75" Samsung UE75U8092
1.0 1 rating
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART LED, 191cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), HDR10, HDR10+ and HLG, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 1× USB, Bluetooth, DLNA, game mode, Apple Airplay 2, Tizen OS, VESA 400×300, 20 W speaker(s), Dolby Digital Plus, G
Discounted -6 % 18,737,- 19,990,-
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 431,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
75" Samsung UE75U8092 19,990,- 18,737,- In stock 4 pcs
Buy
75" Samsung UE75U8092
Diagonal
75 " (190.5 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Diagonal
75 " (190.5 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Backlight
Edge
Screen surface
Glossy
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Slovak, Spanish
Global applications
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA
WiFi standards
WiFi 5
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.0 ports
3 ×
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB
AC 220-240V
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
TV depth
28 cm
TV weight
22.8 kg
Colour
Black
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
138 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
199 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
220 W
Typical power consumption
138 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Variants 75" Samsung UE75U8092: