75" Samsung QE75Q70D
4.2 8 ratings
Television - SMART QLED, 191cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), HDR10, HDR10+ and HLG, dual tuner DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, HbbTV 2,0,3, game mode, voice control, plays 360° video, Apple Airplay 2, mobile device pairing, Tizen OS, VESA 400×400, 20 W speaker(s), D
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
75" Samsung QE75Q70D
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
D
Energy consumption in SDR mode
83 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
228 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Energy specifications
D
Energy consumption in SDR mode
83 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
228 kWh/1000h
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
320 W
Typical power consumption
83 W
Screen size and resolution
Diagonal
75 " (190.5 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Technology
QLED
Backlight
Dual
Operating system
Operating system
Tizen OS
Model year
Model year
2024
Application
Global applications
Czech apps
Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, Vodafone TV
Slovak apps
O2 TV, Skylink Live TV, Voyo
Voice assistant compatibility
Bixby
TV functions
Gaming features
AMD FreeSync, AMD FreeSync Premium, GAME MODE, Ideal for PlayStation 5, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA, WiFi
WiFi standards
WiFi 5
Total number of HDMI ports
4 ×
Charging options
AC 220-240V
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
Height without stand
96.02 cm
Depth without stand
2.66 cm
Base width / leg spacing
36.4 cm
VESA mounting
400×400
Colour
Colour
Black
Audio
Speaker performance
20 W
Package contents
Control in package
Smart with solar charging
More Specifications
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 75" Samsung QE75Q70D
Accessories for 75" Samsung QE75Q70D
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 75" Samsung QE75Q70D
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 75" Samsung QE75Q70D
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 75" Samsung QE75Q70D
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 75" Samsung QE75Q70D