48" Samsung QE48S90F
4.9 28 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART OLED, 121cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), HDR10, HDR10+ and HLG, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, Bluetooth, DLNA, game mode, voice control, Apple Airplay 2, Tizen OS, VESA 300×200, 40 W speaker(s), Dolby Atmos and Dolby Digital Plus, G
Discounted -10 % 20,490,- 22,990,-
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 471,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
48" Samsung QE48S90F 22,990,- 20,490,- In stock > 5 pcs
Buy
48" Samsung QE48S90F
Diagonal
48 " (121.92 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
48 " (121.92 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
144 Hz
Screen surface
Anti-Glare
Colour depth
10 bit
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Slovak, Spanish
Global applications
Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, MAGENTA TV, NETFLIX, Rakuten TV
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Bixby
TV functions
Gaming features
AMD FreeSync Premium, GAME MODE, Ideal for PlayStation 5, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA
WiFi standards
WiFi 5
Audio-video connectors
HDMI 2.1
4 ×
Audio connectors
Digital optical output
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports
2 ×
TV weight
13.2 kg
3.96 cm
Base width / leg spacing
36.6 cm
Colour
Black
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
65 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
132 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Typical power consumption
64.7 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Variants 48" Samsung QE48S90F: