Acer Aspire Go 14 Pure Silver (AG14-31P-C9AR)
3.0 2 ratings
Laptop - Intel Processor N100, 14" IPS anti-glare 1920 × 1200, RAM 8GB LPDDR5, Intel UHD Graphics, SSD 512GB, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB-C, WiFi, Bluetooth, 3-cell battery, Windows 11 Home
The product is localised for CZ
Code:  NC027p9v8 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Acer Aspire Go 14 Pure Silver (AG14-31P-C9AR) Discontinued
Specifications
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Size of operational RAM
8 GB
Processor model number
Intel Processor N100
Processor frequency
3.4 GHz (3,400 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
512 GB
Equipment
Operating system
AI
Total number of TOPS
0
Processor
Processor type
Intel N
Intel processor generation
Alder Lake (12th gen)
Processor model number
Intel Processor N100
Number of processor cores
4 ×
Processor frequency
3.4 GHz (3,400 MHz)
Cache processor
6 MB
Memory
Size of operational RAM
8 GB
Memory type
LPDDR5
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel UHD Graphics
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
512 GB
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
1 ×
Equipment
Webcam
720 px
Battery
USB-C charging
No charging via USB-C
Battery capacity
50 Wh
Number of cells
3pc(s)
Charging power
65 W
Maximum battery capacity
8.5 h
Construction
Construction material
Plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.49 kg
Interface
Data
USB-C
Audio
Headphone input, Microphone input
USB-C
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.1
WiFi
WiFi 802.11ax
WiFi version
WiFi 6
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
319.8 mm
Maximum height
18.9 mm
Depth
225.5 mm