Seasonic M12II-520 Evo
4.9 55 ratings
PC Power Supply - 520W, ATX, 80 PLUS Bronze, 2 piece(s) PCIe (8-pin / 6+2-pin), 6 × SATA, detachable cables, active PFC, thermal speed control and power switch, 120mm fan, full modular, depth of 160mm
Code:  UE313h2 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Seasonic M12II-520 Evo
Specifications
Performance
520 W
Format
ATX
Modularity
Full
Features and functions
Active PFC, Detachable cables, Power switch, Thermal speed control
Type of protection
Performance and format
Performance
520 W
Format
ATX
Modularity
Full
Equipment
Features and functions
Type of protection
Efficiency
Certification
80 PLUS Bronze
Connectors
Connectors
ATX 20+4pin, CPU 8pin / 4+4pin, Floppy 4pin, Molex 4pin, PCI-E 8pin / 6+2pin, SATA 15pin
PCI Express 8pin / 6+2pin
2pc(s)
Number of serial ATA 15-pin
6pc(s)
Number of molex HDD 4-pin
5pc(s)
Number of molex FDD 4-pin
1pc(s)
Cooling system
Fan size
120 mm
Dimensions
Width
150 mm (15 cm)
Height
86 mm (8.6 cm)
Depth
160 mm (16 cm)