Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,479 Results
4.3 537×
Watch Price/Availability
Bery Jones Walnuts 250g
Nuts - natural walnut, 250 g - 396 Kč/1 kg
Great price 99,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTks139
4.3 61×
Watch Price/Availability
Bery Jones Blackberries freeze-dried 75g
Freeze-Dried Fruit -, 75 g - 1,987 Kč/1 kg
Great price 149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery082
4.7 42×
Watch Price/Availability
Bery Jones Dried cherries 100% natural 500g
Dried Fruit - sour cherries, 500 g - 698 Kč/1 kg
Great price 349,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery069
4.9 66×
Watch Price/Availability
Mixit Chocolate-laying 450g
Muesli - - 487 Kč/1 kg
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix011
4.6 126×
Watch Price/Availability
Extrifit Break! Protein Food, 900g, vanilla
Protein Puree - , 82,43kcal calories per 100g, 25g of protein per 100g - 632 Kč/1 kg
  569,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0730
4.9 70×
Watch Price/Availability
Bery Jones Blue Poppy 1kg
Seeds - poppy, - 149 Kč/1 kg
Great price 149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery096
4.1 40×
Watch Price/Availability
Bery Jones Carmel Almonds shelled, roasted salted USA 500g
Nuts - roasted, salted and shelled almond, 500 g - 398 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_500B10
4.5 52×
Watch Price/Availability
Bery Jones Peruvian Mochina (Physalis) 500g
Dried Fruit - physalis , 500 g - 438 Kč/1 kg
Great price 219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery062
3.9 14×
Watch Price/Availability
Bery Jones Walnut kernels 80% pearls USA 500g
Nuts - origin from the USA, 80% of the pearls, large and uniform cores, delicate taste without bitterness, source of nutrients (omega-3 fatty acids, proteins and antioxidants), practical resealable packaging - 598 Kč/1 kg
Great price 299,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_500B07
4.9 71×
Watch Price/Availability
Vilgain Avocado Oil Spray 200 ml
Oil - from the Hass variety from Kenya, with practical dispenser - 795 Kč/1 l
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil040
4.8 406×
Watch Price/Availability
GymBeam Peanut Butter 100% smooth 900g
Nut Cream - smooth, peanut, natural, 27 g protein per 100 g, 596 kcal per 100 g, weight 900 g - 221 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym007
4.8 29×
Watch Price/Availability
Vilgain Organic Peanut Butter 1000 g Smooth
Nut Butter - - 249 Kč/1 kg
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil082
4.6 14×
Watch Price/Availability
Vilgain Minute protein porridge 400 g coconut cream
Oatmeal , energy value per 100g: 450 kcal
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil084
4.9 69×
Watch Price/Availability
Vilgain Organic Olive Oil Extra virgin spray 200 ml
Oil - cold-pressed, extra virgin cooking oil - 1,145 Kč/1 l
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil043
4.3 9×
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Tasting Set Big Bestseller
Gift Set - contains BIG BOY Big Brownie - Hazelnut cream with cashew and white chocolate 55 g, BIG BOY Big Nutka - Peanut cream with cocoa 55 g, BIG BOY Mini Big Rafael 55 g, BIG BOY Protein Kremo Pistachio - Protein pistachio cream 55 g, BIG BOY Mini Big Bueno 55 g, BIG BOY Big Banana bread 55 g, BIG BOY Creamy Core Protein Bar peanut caramel 45 g, BIG BOY Waffle protein bar Pistacio 40 g
  549,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig099
4.8 115×
Watch Price/Availability
Bery Jones Smoked Almond flavour in a tube 450g
Small Gift Box - A mildly salty taste with a smoky flavor, over 95% roasted almonds, 27g of protein per 100g, GMO-free and not treated with ionizing radiation, reduced salt content, made in the Czech Republic, packaged in a stylish tube
Great price 349,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_450W02
4.8 70×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy chocolate covered bananas and strawberries 150g
Freeze-Dried Fruit -, 150 g - 1,127 Kč/1 kg
  169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix204
3.9 11×
Watch Price/Availability
Bery Jones Vegetable chips with wasabi flavour 100g
Healthy Crisps - allergens: mustard and mustard products, milk and milk products, groundnuts (peanuts) and peanut products, nuts and nut products (all types of nuts) and soya beans (soya) and soy products, weight 100 g - 1,290 Kč/1 kg
Great price 129,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_HC_100B04
4.9 108×
Watch Price/Availability
. pepper. field Black Kampot pepper 50 g
Pepper - black, in bag, reclosable packaging, weight 50 g - 3,180 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpep008
4.9 540×
Watch Price/Availability
Mixit Big crunchy fruit - banana, strawberry, blueberry, 160g
Freeze-Dried Fruit -, 160 g - 1,619 Kč/1 kg
  259,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix154
4.5 39×
Watch Price/Availability
Bery Jones Blackcurrant freeze-dried 140g
Freeze-Dried Fruit -, 140 g - 1,564 Kč/1 kg
Great price 219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery084
4.8 115×
Watch Price/Availability
Bery Jones Smoked Roasted Almonds 250g
Nuts - subtly salty flavour with a smoky taste, over 95% roasted almonds, 27g of protein per 100g, non-GMO and not treated with ionising radiation, reduced salt content, made in the Czech Republic, supplied in resealable packaging - 596 Kč/1 kg
Great price 149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_0250B04
4.1 27×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted salted peanuts 500g
Nuts - roasted, salted and shelled peanuts, 500 g - 178 Kč/1 kg
Great price 89,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_500B06
4.8 49×
Watch Price/Availability
GRIZLY Peanut butter with milk chocolate 500 g
Nut Cream - smooth, peanut, chocolate flavour, 19.8 g protein per 100 g, 575 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 500 g - 298 Kč/1 kg
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz015
 
In the category Healthy Eating on Alza.cz, we currently have a total of 1479 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews