Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,479 Results
4.8 189×
Watch Price/Availability
Czech ghee Ghee BIO 1000 ml
Ghee - flavour natural, - 549 Kč/1 l
  549,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcgh006
4.9 24×
Watch Price/Availability
PRAGER'S Kombucha Matcha 12 × 0,33 l
Drink - functional fermented carbonated beverage, the main ingredient is the leachate from high quality loose-leaf teas, rich in antioxidants, 12 × 0,33l - 50 Kč/pcs - from 151 Kč/1 l
  599,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkof007
4.7 23×
Watch Price/Availability
GRIZLY Lyo mix Six 125 g
Freeze-Dried Fruit -, 125 g - 1,592 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz121
4.8 28×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Blueberry Cheesecake Granola, Blueberry and White Chocolate, BIO, 400 g
Granola - cheesecake flavour, weight 400 g, manufacturer's energy value per 100 g is 484 kcal - 598 Kč/1 kg
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbmm02
4.8 283×
Watch Price/Availability
Mixit Peanuts from the oven - Kampot pepper and honey 160g
Nuts - cashew spicy and in honey, 160 g - 1,119 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix206
4.1 54×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Honey-Mustard Sauce 320 ml
Sauce - mustard, for cooking, salty and sweet, gluten-free and vegetarian, 9,9 kcal /100 g, total volume 320 ml - 341 Kč/1 l
Great price 109,- Save 10,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym618
4.3 64×
Watch Price/Availability
Pandy Candy 50 g cherry by klara
Sweets - 50 g, 140 kcal / 100 g
  from  37,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpan003
4.8 45×
Watch Price/Availability
BIG BOY Protein Creme Pistachio 220 g
Nut Cream - smooth, pistachio, strawberry flavour, 18 g protein per 100 g, 588 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 220 g - 1,359 Kč/1 kg
  299,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig059
4.6 126×
Watch Price/Availability
Extrifit Break! Protein Food, 900g, blueberry
Protein Puree - , 82,20kcal calories per 100g, 25g of protein per 100g - 632 Kč/1 kg
  569,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0736
4.7 76×
Watch Price/Availability
GymBeam Peanut butter 100% crunchy 340g
Nut Cream - crunchy, peanut, natural, 27 g protein per 100 g, 596 kcal per 100 g, weight 340 g - 232 Kč/1 kg
  79,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym010
4.8 283×
Watch Price/Availability
Sesame Mix - Baked Cashews and Pecans
Nuts - mix, salted cashew, 150 g - 1,060 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix055
4.9 17×
Watch Price/Availability
Medokomerc Czech Creamed Blossom Honey 900g
Honey - floral, weight 900g, country of origin: Czech Republic - 210 Kč/1 kg
  189,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmedk006
4.3 63×
Watch Price/Availability
GRIZLY Porridge Salty karemel by @mamadomisha 300 g
Rice Porridge , energy value per 100g: 431 kcal - 497 Kč/1 kg
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz078
4.9 45×
Watch Price/Availability
. pepper. field Coarse grained sea salt from Kampot 120 g
Salt - sea, coarse, in bag, resealable package, weight 120 g - from 908 Kč/1 kg
  from  102,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpep013
4.7 44×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Oat Mash, 2000g, White Chocolate
Protein Puree - , 339,6kcal calories per 100g, 8,8g of protein per 100g
Great price 299,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTami0137
4.9 24×
Watch Price/Availability
PRAGER'S Kombucha Black Edition 12 × 0,33 l
Drink - premium fermented drink containing probiotic cultures of Bacillus coagulans, made from black tea, contains at least 10 million probiotics per 100 ml, 12 × 0,33 l pack in a tin, low energy value 16 kcal per 100 g, an alcoholic strength of less than 0,5 % volume - 58 Kč/pcs - from 176 Kč/1 l
  695,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkof011
4.3 64×
Watch Price/Availability
Pandy Candy 50 g tropic trio
Sweets - 50 g, 140 kcal / 100 g
  from  45,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpan009
4.6 168×
Watch Price/Availability
Allnature Ghee 450 ml
Ghee volume 450 ml - 398 Kč/1 l
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: Allnatu040
4.9 74×
Watch Price/Availability
PURITY VISION Fair Trade Virgin Coconut Oil BIO 120 ml
Oil - suitable for atopic, eczematous, sensitive, normal and dry skin, moisturizing, nourishing, active ingredient coconut oil, with natural ingredients, Organic and natural composition, volume 120 ml - 817 Kč/1 l
Great price 98,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSPL589
4.9 32×
Watch Price/Availability
Mixit Chocolate Protein Muesli by Adam Ondra 450g
Muesli - - 673 Kč/1 kg
  269,-
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix022
Watch Price/Availability
Oatly oat drink for baristas 4 x 1l
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - 75 Kč/pcs - from 75 Kč/1 l
  299,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPToat002bun
3.7 68×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Syrup Cookies & Cream 320 ml
Syrup - calorie-free, sweet - 372 Kč/1 l
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym682
4.6 40×
Watch Price/Availability
GRIZLY Granola Salted Caramel by @mamadomisha 300 g
Granola - flavour salted caramel, weight 300 g, energy value per 100 g is 456 kcal - 423 Kč/1 kg
  127,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz083
4.8 34×
Watch Price/Availability
4Slim Chicory topping chocolate flavour 330 g
Syrup - 330 g, chocolate flavour
Discounted -17 % 150,- 181,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTket283
In the category Healthy Eating on Alza.cz, we currently have a total of 1479 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews