Výměna nevhodného dárku AlzaBoxy CZ, SK, HU

Světla podle místností

Zobrazit katalog
Cena
-
Dostupnost
Stav zboží
Značka
Styl
Moderní
(9050)
Klasický
(1332)
Rustikální
(487)
Vintage
(204)
Retro
(74)
Industriální
(62)
Barva
Bílá
(3949)
Černá
(3054)
Stříbrná
(1359)
Hnědá
(727)
Šedá
(696)
Materiál
Kov
(7981)
Plast
(2867)
Sklo
(993)
Dřevo
(547)
Textílie
(455)
Místnost
Do obývacího pokoje
(8515)
Do ložnice
(8358)
Do kuchyně
(3222)
Do pracovny
(2869)
Do chodby
(2868)
Typ světla
Stropní
(5491)
Nástěnné
(2835)
Stolní lampa
(1453)
Lustr
(1337)
Bodové
(998)
Další vlastnosti
Stmívatelnost
(1504)
S vypínačem
(1450)
Nastavení chromatičnosti
(846)
SMART
(525)
Dálkové ovládání
(519)
Patice
E27
(4865)
Zdroj světla je integrován
(4152)
E14
(1740)
GU10
(893)
G9
(431)
Světelný tok
0 lm
19740 lm
-
Barevná teplota světla
Teplá bílá
(2823)
Neutrální bílá
(2341)
Studená bílá
(1128)
Příkon
0 W
600 W
-
Nejnovější objednávky

Vybírat světla podle místnosti se může zdát matoucí a komplikovaný. Do každé místnosti se hodí jiný jas, teplota barvy světla i typ světla. Nesmíme také zapomenout na bezpečnost světel a jejich spotřebu energie. Zajímá vás, jak se vyznat v technických parametrech a která světla vybrat do které místnosti? Poradíme vám.

Pokračovat

Vybíráme světla podle místnosti – na vzhledu záleží

Důležitým parametrem při výběru světel do ložnice, obýváku i kuchyně je samozřejmě design. Vzhled lustru či lampy se může často zdát jako to nejdůležitější, existuje však spousta jiných kritérií, které byste měli při výběru zvážit. Vkus je subjektivní, my tak nabízíme rady spíše z funkčního a technického hlediska.

Jak se vyznat v technických parametrech při výběru osvětlení?

Než se vydáme do jednotlivých místností, řekněme si, co znamenají jednotlivé technické parametry při výběru.

  • Příkon ve Wattech vyjadřuje, kolik energie žárovka sebere z elektrické sítě.
  • Svítivost nebo světelný tok v lumenech udává, jak moc světla žárovka opravdu vydá. Jedná se tedy nepřesně o její výkon. Svítivost LED žárovek je při stejném příkonu mnohem vyšší než u těch klasických.
  • Teplota barvy světla neboli chromatičnost v Kelvinech říká, kde na spektru od červené, přes bílou až k modré se světlo nachází. Všeobecně platí, že čím více Kelvinů, tím je světlo studenější.
  • Žárovky bývají nejčastěji halogenové, LED nebo úsporné. Každý typ má své výhody i nevýhody a liší se dalšími technickými parametry. Řada osvětlení v balení už žárovku obsahuje, ne ale vždy.
  • Stupeň krytí IP značí, do jaké míry je zařízení odolné vůči vodě a prachu.
  • Energetická třída udává, jak moc energie svítidlo za chodu spotřebuje podle standardů EU. Světla označena štítkem A patří mezi ta nejekologičtější.

i

Při výběru teploty světla máte typicky na výběr ze tří všeobecných kategorií – teplá bílá, neutrální bílá a studená bílá. Pokud vám moc nezáleží na přesné hodnotě, tyto kategorie vám usnadní výběr.

Světla do ložnice pro večerní pohodu

Světla do ložnice by měla být spíše tlumená a teplá a tvořit pohodovou atmosféru. Proto doporučujeme stropní lustr jako hlavní světlo, které můžete doplnit menšími svítidly. Na čtení přijde vhod stojací lampa nebo stolní či nástěnná lampička nad nočním stolkem. Pro snadnější usínání si nainstalujte vypínač přímo u postele nebo použijte chytré žárovky, které jednoduše vypnete z mobilu. Nebudete tak muset vstávat pro vypínání světel.

