Acer Nitro V 16 Black (ANV16-41-R8AZ)
Gaming Laptop - AMD Ryzen 5 8645HS, 16" IPS anti-glare 1920 × 1200 165 Hz, RAM 16GB DDR5, NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB, SSD 1000GB, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 2, USB-C, 4-cell battery, without Operating System
Code:  NC108c7i06y47 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Processor model number
AMD Ryzen 5 8645HS
Processor frequency
4.3 GHz (4,300 MHz)
Display size
16"
16
Number of TOPS (NPU)
Display
Display size
16"
Display refresh rate
165 Hz
Colour coverage and certification
100% sRGB
Processor type
AMD Ryzen 5
Processor model number
AMD Ryzen 5 8645HS
Number of processor cores
6 ×
Processor frequency
4.3 GHz (4,300 MHz)
Core boost frequency
5 GHz (5,000 MHz)
Memory frequency
5,600 MHz (5.6 GHz)
Graphics card memory
6 GB
Model graphics cards
RTX 4050
Operating system
Operating system
Without Operating System
2 ×
Equipment
Webcam
720 px
Backlight
Monochrome
Charging power
135 W
Maximum battery capacity
4.5 h
Audio
Headphone input, Microphone input
WiFi
802.11ax (6GHz)
Width
361.24 mm
Maximum height
24.74 mm
Depth
278.4 mm