MSI Stealth GS66 12UGS-023CZ
3.5 2 ratings
Gaming Laptop - Intel Core i7 12700H Alder Lake, 15.6" IPS matte 2560 × 1440 240 Hz, RAM 32GB DDR5, NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti 8GB, SSD 1000GB, webcam, USB 3.2 Gen 2, USB-C, fingerprint reader, 4-cell battery, Windows 11 Pro
Code:  NB068m7r Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
MSI Stealth GS66 12UGS-023CZ
Specifications
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
32 GB
Processor model number
Intel Core i7 12700H Alder Lake
Processor frequency
2.3 GHz (2,300 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
15.6"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Display
Display size
15.6"
Display refresh rate
240 Hz
Aspect Ratio
16:9
Display resolution
2560 × 1440 px
Processor
Processor type
Intel Core i7
Intel processor generation
Alder Lake (12th gen)
Processor model number
Number of processor cores
14 ×
Processor frequency
2.3 GHz (2,300 MHz)
Core boost frequency
4.7 GHz (4,700 MHz)
Cache processor
24 MB
Memory
Size of operational RAM
32 GB
Memory type
DDR5
Memory frequency
4,800 MHz (4.8 GHz)
Number of installed slots
2 ×
Total number of slots
Graphics card
Graphics card memory
8 GB
Maximum Graphic Power (TGP)
105 W
Boost clock
1,300 MHz
GPU series/model
Graphics card series
NVIDIA GeForce
Model graphics cards
RTX 3070 Ti
Operating system
Operating system
Windows 11 Pro
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
2 ×
Battery
USB-C charging
No charging via USB-C
Battery capacity
99.9 Wh
Number of cells
4pc(s)
Charging power
240 W
Construction
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
2.1 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4, USB-C
Graphical output ports
HDMI, USB-C
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Combo Audio Jack
USB-C
Thunderbolt / USB 4
1 ×
USB 3.2 Gen 2
Bluetooth
Bluetooth v5.2
WiFi
802.11ax (6GHz)
WiFi version
WiFi 6E
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
358.3 mm
Maximum height
19.8 mm
Depth
248 mm