Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,479 Results
4.7 58×
Watch Price/Availability
Mixit Muesli Healthy I: Experience and metabolism 270g
Muesli -
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix063
4.9 540×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy fruit - strawberry 50g
Freeze-Dried Fruit -, 50 g - 2,780 Kč/1 kg
  139,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix031
4.6 126×
Watch Price/Availability
Extrifit Break! Protein Food, 900g, strawberry
Protein Puree - , 82,48kcal calories per 100g, 25g of protein per 100g - 632 Kč/1 kg
  569,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0734
4.8 189×
Watch Price/Availability
Czech Ghee 1000 ml
Ghee - flavour natural, - 499 Kč/1 l
  499,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcgh003
4.6 126×
Watch Price/Availability
Extrifit Break! Protein Food, 900g, banana
Protein Puree - , 82,43kcal calories per 100g, 25g of protein per 100g - 632 Kč/1 kg
  569,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0728
4.8 29×
Watch Price/Availability
Vilgain Organic Peanut Butter 1000 g Crunchy
Nut Butter - - 249 Kč/1 kg
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil081
4.9 540×
Watch Price/Availability
Mixit Big crunchy fruit - birthday 140 g
Freeze-Dried Fruit -, 140 g - 1,886 Kč/1 kg
  264,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix267
4.9 28×
Watch Price/Availability
GymBeam Erythritol 1000 g unflavoured
Sweetener - erythritol, powder, flavourless, weight 1000 g - 239 Kč/1 kg
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym624
3.7 68×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Chocolate Syrup 320 ml
Syrup - calorie-free, sweet - 372 Kč/1 l
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym612
4.8 283×
Watch Price/Availability
Mixit Oven Nuts - Bear Garlic (Expirace 9/25)
Nuts - mix, cashew and pecan nut spicy and in honey, 150 g - 1,060 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix124
4.5 11×
Watch Price/Availability
Minor Figures Oat drink for baristas 1 l
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - from 75 Kč/1 l
  from  65,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmifi002
3.8 49×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Salted Caramel Syrup 350 ml
Syrup - calorie-free, sweet - 340 Kč/1 l
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym680
4.3 64×
Watch Price/Availability
Pandy Candy 50 g fizzy bottles
Sweets - 50 g, 170 kcal / 100 g
Great price from  37,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpan001
4.8 28×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure ChocoCoco Granola, Chocolate and Coconut, 400 g
Granola - chocolate flavour, weight 400 g, energy value per 100 g is 517 kcal - 598 Kč/1 kg
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbmm01
4.5 245×
Watch Price/Availability
MyProtein FlavDrops 50 ml, strawberry
Sweetener - Sucralose and Flavor Drops, liquid, strawberry flavor, volume 50 ml
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmyp063
4.9 33×
Watch Price/Availability
Mixit Strawberry mix 470g
Muesli - - 445 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix076
5.0 7×
Watch Price/Availability
Mixit Mixitella Crunchy Dubai cream with kataifi
Nut Cream - crunchy, pistachio, 9.2 g protein per 100 g, 607.02 kcal per 100 g, weight 220 g - 1,136 Kč/1 kg
  250,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix328
4.9 13×
Watch Price/Availability
Vilgain Organic peanut butter powder 200 g
Nut Butter - - 1,195 Kč/1 kg
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil183
4.5 45×
Watch Price/Availability
GRIZLY Pears without added sugar 500 g
Dried Fruit - pear, 500 g - 318 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz093
4.6 21×
Watch Price/Availability
GRIZLY Dark chocolate covered almonds 500 g
Nuts - almond roasted and in chocolate, 500 g - 538 Kč/1 kg
  269,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkols147
4.5 80×
Watch Price/Availability
GRIZLY Student mix 500 g
Nuts - natural almond, cashew, peanuts and hazelnut, 500 g - 298 Kč/1 kg
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz027
4.6 24×
Watch Price/Availability
GRIZLY Almond butter with coconut and white chocolate 500 g
Nut Cream - smooth, almond, white chocolate and coconut flavour, 21 g protein per 100 g, 568 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 500 g - 494 Kč/1 kg
  247,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz020
4.3 63×
Watch Price/Availability
GRIZLY Porridge White brownie by @mamadomisha 300 g
Porridge , energy value per 100g: 432 kcal - 497 Kč/1 kg
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz079
4.9 37×
Watch Price/Availability
... field Kampot pepper black, red and white - STARTERPACK (3 × 20 g)
Pepper - Black, red and white, in a bag, resealable packaging, weight 60 g, 3 pieces in the package - 5,817 Kč/1 kg
  349,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpep011
In the category Healthy Eating on Alza.cz, we currently have a total of 1479 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews