82" Samsung UE82TU8072
Television - SMART LED, 207cm, 4K Ultra HD, PQI 2100 (50Hz),, 3× HDMI, 2× USB, USB recording, WiFi, Bluetooth, DLNA, HbbTV 2,0, game mode, voice control, Netflix, HBO GO, Steam Link, Voyo, Apple Airplay 2, mobile device pairing, Tizen OS, VESA 600×400, 20W speaker(s), G
Code:  WR179g2 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
82" Samsung UE82TU8072
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
219 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
256 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Energy specifications
Energy consumption in SDR mode
219 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
256 kWh/1000h
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Edge
Operating system
Operating system
Tizen OS
Model year
Model year
2020
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA, WiFi
Total number of HDMI ports
3 ×
Dimensions and weight
Height without stand
104.5 cm
Depth without stand
5.99 cm
Base width / leg spacing
166.02 cm
VESA mounting
600×400
Colour
Colour
Black
More Specifications
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 82" Samsung UE82TU8072
Accessories for 82" Samsung UE82TU8072
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 82" Samsung UE82TU8072
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 82" Samsung UE82TU8072
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 82" Samsung UE82TU8072