65" LG 75UT80006
Television - SMART LED, 191cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), HDR10 and HLG, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 2× USB, CI+, USB recording, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, Miracast, HbbTV 2,0, game mode, voice control, Google Assistant, Amazon Alexa, webOS, VESA 400×400, 20 W speaker(s), F
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
65" LG 75UT80006
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
127 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Diagonal
75 " (190.5 cm)
Energy specifications
F
Energy consumption in SDR mode
127 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Screen size and resolution
Diagonal
75 " (190.5 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Edge
Screen surface
Matte
Maximum brightness
400 nt
Colour depth
10 bit
Operating system
Operating system
webOS
Model year
Model year
2022
Application
Global applications
Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+, Facebook, NETFLIX, Rakuten TV, Twitch, YouTube
Czech apps
Oneplay
Voice assistant compatibility
Amazon Alexa, Google Assistant
TV functions
Gaming features
GAME MODE
Connectivity
Wireless connection
Bluetooth, DLNA, Miracast, WiFi
Total number of HDMI ports
3 ×
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
Height without stand
96.4 cm
Depth without stand
5.99 cm
VESA mounting
Colour
Colour
Black
Audio
Speaker performance
20 W
Package contents
Control in package
smart
More Specifications
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
There are no posts in this discussion.
Accessories for 65" LG 75UT80006