65" Samsung QE65S92C
5 1 rating
Television - SMART OLED, 165cm, 4K Ultra HD, 144Hz, HDR10+ and HLG,, 4× HDMI, 2× USB, CI+, LAN, WiFi, Bluetooth, HbbTV 2,0,3, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 300×200, 40 W speaker(s), Dolby Atmos and Dolby Digital Plus, F
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
65" Samsung QE65S92C
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
95 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
143 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Energy specifications
F
Energy consumption in SDR mode
95 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
143 kWh/1000h
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
360 W
Typical power consumption
95 W
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Technology
OLED
Screen surface
Anti-Glare
Operating system
Operating system
Tizen OS
Model year
Model year
2023
Application
Czech apps
Vodafone TV
Voice assistant compatibility
Bixby
Connectivity
Wireless connection
Bluetooth, WiFi
WiFi standards
WiFi 5
Total number of HDMI ports
4 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
Height without stand
83.17 cm
Depth without stand
3.99 cm
Base width / leg spacing
36.6 cm
VESA mounting
300×200
Colour
Colour
Silver
Package contents
Control in package
Smart with solar charging
More Specifications
Note:
Questions and answers: 65" Samsung QE65S92C
Accessories for 65" Samsung QE65S92C