55" Samsung UE55BU8002
4.8 4 ratings
Television - SMART LED, 139cm, 4K Ultra HD, PQI 2200 (50Hz), HDR10, HDR10+ and HLG, local dimming,, 3× HDMI, 2× USB, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, Miracast, HbbTV 2,0, game mode, voice control, Netflix, HBO Max, Steam Link, Voyo, Telly, plays 360° video, Apple Airplay 2, mobile device pairing, Tizen OS, VESA 200×200, 20W speaker(s), Dolby Digital Plus, G
Code:  WR177d4 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
55" Samsung UE55BU8002
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
93 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
130 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Energy specifications
Energy consumption in SDR mode
93 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
130 kWh/1000h
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Edge
Operating system
Operating system
Tizen OS
Model year
Model year
2022
Application
Czech apps
Skylink Live TV, Telly
Slovak apps
Skylink Live TV, Voyo
TV functions
Gaming features
AMD FreeSync, GAME MODE, Ideal for PlayStation 5, VRR (Variable Refresh Rate)
Dimensions and weight
Height without stand
70.88 cm
Depth without stand
2.57 cm
VESA mounting
200×200
Colour
Colour
Black
Audio
Audio formats
Dolby Digital Plus (E-AC-3)
Package contents
Control in package
Smart with solar charging
More Specifications
Note:
Questions and answers: 55" Samsung UE55BU8002
Accessories for 55" Samsung UE55BU8002
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung UE55BU8002
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung UE55BU8002
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung UE55BU8002
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung UE55BU8002