Úhlová neboli kotoučová bruska se hodí na různé činnosti
Úhlové brusky se podle použitého kotouče dají použít k řezání, broušení a někdy také k leštění nejrůznějších materiálů. Kotoučová bruska dokáže s lehkostí opracovat kovy, dřevo, plasty a veškeré stavební materiály, jako jsou například kámen, beton, keramika a další. Kotoučová bruska je často nazývaná také jako flexa a je nenahraditelným pomocníkem mnoha profesionálů i domácích kutilů. Díky její schopnosti opracovávat různé materiály slouží také jako bruska na železo.
Kotoučová bruska se vyrábí také v praktickém aku provedení.
Vibrační bruska aneb nejlepší bruska na dřevo
Vibrační brusky využívají k práci vibrace brusné desky, na kterou je pomocí upínacího mechanismu nebo suchého zipu připevněn brusný papír. Je ideální jako bruska na dřevo, ale hodí se i na kovy a některé stavební materiály. Bruska na dřevo je rovněž k dostání jak v aku, tak i v klasickém provedení.
- Bruska na dřevo s brusnou deskou ve tvaru obdélníku je vhodná pro velké rovné plochy.
- Pro práci v rozích a na hranách je vhodná zašpičatělá deska delta.
Excentrická bruska je vhodná pro velmi jemné zabrušování
Excentrické brusky se podobají bruskám vibračním, kromě vibrování se však kruhová brusná deska i otáčí. Výsledkem je hladký, čistě a rovnoměrně opracovaný povrch. Excentrická bruska dosahuje vynikajících výsledků i na zaoblených površích, jako jsou například karoserie aut, ale příliš se nehodí pro práci v rozích. Excentrická bruska nezanechává žádné stopy po broušení, což je jejím velkým plusem.
Přímá bruska přijde vhod do špatně přístupných míst
Přímé brusky využívají k práci stopkové brusné nástroje. Jsou určeny hlavně k práci v nepřístupných a členitých prostorách. Přímou brusku můžete použít téměř na všechny materiály, poslouží vám tedy i jako bruska na dřevo. Hodí se pro opravářské a modelářské práce, stejně jako pro broušení odlitků, svárů a dalších detailů. Přímá bruska dosahuje vysokých otáček.
i
Minibrusky, někdy nazývané mikrobrusky, mají podobnou konstrukci jako bruska přímá. Minibruska má menší rozměry i hmotnost, takže lze pohodlně ovládat jednou rukou. Nástroje jsou nejčastěji stopkové s čelní nebo boční pracovní částí. Jsou určeny pro drobné práce na detailech, pro modelářství a dokončovací práce.
Kotoučová bruska
Vibrační bruska
Excentrická bruska
Přímá bruska
V nabídce mimo jiné naleznete spolehlivé a kvalitně zpracované brusky AlzaTools, které se pyšní skvělým uživatelským komfortem a kompatibilitou s úsporným systémem BatteryONE.
Bruska na sádrokarton aneb bruska žirafa
Bruska na sádrokarton je většinou vybavena teleskopickým držadlem, díky němuž se jí říká bruska s dlouhým krkem nebo bruska žirafa. Je konstruována pro broušení sádrových tmelů, sádrových i vápenných omítek, k odstraňování nátěrů a tapet. Hlavní částí brusky na sádrokarton je rotující kruhová brusná deska s výměnným brusným papírem. Pro práci v rozích je určena trojúhelníková oscilační deska.
Pásová bruska zastane hrubou práci
Pásové brusky obrušují materiál pomocí pohybujícího se brusného pásu. Pásová bruska je vhodná pro broušení delších ploch a pořídit si ji můžete ve dvou variantách. První z nich je kompaktnější ruční pásová bruska, která je k dostání i v aku provedení. Stolní pásová bruska se pak hodí pro častou práci.
Pásová bruska díky svým schopnostem často slouží jako bruska na podlahy.
