Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,476 Results
4.9 9×
Watch Price/Availability
Bery Jones Apricot porridge with coconut, gluten-free 500g
Porridge , energy value per 100g: 426 kcal
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B07
4.4 6×
Watch Price/Availability
Bery Jones Hazelnut kernels 13/15 natural Italy 500g
Nuts - natural hazelnut, 500 g - 698 Kč/1 kg
Great price 349,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_500B11
4.6 62×
Watch Price/Availability
Bery Jones salty mix - peanuts with wasabi and corn 1000 g
Nuts - roasted, salted and smoked peanuts and wasabi, 1000 g - 249 Kč/1 kg
Great price 249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery202
4.7 56×
Watch Price/Availability
Bery Jones Carmel Almonds peeled USA 500g
Nuts - shelled almond, 500 g - 358 Kč/1 kg
Great price 179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_500B08
4.1 14×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed vegetable chips 100g
Healthy Crisps - allergens: groundnuts (peanuts) and peanut products and nuts and nut products (all types of nuts), 373 kcal per 100 g, weight 100 g - 1,290 Kč/1 kg
Great price 129,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_HC_100B02
4.8 82×
Watch Price/Availability
GRIZLY Peanut butter with Belgian chocolate 500 g
Nut Cream - smooth, peanut, chocolate flavour, 21 g protein per 100 g, 574 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 500 g - 354 Kč/1 kg
  177,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz013
4.7 49×
Watch Price/Availability
Bery Jones Black Sesame 1kg
Seeds - sesame, - 199 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery100
4.7 35×
Watch Price/Availability
Bery Jones Almond Coconut 250g
Nuts - almonds coated first in coconut, then in white chocolate (40%) and finally in milk chocolate (39%) with a cocoa solids content of at least 30%, a delicious combination of sweetness, crunchiness, and an exotic touch, great as a dessert, with coffee, or just as a snack, the ideal choice for nut and chocolate lovers, practical resealable packaging - 716 Kč/1 kg
Great price 179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_250B01
4.3 537×
Watch Price/Availability
Bery Jones Walnuts 500g
Nuts - natural walnut, 500 g - 438 Kč/1 kg
Great price 219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery030
4.5 34×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted unshelled peanuts JUMBO 1kg
Nuts - roasted peanuts, 1000 g - 159 Kč/1 kg
Great price 159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_1000B07
4.7 82×
Watch Price/Availability
GRIZLY Fitness mix 1000 g
Nuts - natural almond, cashew and hazelnut, 1000 g - 279 Kč/1 kg
  279,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz026
4.6 68×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted almonds - rosemary, chilli and garlic 500g
Nuts - roasted almond, 500 g - 658 Kč/1 kg
Great price 329,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery122
4.7 57×
Watch Price/Availability
Lifelike Twister Nougat 300 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, chocolate and nugát flavour, 11.91 g protein per 100 g, 586 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 597 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif021
4.8 115×
Watch Price/Availability
Bery Jones Smoked Roasted Almonds 1kg
Nuts - salted and smoked almond, 1000 g - 399 Kč/1 kg
Great price 399,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_1000B09
4.4 6×
Watch Price/Availability
Bery Jones Hazelnut kernels 13/15 natural Italy 1kg
Nuts - natural hazelnut, 1000 g - 599 Kč/1 kg
Great price 599,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_1000B08
4.2 36×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted salted peanuts 1kg
Nuts - roasted, salted and shelled peanuts, 1000 g - 139 Kč/1 kg
Great price 139,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_1000B06
4.7 70×
Watch Price/Availability
Grizly White Brownie by @mamadomisha 250 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, chocolate flavour, 15.9 g protein per 100 g, 558.37 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 716 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz003
4.8 61×
Watch Price/Availability
Vilgain Ghee Spray 200 ml
Oil - lactose-free, overflowing butter with avocado oil in a spray bottle, with practical dispenser - 895 Kč/1 l
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil042
4.9 94×
Watch Price/Availability
Bery Jones Golden Flaxseed 1kg
Seeds - flax, - 99 Kč/1 kg
Great price 99,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery095
4.7 58×
Watch Price/Availability
Bery Jones Milk Chocolate Cashew 250g
Nuts - combination of sweet milk chocolate (71%) with a minimum cocoa solids content of at least 25% and buttery cashew nuts, made from carefully selected ingredients, a great snack for traveling, at work, or with coffee, practical resealable packaging - 596 Kč/1 kg
Great price 149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_250B03
3.9 78×
Watch Price/Availability
Bery Jones Dried apples (cruciferous) 150g
Dried Fruit - apples, 150 g - 660 Kč/1 kg
Great price 99,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery126
4.3 106×
Watch Price/Availability
Bery Jones Ginger pieces 1kg
Dried Fruit - ginger, 1000 g - 219 Kč/1 kg
Great price 219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery071
4.6 18×
Watch Price/Availability
Bery Jones White Chocolate Pretzels 500g
Pretzels - crispy pretzels covered in fine white chocolate, a combination of sweet and salty flavours, made in the Czech Republic, ideal as a snack, a treat and an original gift, practical resealable packaging - 498 Kč/1 kg
Great price 249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CP_500B04
4.8 44×
Watch Price/Availability
GRIZLY Peanut butter with white chocolate 500 g
Nut Cream - smooth, peanut, white chocolate flavour, 19.4 g protein per 100 g, 579 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 500 g - 334 Kč/1 kg
  167,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz014
24 more... Top
1 ... 56789 ... 62
 
In the category Healthy Eating on Alza.cz, we currently have a total of 1478 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews