropico 6. Tentokrát se coby El Prezidente ujmeme celého souostroví, a jak naznačuje trailer, na rozdíl od amerického prezidenta budeme mezi jednotlivými kousky země stavět mosty, nikoli zdi. A jestliže dáváte před výstavbou osobního panství, která se však maskuje jako služba veřejnosti, přednost trávě, lajnám a kulatému nesmyslu, udělá vám radost nový trailer na Pro Evolution Soccer 2018 (PES 2018) od Konami… tedy pokud nemáte na rameni vytetován nápis FIFA a chudáku „psovi“ nemůžete přijít na jméno.

E3 2017 je za námi a jak vidno, byla jako obvykle nabitá fantastickým množstvím zajímavých (i, přiznejme si, méně zajímavých) titulů. Avšak s tím, jak se zavírají brány losangeleského Convention Centra a naděje na oznámení Half-Life 3 opět vzala za své, přísun informací a nových detailů ohledně plánovaných her v žádném případě neustává. O těch nejdůležitějších vás budeme na stránkách Alzy i nadále informovat a k těm největším Vám připravíme podrobné recenze – tam se totiž teprve ukáže skutečná kvalita nabídky, s níž letošní étrojka se vší tou slávou přišla.

Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací