75" Samsung UE75U7022F
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART LED, 191cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), HDR10+ and HLG, local dimming,, 3× HDMI, 1× USB, DLNA, game mode, Apple Airplay 2, Tizen OS, VESA 400×300, 20 W speaker(s), Dolby Digital Plus, G
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 391,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
75" Samsung UE75U7022F 16,990,- In stock > 5 pcs
Buy
75" Samsung UE75U7022F
Specifications
Compare
Diagonal
75 " (190.5 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Screen size and resolution
Diagonal
75 " (190.5 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Edge
Operating system
Operating system
Tizen OS
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Slovak, Spanish
Model year
Model year
Application
Global applications
Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, NETFLIX
Voice assistant compatibility
Bixby
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, DLNA
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.0 ports
3 ×
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports
1 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
28 cm
TV weight
22.8 kg
Height without stand
Depth without stand
7.7 cm
Base width / leg spacing
125 cm
VESA mounting
Colour
Colour
Titanium
Package contents
Control in package
smart
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
138 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
199 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
220 W
Typical power consumption
138 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Variants 75" Samsung UE75U7022F: