VeGA VIRON XL-700PRO, Carbon
Electric Scooter with engine power of 700W, maximum speed: 30km/h, maximum range up to 35km, battery capacity: 7,8 Ah, folding construction, load capacity: 120kg, weight: 12,9kg
Code:  SPTvega006
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
VeGA VIRON XL-700PRO, Carbon
Specifications
Usage
For adults
Maximum rider height
200 cm
Minimum rider height
120 cm
Load capacity
120 kg
Weight
12.9 kg
Power outlet type
Country
Czechia
Rider
Usage
For adults
Maximum rider height
200 cm
Minimum rider height
120 cm
Construction
Load capacity
120 kg
Weight
12.9 kg
Frame Material
Steel
Handles
Rubber
Scooter length
110 cm
Maximum handlebar height
Deck Width
17 cm
Deck Length
60 cm
Deck Height
15 cm
Features
Other Features
Application, Bell, Cruise control, Display, Energy recovery (KERS), Folding construction, Stand
Braking system
Electronic brake
Lighting
Front light
Coke
Front wheel diameter
215.9 mm (8.5 ")
Rear wheel diameter
215.9 mm (8.5 ")
Wheel material
Tires
Drive
Performance
700 W
Maximum speed
30 km/h
Maximum climbing angle
15 %