43" Sencor SLE 43US803B
4.5 6 ratings
Television - SMART LED, 109cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), Direct LED, HDR10, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 2× HDMI, 3× USB, CI+, USB recording, LAN, WiFi, Bluetooth, HbbTV, mobile device pairing, webOS, VESA 200×200, 20 W speaker(s), Dolby Digital Plus (E-AC-3), G
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
43" Sencor SLE 43US803B
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
53 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
77 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Diagonal
43 " (109.22 cm)
Energy specifications
Energy consumption in SDR mode
53 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
77 kWh/1000h
Screen size and resolution
Diagonal
43 " (109.22 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Direct
Maximum brightness
220 nt
Operating system
Operating system
webOS
Model year
Model year
2025
Application
Global applications
Disney+, HBO Max, NETFLIX, YouTube
Czech apps
Oneplay
Slovak apps
O2 TV
TV functions
Multimedia features
Recording to USB, Skylink Fast Scan
Connectivity
Wireless connection
Bluetooth, WiFi
Total number of HDMI ports
2 ×
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
Height without stand
55.8 cm
Depth without stand
7.4 cm
VESA mounting
Colour
Colour
Black
Audio
Speaker performance
20 W
Audio formats
Dolby Digital Plus (E-AC-3)
Package contents
Control in package
smart
More Specifications
FAST ČR, a.s., U Sanitasu 1621, 251 01 Říčany, Czech Republic, [email protected]
Sencor was founded in 1969 in Japan. The name "Sencor" means "a thousand hearts" in Japanese. The company currently distributes its products in more than 25 countries, with extremely diverse offerings in consumer electronics, tablets and phones, office equipment, electronics, cars, and products for the home and kitchen. Sencor is known for dependable quality and attractive design at a reasonable price.
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 43" Sencor SLE 43US803B
Accessories for 43" Sencor SLE 43US803B
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 43" Sencor SLE 43US803B
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 43" Sencor SLE 43US803B
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 43" Sencor SLE 43US803B
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 43" Sencor SLE 43US803B