55" Samsung QE55S95C
4.6 14 ratings
Television - SMART OLED, 139cm, 4K Ultra HD, 144Hz, HDR10, HDR10+ and HLG, local dimming, dual tuner, 4× HDMI, 3× USB, WiFi, Bluetooth, DLNA, HbbTV 2,0, voice control, plays 360° video, Apple Airplay 2, mobile device pairing, Tizen OS, VESA 400×300, Dolby Atmos and Dolby Digital Plus, G
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
55" Samsung QE55S95C
Specifications
3D/AR
3D model + AR model in Android app, 3D model + AR model in iOS app
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
84 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
151 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
3D/AR
Energy specifications
Energy consumption in SDR mode
84 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
151 kWh/1000h
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Technology
OLED
Operating system
Operating system
Tizen OS
Model year
Model year
2023
Application
Global applications
Canal+, Xbox Game Pass
Czech apps
Vodafone TV
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA, WiFi
Total number of HDMI ports
4 ×
Tuners
Tuner type
DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
Height without stand
70.6 cm
VESA mounting
400×300
Colour
Colour
Black
Package contents
Control in package
Smart with solar charging
Package contents
One Connect box, One Connect cable
More Specifications
Note:
Questions and answers: 55" Samsung QE55S95C
Accessories for 55" Samsung QE55S95C
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung QE55S95C
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55S95C
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55S95C
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55S95C