55" Samsung The Frame QE55LS03F
3.8 4 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART QLED, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), HDR10, HDR10+ and HDR10+ Adaptive, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 3× USB, Bluetooth, DLNA, game mode, voice control, Apple Airplay 2, Tizen OS, VESA 200×200, 40 W speaker(s), Dolby Atmos and Dolby Digital Plus, G
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 552,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
55" Samsung The Frame QE55LS03F 23,990,- In stock > 5 pcs
Buy
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
144 Hz
Technology
QLED
Backlight
Dual
Screen surface
Matte
Operating system
Operating system
Tizen OS
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Slovak, Spanish
Model year
Model year
Application
Global applications
Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, MAGENTA TV, NETFLIX, Rakuten TV
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Voice assistant compatibility
Bixby
TV functions
Gaming features
AMD FreeSync Premium, GAME MODE, Ideal for PlayStation 5, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA
WiFi standards
WiFi 5
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.1 ports
1 ×
Number of HDMI 2.0 ports
3 ×
Audio connectors
Digital optical output
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB, USB-C
Total number of USB ports
3 ×
Charging options
AC 220-240V
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
TV weight
17.3 kg
Height without stand
Depth without stand
2.49 cm
Base width / leg spacing
VESA mounting
Colour
Colour
Black
Package contents
Control in package
Smart with solar charging
Package contents
One Connect box, One Connect cable, Removable stand, Wall mount
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
82 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
175 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
170 W
Typical power consumption
82 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Variants 55" Samsung The Frame QE55LS03F: