77" Samsung QE77S95D
4.4 9 ratings
Television - SMART OLED, 195cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), HDR10, HDR10+ and HLG, dual tuner DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 3× USB, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, game mode, voice control, plays 360° video, Apple Airplay 2, mobile device pairing, Tizen OS, VESA 400×400, Dolby Atmos, F
77" Samsung QE77S95D
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
128 kWh/1000h
Diagonal
77 " (195.58 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Energy specifications
F
Energy consumption in SDR mode
128 kWh/1000h
Screen size and resolution
Diagonal
77 " (195.58 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Technology
OLED
Screen surface
Matte
Model year
2024
Czech apps
Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, Vodafone TV
Slovak apps
O2 TV, Skylink Live TV, Voyo
Voice assistant compatibility
Bixby
TV functions
Gaming features
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA, WiFi
WiFi standards
WiFi 5
Total number of HDMI ports
4 ×
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
Height without stand
Depth without stand
1.12 cm
Base width / leg spacing
36 cm
VESA mounting
400×400
Black
Audio
Audio formats
Dolby Atmos
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 77" Samsung QE77S95D
Accessories for 77" Samsung QE77S95D