27" Philips 27B1U5601H
3.0 2 ratings
Monitor - IPS, Quad HD 2560 × 1440 (16:9), 75 Hz, Anti-Glare display, 8 bit, 4 ms, adjustable height, pivot, Power Delivery max. 100 W, webcam, speakers, HDMI, USB-C and DisplayPort, RJ-45 (LAN) data interface, VESA
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
27" Philips 27B1U5601H
Specifications
Diagonal
27" (68.58 cm)
Resolution Type
Quad HD
Resolution
2560 × 1440
Construction
Straight
Panel technology
LCD
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Display diagonal and resolution
Diagonal
27" (68.58 cm)
Resolution Type
Quad HD
Resolution
2560 × 1440
Construction
Straight
Panel and screen technology
Panel technology
LCD
Panel type
IPS
Refresh rate
75 Hz
Response time
4 ms
Maximum brightness
350 cd/m2
Native contrast
Surface display
Anti-Glare
Aspect Ratio
Aspect Ratio Type
Widescreen
Aspect Ratio
16:9
Backlight and colour
Colour depth
8 bit
Connection
Graphical user interface
DisplayPort, HDMI, USB-C
Graphical user interface (GUI) standards
DisplayPort 1.4, HDMI 1.4
Data interface
RJ-45 (LAN)
Audio interface
headphone input
HDMI
1 ×
DisplayPort
1 ×
USB-C
USB
4 ×
Colour gamut
Adobe RGB
89 %
sRGB
101 %
Features and functions
Equipment
Speakers, Webcam
Maximum Power Delivery performance
100 W
Colour
Colour
Black
Dimensions and weight
Width
61.3 cm
Height
53.7 cm
Depth
22.5 cm
Weight
7.3 kg
VESA mounting
Packaging
Cables included
DisplayPort, HDMI, USB-C
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
21.5 kWh/1000h
More Specifications
Pernerova 702/39, 186 00 Prague 8,   [email protected]
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 27" Philips 27B1U5601H