55" Sencor SLE 55MUS700TCSB
3.8 8 ratings
Television - SMART, 139cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), Mini LED, HDR10 and HLG, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 2× USB, CI+, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, Miracast, HbbTV, game mode, mobile device pairing, Vidaa, VESA 400×300, 16 W speaker(s), Dolby Digital Plus (E-AC-3), F
Code:  WS544s0b Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
55" Sencor SLE 55MUS700TCSB
Energy consumption in SDR mode
84 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
94 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Energy consumption in SDR mode
84 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
94 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Colour depth
10 bit
Operating system
Operating system
Vidaa
Model year
Model year
2023
Application
Global applications
Amazon Prime Video, Disney+, NETFLIX, YouTube
Czech apps
Oneplay, Telly
Slovak apps
Voyo
Connectivity
Wireless connection
Bluetooth, DLNA, Miracast, WiFi
Total number of HDMI ports
3 ×
Charging options
AC 220-240V
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
Height without stand
71.8 cm
Depth without stand
7.1 cm
VESA mounting
400×300
Black
Audio
Speaker performance
16 W
Audio formats
Dolby Digital Plus (E-AC-3)
Package contents
Control in package
Classic
More Specifications
FAST ČR, a.s., U Sanitasu 1621, 251 01 Říčany, Czech Republic, [email protected]
Sencor was founded in 1969 in Japan. The name "Sencor" means "a thousand hearts" in Japanese. The company currently distributes its products in more than 25 countries, with extremely diverse offerings in consumer electronics, tablets and phones, office equipment, electronics, cars, and products for the home and kitchen. Sencor is known for dependable quality and attractive design at a reasonable price.
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
There are no posts in this discussion.
Accessories for 55" Sencor SLE 55MUS700TCSB