55" LG 55UA75006
4.5 37 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART LED, 139cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), Direct, HDR10 and HLG, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 1× USB, USB recording, Bluetooth, DLNA, Chromecast, game mode, Amazon Alexa, Apple Airplay 2, webOS, VESA 300×200, 20 W speaker(s), Dolby Digital AC3, G
Buy with code ALZADNY20
Discounted -5 % 9,362,- 9,890,-
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 215,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
55" LG 55UA75006
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Direct
Screen surface
Matte
Colour depth
8
Operating system
Operating system
webOS
Interface Language
Czech, English
Model year
Model year
2025
Application
Global applications
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Voice assistant compatibility
Amazon Alexa, Apple Home Kit
TV functions
Gaming features
GAME MODE, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
WiFi standards
WiFi 5
Audio-video connectors
HDMI 2.0
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.0 ports
3 ×
Audio connectors
Digital optical output
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports
1 ×
Charging options
AC 220-240V
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
TV width
TV height
78 cm
TV depth
23 cm
TV weight
11.6 kg
Height without stand
71.8 cm
Depth without stand
6.79 cm
Base width / leg spacing
VESA mounting
300×200
Colour
Colour
Black
Package contents
Control in package
Classic
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
84 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
105 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Variants 55" LG 55UA75006: