40" STRONG SRT40FG6733C
4.9 8 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART LED, 102cm, Full HD , 50 / 60Hz (50Hz), Direct, HDR10, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 2× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, DLNA, Chromecast, voice control, Google TV, VESA 200×200, 8 W speaker(s), F
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 131,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
40" STRONG SRT40FG6733C 5,679,- In stock > 5 pcs
Buy
40" STRONG SRT40FG6733C
Specifications
Compare
Diagonal
40 " (101.6 cm)
Display resolution
1920 × 1080 px
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Screen size and resolution
Diagonal
40 " (101.6 cm)
Display resolution
1920 × 1080 px
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Direct
Maximum brightness
220 nt
Operating system
Operating system
Google TV
Application
Global applications
Apple TV, Facebook, HBO Max, Kodi, NETFLIX, YouTube
Czech apps
Oneplay, Skylink Live TV
Slovak apps
O2 TV, Skylink Live TV, Voyo
TV functions
Multimedia features
Playback from USB, Skylink Fast Scan
Connectivity
Audio-video connectors
HDMI 1.4 and older
Total number of HDMI ports
3 ×
Audio connectors
Analog audio input, Digital optical output, Headphone output (AUX)
Data and system connectors
CI+, LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports
2 ×
Charging options
AC 220-240V
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
TV weight
5.3 kg
Height without stand
Depth without stand
8.58 cm
Base width / leg spacing
VESA mounting
200×200
Colour
Colour
Black
Audio
Speaker performance
8 W
Package contents
Control in package
smart
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
39 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
39 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
F
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
74 W
Typical power consumption
39 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 40" STRONG SRT40FG6733C
Accessories for 40" STRONG SRT40FG6733C
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 40" STRONG SRT40FG6733C
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 40" STRONG SRT40FG6733C
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 40" STRONG SRT40FG6733C
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 40" STRONG SRT40FG6733C