50" Samsung QE50QEF1
4.6 5 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART QLED, 127cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), HDR10, HDR10+ and HLG, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 1× USB, DLNA, game mode, Apple Airplay 2, Tizen OS, VESA 200×200, 20 W speaker(s), Dolby Digital Plus, G
Buy with code ALZADNY10
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 276,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
50" Samsung QE50QEF1
Specifications
Compare
Diagonal
50 " (127 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
QLED
Screen size and resolution
Diagonal
50 " (127 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
QLED
Backlight
Edge
Screen surface
Glossy
Operating system
Operating system
Tizen OS
Interface Language
Czech, Hungarian, Slovak
Model year
Model year
Application
Global applications
Czech apps
AntikTV, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Voice assistant compatibility
Bixby
TV functions
Gaming features
GAME MODE, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, DLNA
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
3 ×
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports
1 ×
Charging options
AC 220-240V
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
TV width
TV height
69.4 cm
TV depth
23.7 cm
TV weight
9.9 kg
Height without stand
64.7 cm
Depth without stand
6 cm
Base width / leg spacing
VESA mounting
Colour
Colour
Black
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
69 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
112 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
125 W
Typical power consumption
69 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Variants 50" Samsung QE50QEF1: