55" LG 55QNED70A6A
4.5 12 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART, 139cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), Direct, HDR10 and HLG, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 1× USB, USB recording, Bluetooth, DLNA, Chromecast, game mode, voice control, Amazon Alexa, Apple Airplay 2, webOS, VESA 300×200, 20 W speaker(s), Dolby Digital, G
Buy with code ALZADNY10
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 230,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
55" LG 55QNED70A6A
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
QNED
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
QNED
Backlight
Direct
Screen surface
Matte
Colour depth
10
Operating system
Operating system
webOS
Interface Language
Czech, English
Model year
Model year
Application
Global applications
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Voice assistant compatibility
Amazon Alexa, Apple Home Kit
TV functions
Gaming features
GAME MODE, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
WiFi standards
WiFi 5
Audio-video connectors
HDMI 2.0
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.0 ports
3 ×
Audio connectors
Digital optical output
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports
1 ×
Charging options
AC 220-240V
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
TV width
TV height
77.2 cm
TV depth
23.5 cm
TV weight
11.6 kg
Height without stand
84.5 cm
Depth without stand
14.2 cm
Base width / leg spacing
VESA mounting
Colour
Colour
Black
Package contents
Control in package
Smart with voice control
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
84 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
105 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
There are no posts in this discussion.
Accessories for 55" LG 55QNED70A6A