Stolní bruska na pracovní stůl či desku
Stolní brusky jsou, na rozdíl od ručních modelů, stroje pevně umístěné na povrchu, například na pracovním stole. Mezi stolní brusky se řadí hlavně dvoukotoučová bruska, stolní pásová bruska, bruska na nože a nástroje, bruska na vrtáky a bruska na řetězy motorových pil.
Díky upínacímu příslušenství lze některé ruční brusky použít i jako brusky stolní.
Multifunkční akumulátorová bruska
Aku brusky, tedy brusky napájené akumulátorem, se dělí do několika dalších kategorií. Najdeme mezi nimi akumulátorové úhlové brusky, vibrační i excentrické. Hlavní výhodou těchto nástrojů je obratnost, flexibilita a možnost práce v místech bez elektřiny. Nevýhodou je vyšší cena, nutnost nabíjení a někdy i nižší výkon.
Bruska na SDK
Ruční pásová bruska
Stolní bruska
Aku bruska
i
Ke všem typům brusek si můžete pořídit různé příslušenství, ať už se jedná o brusné papíry, pásy či brusné a řezné kotouče. Pro přímé brusky a minibrusky se dodávají stopkové brusné nástroje v kompletních sadách.
Na co se při výběru brusky obecně zaměřit?
Níže se podívejte na nezbytné parametry, jež jsou při výběru brusky zásadní.
Příkon motoru brusky se odvíjí od náročnosti práce
Při výběru brusky zohledněte, jak často a na co ji budete využívat. Pokud plánujete brousit tvrdé materiály, například kov nebo dřevo, s hrubým brusným papírem, nebo pokud má bruska velkou brusnou plochu, bude se vám hodit model s vyšším příkonem. Nebude se přehřívat a zasekávat.
Má bruska sáček nebo nádobu na sběr opracovaného materiálu?
Bruska je praktickým nástrojem, ale při broušení zpravidla vzniká nepořádek. Dobrou zprávou je, že některé brusky umožňují připojení vysavače, jiné zase samy odsávají obroušený materiál do vlastní nádoby. Tato vlastnost vám pomůže udržet čisté pracovní prostředí za všech okolností.
Bude vám stačit jednoruční bruska, či obouruční?
Pokud se vám při vaší práci nejvíce hodí ruční bruska, nezapomeňte si před její koupí ověřit typ úchopu.
- Jednoruční bruska je vhodná k broušení menších ploch, případně rohů a hran, které vám neseberou mnoho sil. Zpravidla není natolik výkonná, ale snadněji se s ní manipuluje.
- Obouruční bruska bývá výkonnější a těžší. Hodí se pro práci ve vodorovné (horizontální) poloze.
Hmotnost – kdy těžší ruční bruska není na škodu?
Můžete si říci, že čím lehčí ruční bruska je, tím více usnadní manipulaci s nástrojem. Toto tvrzení je sice pravdivé, ale vztahuje se pouze na jednoruční brusky. U obouručních modelů není větší hmotnost na škodu, protože na ni při práci ve vodorovné poloze nemusíte tolik tlačit. Výkonnější modely jsou obecně těžší.
Domácím kutilům i profesionálním řemeslníkům se může hodit gravírka neboli gravírovací pero, jež slouží k trvalému značení i psaní do materiálů, jako jsou sklo, ocel, měkké kovy, dřevo a plast.
Je bruska bezpečná? Při práci je nutné dodržovat několik zásad
Bruska je výtečným pomocníkem pro každé profesionála i domácího kutila. Při práci s bruskou je ale důležité dodržovat základní bezpečnostní opatření:
- Vždy používejte ochranné brýle a případně i sluchátka, zvláště u hlučných brusek, jako jsou pásové nebo stolní brusky.
- Při práci používejte rukavice a pracovní oděv. Volné oblečení nebo šperky mohou být zachyceny rotujícími částmi brusky.
- Před každým použitím zkontrolujte, zda jsou brusné nástroje správně upevněny a zda nejsou poškozené.
Jaká je ta nejlepší bruska? Recenze zákazníků vám mohou napovědět, který model bude vhodný právě pro vás.
Skrýt popis