60" Metz 60MUF7000Z
Television - SMART LED, 152cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), Direct, HDR10 and HLG,, 3× HDMI, 2× USB, CI+, USB recording, WiFi, Bluetooth, DLNA, Google Assistant, Google TV, VESA 200×200, Dolby Digital and Dolby Digital Plus, E
Installment calculator 4,9%  interest from 230,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
60" Metz 60MUF7000Z 9,990,- Ordered on request
Buy
60" Metz 60MUF7000Z
Specifications
Compare
Diagonal
60 " (152.4 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Screen size and resolution
Diagonal
60 " (152.4 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Direct
Screen surface
Glossy
Maximum brightness
270 nt
Operating system
Operating system
Google TV
Interface Language
Czech, Hungarian, Slovak
Model year
Model year
2025
Application
Global applications
Amazon Prime Video, NETFLIX, YouTube
Czech apps
Oneplay, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
SledováníTV, Voyo
Voice assistant compatibility
Google Assistant
TV functions
Multimedia features
Recording to USB
SMART functions
ECO mode
Connectivity
Wireless connection
Bluetooth, DLNA, WiFi
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
3 ×
Audio connectors
Digital optical output, Headphone output (AUX)
Data and system connectors
CI+, LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports
2 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width
TV height
85.8 cm
TV depth
29.9 cm
TV weight
12.1 kg
Height without stand
78.5 cm
Depth without stand
8.8 cm
Base width / leg spacing
117 cm
VESA mounting
200×200
Colour
Colour
Black
Audio
Audio formats
Dolby Digital, Dolby Digital Plus
Package contents
Control in package
smart
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
E
Energy consumption in SDR mode
74 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
105 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
More Specifications
Metz Consumer Electronics GmbH Ohmstraße 55, D-90513 Zirndorf
Note:
Variants 60" Metz 60MUF7000Z: