55" Sony Bravia KD-55X85L
4.9 29 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART LED, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Direct, HDR10, Dolby Vision and HLG, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, DLNA, game mode, Google TV, VESA 300×300, 20 W speaker(s), Dolby Atmos, F
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 506,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
55" Sony Bravia KD-55X85L 21,999,- In stock > 5 pcs
Buy
55" Sony Bravia KD-55X85L
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Technology
LED
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Technology
LED
Backlight
Direct
Operating system
Operating system
Google TV
Model year
Model year
Application
Global applications
Bravia Core, Canal+, Deezer, Kodi, Rakuten TV, SkyShowtime, Spotify, Twitch
Czech apps
Oneplay, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
SledováníTV, Voyo
TV functions
Multimedia features
Skylink Fast Scan
SMART functions
ECO mode
Gaming features
GAME MODE, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection
Bluetooth, DLNA, WiFi
Audio-video connectors
HDMI 2.0, HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.1 ports
2 ×
Number of HDMI 2.0 ports
2 ×
Audio connectors
Digital optical output
Data and system connectors
CI+, LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
TV width
TV height
78.4 cm
TV depth
33.6 cm
TV weight
17 kg
Height without stand
70.9 cm
Depth without stand
5.6 cm
Base width / leg spacing
VESA mounting
Colour
Colour
Black
Audio
Speaker performance
20 W