55 "Samsung UE55KS7502
3.5 2 ratings
Television SMART LED 4K curved, screen size of 138 cm, 4K Ultra HD 3840x2160, 2200 PQI (100Hz), 2x DVB-S2 / T2 / C, H.265 / HEVC, 4x HDMI, 3x USB, CI +, LAN, WiFi, DLNA, MHL, HbbTV, Tizen OS, Energy efficiency class A +
Code:  WR185v1 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
55 "Samsung UE55KS7502
Specifications
Display resolution
3840 × 2160 Mpx
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
QLED
Backlight
Direct
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
QLED
Backlight
Direct
Operating system
Operating system
Tizen OS
TV functions
Multimedia features
Playback from USB
Gaming features
GAME MODE
Connectivity
Wireless connection
Bluetooth, DLNA, WiFi
Total number of HDMI ports
4 ×
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
Height without stand
70.56 cm
Depth without stand
8.84 cm
VESA mounting
400×400
Colour
Colour
Silver
More Specifications
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 55 "Samsung UE55KS7502
Accessories for 55 "Samsung UE55KS7502
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung UE55KS7502