55" LG OLED55C57LA
5 5 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART OLED, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), HDR10, HLG and Dolby Vision IQ,, 4× HDMI, 3× USB, USB recording, Bluetooth, DLNA, Chromecast, Miracast, game mode, voice control, Amazon Alexa, Apple Airplay 2, webOS, VESA 300×200, 40 W speaker(s), Dolby Atmos and Dolby Digital AC3, F
Buy with code ALZADNY10
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 575,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
55" LG OLED55C57LA
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
144 Hz
Technology
OLED
Screen surface
Anti-Glare
Colour depth
10
webOS
Interface Language
Czech, English, French, Hungarian, Slovak
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Voice assistant compatibility
Amazon Alexa, Apple Home Kit
TV functions
Gaming features
AMD FreeSync Premium, GAME MODE, Nvidia G-SYNC, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
WiFi standards
WiFi 6
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.1 ports
4 ×
Audio connectors
Digital optical output
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports
3 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width
TV height
75.7 cm
TV depth
23 cm
TV weight
16 kg
Depth without stand
4.51 cm
Base width / leg spacing
47 cm
Control in package
Smart with voice control
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
77 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
191 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Awards
Awards
dTest
There are no posts in this discussion.
Accessories for 55" LG OLED55C57LA