55" Samsung UE55TU7102
5 5 ratings
Television - SMART LED, 139cm, 4K Ultra HD, PQI 2000 (50Hz), HDR10+ and HLG,, 2× HDMI, 1× USB, WiFi, DLNA, HbbTV 2,0, Netflix, HBO GO, Steam Link, Voyo, Apple Airplay 2, mobile device pairing, Tizen OS, VESA 200×200, 20W speaker(s), G
Code:  WR179d2 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
55" Samsung UE55TU7102
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
103 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
132 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Energy specifications
Energy consumption in SDR mode
103 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
132 kWh/1000h
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Edge
Operating system
Operating system
Tizen OS
Model year
Model year
2020
TV functions
Multimedia features
Playback from USB
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, DLNA, WiFi
Total number of HDMI ports
2 ×
Dimensions and weight
Height without stand
70.72 cm
Depth without stand
5.95 cm
VESA mounting
200×200
Black
Package contents
Control in package
Classic
More Specifications
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 55" Samsung UE55TU7102
Accessories for 55" Samsung UE55TU7102
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung UE55TU7102
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung UE55TU7102
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung UE55TU7102
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung UE55TU7102