55" LG OLED55G46
5 4 ratings
Television - SMART OLED, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), HDR10, Dolby Vision and HLG,, 4× HDMI, 3× USB, CI+, Amazon Alexa, webOS, VESA 300×200, 60 W speaker(s), Dolby Digital AC4 and Dolby Digital AC3, F
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
55" LG OLED55G46
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
77 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
165 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Energy specifications
F
Energy consumption in SDR mode
77 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
165 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Model year
2024
Application
Global applications
Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+, HBO Max, NETFLIX, YouTube
Czech apps
Oneplay
Voice assistant compatibility
Amazon Alexa
TV functions
Gaming features
AMD FreeSync, Ideal for PlayStation 5
Connectivity
Total number of HDMI ports
4 ×
Depth without stand
2.72 cm
VESA mounting
300×200
Black
Audio
Speaker performance
60 W
Audio formats
Dolby Digital AC3, Dolby Digital AC4
Package contents
Control in package
smart
Questions and answers: 55" LG OLED55G46
Accessories for 55" LG OLED55G46