55" Samsung QE55Q80D
4.6 48 ratings
Television - SMART QLED, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Direct LED, HDR10, HDR10+ and HLG, dual tuner DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, HbbTV 2,0,3, game mode, voice control, plays 360° video, Apple Airplay 2, mobile device pairing, Tizen OS, VESA 200×200, 40 W speaker(s), Dolby Atmos, F
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
55" Samsung QE55Q80D
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
77 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
224 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Energy specifications
F
Energy consumption in SDR mode
77 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
224 kWh/1000h
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
245 W
Typical power consumption
77 W
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Backlight
Direct
Model year
2024
Czech apps
Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, Vodafone TV
Slovak apps
O2 TV, Skylink Live TV, Voyo
Voice assistant compatibility
Bixby
TV functions
Gaming features
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA, WiFi
WiFi standards
WiFi 5
Total number of HDMI ports
4 ×
Height without stand
70.62 cm
Depth without stand
4.72 cm
Base width / leg spacing
36.8 cm
VESA mounting
200×200
Colour
Colour
Silver
Audio
Speaker performance
40 W
Audio formats
Dolby Atmos
Questions and answers: 55" Samsung QE55Q80D
Accessories for 55" Samsung QE55Q80D
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung QE55Q80D
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55Q80D
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55Q80D
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55Q80D