55" Samsung UE55RU7102
5 4 ratings
Television - SMART LED, 139cm, 4K Ultra HD, PQI 1400 (50Hz), HDR10+,, 3× HDMI, 2× USB, CI+, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, HbbTV 1,5, game mode, Netflix, HBO GO, Steam Link, Voyo, Tizen OS, VESA 200×200 mm, 20W speaker(s), Dolby Digital Plus, A
Code:  WR180h Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
55" Samsung UE55RU7102
Specifications
Display resolution
3840 × 2160 Mpx
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Edge
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Edge
Operating system
Operating system
Tizen OS
Model year
Model year
2019
TV functions
Gaming features
GAME MODE
Connectivity
Wireless connection
Bluetooth, DLNA, WiFi
Total number of HDMI ports
3 ×
Dimensions and weight
Height without stand
71.42 cm
Depth without stand
5.87 cm
VESA mounting
200×200
Colour
Colour
Black
Audio
Audio formats
Dolby Digital Plus (E-AC-3)
More Specifications
Note:
Questions and answers: 55" Samsung UE55RU7102
Accessories for 55" Samsung UE55RU7102
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung UE55RU7102
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung UE55RU7102