Ryobi R18PD7-220B
Cordless Drill with hammer, 18 V, Li-Ion, maximum torque: 85 Nm, motor type: carbonless, chuck range: 13 mm, package includes 2 × 2 Ah batteries, with carrying case
Code:  RYOBI009 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Ryobi R18PD7-220B
Battery voltage
18 V
Battery capacity
2 Ah (2,000 mAh)
Battery
Voltage
18 V
Performance
Max. speed
1,800 rev/min
Motor Type
Carbonless
Features
Features
Ergonomic handle, LED light, Speed control, Torque regulation
Max. chuck size
13 mm
Number of speeds
Weight
1.7 kg
Included
Included
additional handle, Depth stop, Transport packaging
Performance
Max. speed
1,800 rev/min
Max. torque
85 Nm