Rozsviťte dětský pokoj

Dětská světla je třeba řádně promyslet, jelikož děti ve svých pokojích tráví velký podíl času. Při výběru světel do dětského pokoje se zaměřte na věk a aktivity dítěte. Důležitý je také interiér, tmavší nábytek bude lepší prosvětlit zářivějším světlem a naopak. Pro starší děti s počítačem bude taky důležité, aby světlo nemířilo do monitoru.

  • Miminka v pokoji ocení spíše tlumené světlo, které přijde vhod i vám při častém vstávání. Zvažte také noční světlo nebo projektor, jež pomůže s usínáním.
  • Školáci a teenageři budou potřebovat pořádné osvětlení stolu, aby se mohli co nejlépe věnovat učení a koníčkům. Doporučujeme stolní lampičku o svítivosti 300–500 lm s barvou denního světla, asi 4500 K.
  • Čtenáři ocení také lampičku na nočním stolku. Měla by mít menší svítivost než ta pracovní a teplejší barvu okolo 2700 K.

Teplota světla

Různé barvy světla se hodí pro různé denní doby, jelikož podporují jiné kognitivní funkce. Pro více informací si přečtěte náš přehledný článek.

Pořádné světlo do kuchyně dělá divy

Světla do kuchyně ovlivní kvalitu vašich kulinářských výtvorů. Kromě centrálních stropních světel se v kuchyni hodí podlouhlá nebo bodová světla pod skřínkami, které přímo osvítí linku. Do tmavé spíže si můžete pořídit osvětlení jednotlivých poliček. Barva světla v kuchyni by se měla blížit dennímu světlu a být dostatečně intenzivní, aby byl vidět každý detail receptu.

Světla do jídelny

Světla nad jídelní stůl by měla kopírovat tvar samotného stolu. Nad kruhový stůl volte spíše kulatý lustr, zatímco nad podlouhlý obdélníkový stůl se bude hodit spíše dlouhé závěsné světlo. Ujistěte se také, že světlo osvítí celou plochu stolu. Do jídelny jsou oblíbená světla s nastavitelnou výškou, která můžete snížit dle potřeby.

Žárovky se kromě typů, svítivosti a barvy liší také paticemi. Do každého světla pasuje nějaká patice a je třeba si dát při výměně žárovky pozor na její typ. Více si můžete přečíst v našem článku o žárovkách.

Světla do koupelny nejen pro precizní makeup

Světla do koupelny musí být v první řadě bezpečná a být opatřena dostatečným krytím IP. Světla v okamžité blízkosti vany či sprchy by měla mít IPX7, světla do 1 m od vany a sprchy alespoň IPX4. Hodí se zde spíše studená bílá s vysokou svítivostí, ať vidíte co nejvíce detailů při každodenních přípravách. Světla do koupelny mají z důvodu bezpečnosti také menší napětí.

Světla do obýváku vytvoří útulný dojem

Světla do obývacího pokoje musí dostatečně vrhat světlo na všemožné aktivity, ale také dodat útulnou atmosféru při večerní pohodě. Proto doporučujeme zvolit několik různých zdrojů světla s různou barvou a svítivostí. Pro čtení či hraní her oceníte neutrální až denní světlo, přičemž při večerním sledování televize se hodí spíše tlumená teplejší lampa. Několik světel můžete jednoduše nahradit přizpůsobitelnými smart žárovkami.

i

V dnešní době se prakticky do každé místnosti hodí smart žárovky. Z pohodlí chytrého telefonu nebo tabletu můžete nastavovat teplotu, míru svítivosti nebo světlo vypnout úplně. Mnoho chytrých žárovek umí také svítit barevně nebo nastavit časovač vypnutí.

Světla na schodiště a chodby zajistí bezpečí

Osvětlení schodiště a chodby má nejčastěji bezpečnostní funkci. Schodiště je vhodné osvětlovat stropními nebo nástěnnými světly, která pokryjí celou jeho plochu. Na chodbě můžete zvolit i různá bodová světla a zdůraznit případné dekorativní prvky místnosti, například obrazy. Můžete zde zvolit také světla s čidly, která ušetří energii.

Světla do dílny a garáže pro kutily

Pracovní světla zajistí, že na svůj momentální projekt uvidíte i v noci nebo za snížené svítivosti. Řadí se zde čelovky, reflektory a silné LED lampy. Pokud se při práci přesunujete mezi nástroji, zvolte světlo, které můžete přenést. Důležitá je vysoká svítivost a studená barva, která nejlépe odrazí barvu výtvoru na denním světle.

Skrýt popis
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací v popisu výše.
Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Co bychom v něm měli zlepšit? Chybí vám zde něco? Je něco uvedeno špatně? Podělte se.