40" Metz 40MQF7000Z
4.0 53 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART QLED, 102cm, Full HD , 50 / 60Hz (50Hz), Direct, HDR10 and HLG,, 2× HDMI, 2× USB, CI+, USB recording, Bluetooth, Chromecast, game mode, Google Assistant, Google TV, VESA 200×100, 20 W speaker(s), Dolby Digital and Dolby Digital Plus, E
Buy with code ALZADNY15
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 115,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
40" Metz 40MQF7000Z
Specifications
Compare
Diagonal
40 " (101.6 cm)
Display resolution
1920 × 1080
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
QLED
Screen size and resolution
Diagonal
40 " (101.6 cm)
Display resolution
1920 × 1080
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
QLED
Backlight
Direct
Screen surface
Glossy
Maximum brightness
240 nt
Operating system
Operating system
Google TV
Interface Language
Czech, English, Hungarian, Slovak
Model year
Model year
Application
Czech apps
AntikTV, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly
Slovak apps
AntikTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Voice assistant compatibility
Google Assistant
TV functions
Multimedia features
Playback from USB, Recording to USB
SMART functions
ECO mode
Gaming features
GAME MODE, Ideal for PlayStation 5
Connectivity
Wireless connection
Bluetooth, Chromecast
WiFi standards
WiFi 5
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
2 ×
Number of HDMI 2.0 ports
2 ×
Audio connectors
Digital optical output, Headphone output (AUX)
Data and system connectors
CI+, LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width
89.2 cm
TV height
56.5 cm
TV depth
21.4 cm
TV weight
4.76 kg
Height without stand
51.1 cm
Depth without stand
7.4 cm
Base width / leg spacing
71.8 cm
VESA mounting
Colour
Colour
Black
Package contents
Control in package
smart
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
E
Energy consumption in SDR mode
37 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
50 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
More Specifications
Metz Consumer Electronics GmbH Ohmstraße 55, D-90513 Zirndorf
Note:
Variants 40" Metz 40MQF7000Z:
32" Metz 32MQF7000Z
Television - SMART QLED, 81cm, HD Ready , 50 / 60Hz (50Hz), Direct, HDR10 and HLG,, 2× HDMI, 2× USB, CI+, USB recording, Bluetooth, Chromecast, game mode, Google TV, VESA 200×100, 20 W speaker(s), Dolby Digital and Dolby Digital Plus, E
Buy
In stock > 5 pcs
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 40" Metz 40MQF7000Z
Accessories for 40" Metz 40MQF7000Z