Lenovo V330-14IKB Iron Grey
4.3 3 ratings
Laptop - Intel Core i5 8250U Kaby Lake Refresh, 14" LED 1920x1080 anti-glare, RAM 8GB DDR4, Intel UHD Graphics 620, SSD 128GB + HDD 1TB 5400 rpm, WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.1, HDMI, USB 3.1 Gen 1, card reader, fingerprint reader, backlit keyboard, 2-cell battery, Windows 10 Home 64bit
Code:  NT219h3q9l Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Lenovo V330-14IKB Iron Grey
Specifications
Size of operational RAM
8 GB
Processor model number
Intel Core i5 8250U Kaby Lake R
Processor frequency
1.6 GHz (1,600 MHz)
Storage Type
SSD + HDD
Display size
14"
Storage capacity (total)
1,128 GB
Processor
Processor type
Intel Core i5
Processor model number
Number of processor cores
4 ×
Processor frequency
1.6 GHz (1,600 MHz)
Core boost frequency
3.4 GHz (3,400 MHz)
Cache processor
6 MB
Memory
Size of operational RAM
8 GB
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel UHD Graphics 620
Operating system
Operating system
Windows 10 Home
Hard drive
Storage Type
SSD + HDD
Storage capacity (total)
1,128 GB
Equipment
Battery
Battery capacity
30 Wh
Number of cells
Construction
Construction material
Plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.6 kg
Interface
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Combo Audio Jack
USB-C
2 ×
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
343 mm
Maximum height
20.3 mm
Depth
247 mm