55" Philips 55PUS7810
1.9 6 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART LED, 139cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), Direct, HDR10, HDR10+ and HLG, local dimming,, 3× HDMI, 2× USB, CI+, DLNA, game mode, Google Assistant, Amazon Alexa, Titan OS, VESA 200×100, 20 W speaker(s), DTS:X, Dolby Atmos and Dolby Digital AC4, E
-5 % off new 7,579,- New 7,979,-
Installment calculator 4,9%  interest from 174,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
55" Philips 55PUS7810 7,579,- Unsealed - in stock 1 pcs
Buy
55" Philips 55PUS7810
55" Philips 55PUS7810 is an almost new item, in perfect condition, and comes with a full warranty. However, someone opened the original packaging before you. Why? It could have been an unwanted gift. For detailed information, click here.
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Direct
Screen surface
Glossy
Maximum brightness
250 nt
Colour depth
8
Operating system
Operating system
Titan OS
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Russian, Slovak, Spanish, Ukrainian
Global applications
Amazon Prime Video, Canal+, Deezer, Disney+, HBO Max, NETFLIX, Rakuten TV, YouTube
Czech apps
LepšíTV, Oneplay, Prima+
Slovak apps
LepšíTV, O2 TV, Voyo
Voice assistant compatibility
Amazon Alexa, Google Assistant
Connectivity
Wireless connection
DLNA
WiFi standards
WiFi 5
Audio-video connectors
HDMI 2.0
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.1 ports
3 ×
Audio connectors
Digital optical output, Headphone output (AUX)
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
2 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
26.2 cm
TV weight
9.9 kg
Height without stand
Depth without stand
8.81 cm
Base width / leg spacing
79 cm
Base width / Leg spacing (2nd position)
101 cm
Colour
Black
Package contents
Control in package
Classic
Energy consumption in SDR mode
63 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
93 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
93 W
Typical power consumption
63 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Accessories for 55" Philips 55PUS7810