GIGABYTE N560SO-1GI-950 Super Overclock
4.0 3 ratings
Graphics Card
Code:  EG219a Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
GIGABYTE N560SO-1GI-950 Super Overclock Discontinued
Specifications
Model designation
NVIDIA GeForce GTX 560 Ti
Number of stream processors
384×
Production technology
40 nm
Use
Game playing
Size of operational RAM
1 GB
Chip
Model designation
NVIDIA GeForce GTX 560 Ti
Number of stream processors
384×
Production technology
40 nm
Performance & usage
Performance
High
Use
Game playing
Memory
Size of operational RAM
1 GB
Memory type
DDR5
Bus width
256-Bit
Frequency
Core frequency
950 MHz
Memory frequency
4,580 MHz (4.58 GHz)
Interface
PC connection
PCI Express x16 2.0
Monitor connection
DVI
Technology
DirectX version
11.0
Cooling system
Cooling type
Active
Cooling size
Dual-slot
Consumption
TDP
180 W
Auxiliary power supply
2× 6-pin
Recommended power sources
500 W