77" LG OLED77C54
5.0 85 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART OLED, 195cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), HDR10, HLG and Dolby Vision IQ, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 3× USB, USB recording, Bluetooth, DLNA, Chromecast, game mode, voice control, Amazon Alexa, Apple Airplay 2, webOS, VESA 300×200, 40 W speaker(s), Dolby Atmos and Dolby Digital AC3, F
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 1,150,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
77" LG OLED77C54
Specifications
Compare
Diagonal
77 " (195.58 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
77 " (195.58 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
144 Hz
Technology
OLED
Screen surface
Anti-Glare
webOS
Interface Language
Czech, English
Model year
Model year
2025
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Voice assistant compatibility
Amazon Alexa, Apple Home Kit
TV functions
Gaming features
AMD FreeSync Premium, GAME MODE, Nvidia G-SYNC, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
WiFi standards
WiFi 6
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.1 ports
4 ×
Audio connectors
Digital optical output
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports
3 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
26.7 cm
TV weight
27.1 kg
Height without stand
98.2 cm
Depth without stand
4.71 cm
Base width / leg spacing
52 cm
Control in package
Smart with voice control
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
125 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
326 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Awards
Awards
dTest
More Specifications
Note:
Variants 77" LG OLED77C54: